Jak bezpiecznie przygotować się do wyjazdu, aby bezpiecznie dojechać do celu?
W okresie wakacyjnym wzrasta liczba wyjazdów, a wraz z nią częstotliwość wypadków drogowych. Tylko w lipcu i sierpniu 2019 r. doszło do blisko 19% wszystkich wypadków tego roku. Jadąc na wakacje, kierowcy powinni więc zachować szczególną ostrożność, ale ogromne znaczenie ma również przygotowanie do podróży.
W ubiegłym roku czerwiec był miesiącem z największą liczbą wypadków drogowych, a w czasie wakacji (lipiec-sierpień) doszło do 5 668 takich zdarzeń, co odpowiada za około 19% wszystkich wypadków w 2019 r. W tym okresie kierowcy pokonują często bardzo długie trasy, by dostać się do miejsca wypoczynku. Jak bezpiecznie przygotować się do wyjazdu, aby bezpiecznie dojechać do celu?
Zaplanuj trasę i postoje
Przed podróżą należy zaplanować trasę i uwzględnić w tym planie czas na przynajmniej kilkunastominutowe postoje co 2-3 godziny. Takie przerwy pozwolą kierowcy rozprostować nogi i dotlenić organizm. Regularny odpoczynek pomaga kierowcy zachować dobre samopoczucie i koncentrację w czasie prowadzenia. Optymalna jest sytuacja, gdy autem podróżuje więcej niż jedna osoba posiadająca prawo jazdy i mogą one zmieniać się za kierownicą. Nawet w takiej sytuacji długą podróż lepiej rozłożyć jednak na dwa dni i zatrzymać się na nocleg – mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jady Renault.
Sprawdź stan techniczny samochodu
Nawet jeżeli auto niedawno było na przeglądzie, przed wyjazdem w trasę należy sprawdzić poziom płynów, działanie świateł, oraz ciśnienie w oponach. Każdy z tych elementów ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Nigdy nie ruszajmy też w drogę, jeżeli w samochodzie świeci się kontrolka, która może oznaczać awarię jednego z układów. W takiej sytuacji najpierw udajmy się do mechanika.
Wyśpij się przed podróżą
Senność kierowcy jest jednym z czynników zwiększających ryzyko wypadku drogowego. Bez solidnego wypoczynku kierowca może mieć problemy z koncentracją, być poirytowany, a jego reakcje ulegają spowolnieniu. Większość osób dorosłych do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje 7-9 godzin snu i o taki wypoczynek należy zadbać przed wyruszeniem w podróż.
Pakuj się z głową
Na bezpieczeństwo i komfort prowadzenia samochodu wpływa również sposób pakowania bagaży. Najcięższe walizki i torby powinny znaleźć się jak najniżej i najbliżej przedniej części auta. Dzięki temu zachowamy większą stabilność pojazdu. W miarę możliwości lepiej też nie przewozić nic na dachu samochodu. Jeśli jednak chcemy na urlop zabrać ze sobą np. rowery, ograniczmy prędkość i pamiętajmy o tym, że z takim ładunkiem nasze auto będzie na drodze zachowywać się nieco inaczej niż zwykle oraz zużyje więcej paliwa – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Co warto mieć w samochodzie?
Zgodnie z polskim prawem musimy zawsze wozić ze sobą jedynie trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. W awaryjnej sytuacji może jednak przydać nam się także apteczka oraz kamizelki odblaskowe – optymalnie po jednej dla każdego pasażera. Aby spełniały swoją funkcję, powinny znajdować się w kabinie, nie w bagażniku. Nie zaszkodzi również wozić ze sobą zestaw podstawowych narzędzi. Nie zapominajmy też o wodzie lub innych (najlepiej niesłodzonych) napojach. Odpowiednie nawodnienie organizmu ma ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia kierowcy. Warto spakować również zdrowe przekąski na drogę.
Załóż wygodne buty
Nie każdy rodzaj obuwia sprawdzi się podczas prowadzenia samochodu. Klapki oraz buty na obcasach czy ze śliską lub grubą podeszwą nie są dobrym wyborem. Samochód najlepiej prowadzić w wygodnym, sportowym obuwiu, które pozwoli kierowcy dobrać odpowiednią siłę nacisku na pedały i nie ześlizgnie się z nich.
Zapnij pasy
Ostatnia, ale niezwykle ważna czynność do wykonania przed ruszeniem w drogę, to prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa. Górna cześć ma dotykać obojczyka (nie powinna stykać się z szyją), a dolna znajdować się na wysokości bioder, poniżej brzucha. Tak zapięte pasy w razie wypadku zatrzymają nas w miejscu i ograniczą ryzyko poważnych urazów dzięki przeniesieniu sił działających podczas uderzenia na mocniejsze części ciała.
W przypadku dzieci niezbędny jest odpowiednio dobrany fotelik samochodowy.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: