Instalacja LPG – czy lepiej kupić auto z zamontowanym „gazem” czy montować u mechanika?
W dobie coraz droższego paliwa oszczędności szukają zarówno kierowcy, jak i koncerny motoryzacyjne. Nie chcąc zostawać w tyle projektują coraz to bardziej ekonomiczne jednostki napędowe. Niestety traci na tym trwałość silników.
Producenci walczą o klienta montując silniki z doładowaniem, diesle, które prawie nie spalają, albo hybrydy, zdobywające coraz większą popularność. Co ciekawe, popyt na poczciwą instalację gazową nie spada, mimo że trudniej podłączyć ją w nowszych egzemplarzach.
Instalacja LPG w nowym samochodzie
Należy zauważyć, że instalacja LPG w nowoczesnych motorach z bezpośrednim wtryskiem nie jest zbyt opłacalna. Ma na to wpływ głównie bardzo wysoki koszt montażu oraz konieczność spalania niewielkich ilości benzyny razem z gazem.
Samochód z instalacją gazową – wady
Zakup auta z zamontowaną już instalacją gazową nierzadko jest kartą przetargową przy sprzedaży auta. Głównym argumentem jest fakt, iż nie trzeba tracić czasu na podłączenie instalacji gazowej i można rozpocząć oszczędną jazdę od razu. Jest jednak kilka haczyków, których sprawdzenie jest przed zakupem konieczne.
Standardem jest, że samochody z zamontowanym LPG są wysoko eksploatowane. Takie auta biją rekordy pod względem rocznego przebiegu, zatem nie powinniśmy wierzyć w niski stan licznika. Dlaczego? Instalacji gazowej nie montuje się by mało jeździć.
Ponadto przejechane kilometry na pewno wpłynęły na stan techniczny pojazdu. Dlatego lepiej szukać pojazdu z udokumentowanymi naprawami, a przed samym zakupem warto udać się do warsztatu. Co prawda wydamy tam kilka „stówek”, ale będziemy wiedzieć co kupujemy i jakie ewentualne naprawy będziemy musieli wykonać. Dodatkowo możliwe, że podczas takiego sprawdzenia wyjdą jakieś niewielkie usterki, które pomogą nam obniżyć cenę pojazdu.
Kolejna sprawa to fakt, że silnik zwykle gorzej znosi jazdę na gazie, niż na benzynie. Ze względu, że gaz spala się w wyższej temperaturze niż benzyna, to olej silnikowy może szybciej się zużywać. Dlatego konieczne jest większe dbanie o szczegóły, m.in. poprzez częstsze sprawdzanie poziomu oleju oraz jego częstszą wymianę.
Ile kosztuje instalacja gazowa?
Za najprostszą instalację gazową zapłacimy już od 1000-2000 złotych. Jednak najpopularniejsze i lepsze instalację kosztują powyżej 2 tys. złotych. Cena tak naprawdę zależy od warsztatu, silnika i modelu samochodu, tak więc ciężko określić ile możesz wydać za zamontowanie instalacji LPG w swoim samochodzie. Powinno się to zmieścić w granicach 1000-5000 złotych.
Czy LPG się opłaca? – podsumowanie
Instalacja LPG ma trzy główne wady. Pierwsza sprawa, to zakup. Koszt oscyluje w okolicach kilku tysięcy złotych, a świeżo po kupnie auta często nowi właściciele nie dysponują takimi pieniędzmi. Kolejny problem, to czas. Mało kto potrafi samodzielnie zamontować instalację gazową, dlatego znalezienie odpowiedniego fachowca wydaje się konieczne, co wiąże się z pozostawieniem u niego samochodu na jakiś czas. Ostatnia kwestia, to eksploatacja. Aby inwestycja się zwróciła, trzeba naprawdę dużo jeździć. Inaczej montaż LPG zwyczajnie nie ma sensu.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: