Ineos Grenadier, samochód zwolennika Brexitu, powstanie we Francji, a nie w Wielkiej Brytanii. Dlaczego?
Ineos Grenadier powstanie w dawnej fabryce Daimlera we Francji, zamiast w Walii.
Firma Ineos, należąca do miliardera Jima Ratcliffe’a wyprodukuje swój pierwszy pojazd we Francji, po zawarciu umowy przejęcia zakładu prowadzonego przez niemieckiego Daimlera, porzucając plany budowy fabryki w Wielkiej Brytanii, ponieważ pandemia koronawirusa mocno namieszała tam w przemyśle motoryzacyjnym.
Znany zwolennik Brexitu, Jim, Ratcliffe, powiedział we wrześniu 2019 roku, że zbuduje samochód terenowy Grenadier w Walii, tworząc do 500 miejsc pracy, a nowy zakład w Portugalii dostarczy nadwozie i podwozie.
Jednak w lipcu tego roku ogłosił, że dokonuje przeglądu inwestycji w związku z pandemią koronawirusa, przedstawiającą „możliwości w zakresie istniejących mocy produkcyjnych, które wcześniej nie były dla nas dostępne”.
We wtorek Ineos potwierdził, że przejmie Hambach, zakład Daimlera w pobliżu granicy z Niemcami.
W specjalnym oświadczeniu Jim, Ratcliffe, prezes grupy Ineos, powiedział:
Hambach dał nam wyjątkową okazję, której po prostu nie mogliśmy zignorować: kupić nowoczesną fabrykę samochodów ze światowej klasy siłą roboczą.
Grenadier wejdzie do produkcji pod koniec przyszłego roku, a w ramach umowy Ineos będzie również kontynuować produkcję smarta EQ fortwo i niektórych komponentów Mercedes-Benz, co daje łącznie około 1300 miejsc pracy w zakładzie we Francji.
Firma stwierdziła, że przekonała ją lokalizacja ze względu na bliskość granicy z Niemcami, która zapewnia między innymi dostęp do łańcuchów dostaw i rynków docelowych.
Przeczytaj też: Jak europejski pakiet mobilności wpłynie na polskich przewoźników?
Pierwotna decyzja zwolennika Brexitu, Ratcliffe’a, była znaczącym impulsem dla brytyjskiego sektora samochodowego, który od 2016 roku odczuwa niepewność co do warunków jego relacji handlowych z największym rynkiem eksportowym, Unią Europejską.
Planowana lokalizacja w Walii znajdowała się blisko fabryki silników Forda, która została zamknięta na początku tego roku, powodując utratę około 1700 miejsc pracy.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: