Roksana Ćwik

Ile zarabiają kierowcy Formuły 1? Stawki na 2022 rok

Formuła 1 to nie tylko sport, ale również wielki biznes. Dziś pytamy: ile zarabiają kierowcy Formuły 1 i czy wypłaty pochodzą jedynie od zespołów?

Spis treści

Wielkie pieniądze, które ponoć rządzą światem, umościły się w królowej sportów motorowych – Formule 1 – na dobre. Od wielu lat to tam kierowcy zarabiają największe stawki i tam lgną najwięksi sponsorzy: koncerny paliwowe, producenci alkoholi, papierosów, farmaceutyków czy napojów energetycznych. Zastanawialiście się kiedyś, ile zarabiają kierowcy Formuły 1?

Ile zarabiają kierowcy Formuły 1?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pozostają nam szacunkowe dane i obliczenia. Na wynagrodzenie zawodników składa się nie tylko kontrakt z daną ekipą, ale również umowy sponsorskie, występy w reklamach oraz inne aktywności marketingowe, które przynoszą zyski.

Ile zarabiają kierowcy Formuły 1

W zeszłym roku najwięcej miał zarobić Lewis Hamilton. Według danych jest to około 35 milionów euro. Do tego dochodzą sesje fotograficzne w magazynach modowych, współpraca z firmami odzieżowymi, marką okularów Police oraz szeroko zakrojona współpraca z Tommym Hilfigerem, gdzie Hamilton firmuje swoim nazwiskiem całą kolekcję. Siedmiokrotny mistrz świata stara się oddać światu jak najwięcej. Majątek kierowcy Mercedesa jest szacowany na 300-350 milionów funtów, a Hamilton przekazał 7 procent swoich zarobków na akcje charytatywne. W 2022 roku miało to być blisko 20 milionów funtów – wspiera młodzież, edukację oraz sektory związane z zatrudnieniem.

Na drugim miejscu znalazł się Max Verstappen, który miał zarobić od 30 do 35 milionów euro. Holender zyskał sporo po podpisaniu długoterminowej umowy z Red Bullem, która jest ważna do końca 2028 roku.

Na trzeciej pozycji uplasował się Lando Norris, który również sporo zyskał po podpisaniu wieloletniego kontraktu z McLarenem. Brytyjczyk miał zarobić od 20 do 25 milionów euro. Co ciekawe, dopiero na czwartym miejscu w tym zestawieniu sklasyfikowano Fernando Alonso. Hiszpan w sezonie 2021 miał zyskać od 15 do 18 milionów euro.

Kierowca F1 – zarobki wcale nie muszą pochodzić z wypłat od zespołu

Należy jednak pamiętać, że nie każdą ekipę stać na takie wypłaty. Tyczy się to głównie mniejszych zespołów jak Williams, Haas czy Alfa Romeo. Trzeba również zwrócić uwagę na fakt, że kierowcy nie tylko zarabiają, ale dzięki swoim sponsorom i innemu wsparciu finansowemu „wykupują miejsce” w zespole, przez co niektórzy z nich są nazywani „paydriverami”. Określa się tak zawodnika, który zamiast zarabiać na kontrakcie z zespołem, sam dorzuca się do budżetu. Przez bardzo długi czas mówiono tak o Lance’u Strollu, czy rosyjskich kierowcach, którzy mieli swoje epizody w królowej sportów motorowych.

Niedawnym takim przykładem był Nikita Mazepin, który dzięki rodzinnej firmie Uralkali miał zapewnione miejsce w amerykańskim zespole Haas. Firma została sponsorem tytularnym ekipy, ale ze względu na agresję Rosji w Ukrainie umowa została zerwana. Plusem kontraktu był fakt, że zespół w ogóle przetrwał, a pieniędzy pozyskanych w ten sposób ekipa Haas nie ma zamiaru oddawać.

Ile zarabiają kierowcy Formuły 1? Oto zarobki szacowane na podstawie ich zysków z poprzedniego sezonu.

Zarobki kierowców F1 w 2022 roku (szacowane)

KierowcaZespółZarobki (mln euro)
Lewis HamiltonMercedes40
Max VerstappenRed Bull35
Fernando AlonsoAlpine20
Sebastian VettelAston Martin15
Daniel RicciardoMcLaren15
Charles LeclercFerrari12
Carlos SainzFerrari10
Valtteri BottasAlfa Romeo10
Lance StrollAston Martin10
Sergio PerezRed Bull8
George RussellMercedes5
Lando NorrisMcLaren5
Esteban OconAlpine5
Pierre GaslyAlphaTauri5
Alex AlbonWilliams2
Guanyu ZhouAlfa Romeo1
Mick SchumacherHaas1
Nikita MazepinHaas1
Nicholas LatifiWilliams1
Yuki TsunodaAlphaTauri0.75
Kierowcy F1 – ile zarabiają?

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze