Ile osób może jechać razem autem w czasie epidemii?
Wprowadzony od 25 marca zakaz przemieszczania się po Polsce budzi wśród wielu osób wątpliwości, podobnie jak ograniczenie liczby pasażerów w komunikacji miejskiej, czy limit tego, w ile osób możemy wybrać się na spacer. A ilu pasażerów może zabrać ze sobą kierowca prywatnego auta? Wyjaśniamy, jak rozumieć rozporządzenia wprowadzone na czas epidemii koronawirusa.
Wprowadzone niedawno rozporządzenie, jednoznacznie wskazuje, że powinniśmy wystrzegać się opuszczania domu. Pozwala jednak na pewne odstępstwa od tej reguły:
§3a.1. W okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze, z wyjątkiem przemieszczania się danej osoby w celu:
1) wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;
2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej
(…)
2.Wprzypadku gdy przemieszczanie się następuje:
1) pieszo –jednocześnie mogą się poruszać dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5m od siebie;
2) środkami publicznego transportu zbiorowego (…) – środkiem tym można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących.
Najważniejsze jest więc to, że nasze poruszanie się musi mieć konkretne uzasadnienie. Możemy pojechać samochodem do pracy, na zakupy, dozwolone jest też wybranie się nim w celu pomocy najbliższym. Teoretycznie możemy również wsiąść do auta, aby dotrzeć do jakiegoś odosobnionego miejsca na spacer, ponieważ dbanie o kondycję fizyczną i psychiczną zalicza się do naszych podstawowych potrzeb, które mamy prawo realizować.
Przeczytaj też: Seriale i programy motoryzacyjne na Netflixie – nasze TOP 5
oraz TOP 10 filmów motoryzacyjnych na Netflixie
A co z liczbą pasażerów jaką możemy ze sobą zabrać? Warto zwrócić uwagę, że rozporządzenie nakłada limity w tej kwestii tylko na transport publiczny. Nie ma przeszkód, żebyśmy zabrali całą rodzinę i wspólnie gdzieś pojechali, szczególnie że rodzin nie obowiązuje także limit osób poruszający się pieszo. Dozwolone są także wspólne dojazdy osób do pracy – jeśli w ten sposób kilka kolejnych osób uniknie konieczności podróży komunikacją miejską, to jest to wręcz zalecane.
Koniecznie zobacz: Policjanci tańczą dla dzieci objętych kwarantanną. W Polsce!
Tak jak w przypadku opisywanego przez nas niedawno zagadnienia przejażdżki motocyklowej, rządzący nie chcieli zakazywać nam absolutnie wszystkiego i zdali się na zdrowy rozsądek. Możemy więc jechać samochodem i to w tyle osób, ile mamy miejsc. Ale zawsze wcześniej powinniśmy sobie zadać pytanie, czy naprawdę koniecznie musimy gdzieś pojechać i to w tak dużym gronie.
Na ten temat wypowiedział się także minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński:
Przemieszczanie się prywatnymi samochodami osobowymi nie jest zabronione. Rozporządzenie Ministra Zdrowia nakłada na nas obowiązek egzekwowania liczby pasażerów w publicznych środkach transportu zbiorowego. (…) aczkolwiek będziemy monitorowali tę sprawę (liczby osób w samochodach osobowych) i przekazywali ewentualne rekomendacje ministrowi zdrowia.
Z tej wypowiedzi wynika, że ograniczenie liczby osób, jakie mogą podróżować jednym samochodem, może zostać wprowadzone w przyszłości. Wszystko będzie zależało od panującej sytuacji i rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce.
Zobacz też:
Zobaczcie przejazd opustoszałymi ulicami Nowego Yorku
Blokowanie tirów na autostradzie – zabawa dla całej rodziny?
Kobieta „kradnie” kabel ładującej się Tesli
Zawracał w korytarzu życia i zajechał drogę wozowi strażackiemu
Dwaj 14-latkowie uciekali autem przed policją!
Nasze raporty o koronawirusie:
Koronawirus w samochodzie. Jak porządnie zdezynfekować wnętrze?
Przez koronawirusa pracę w Polsce może stracić nawet 1,3 mln osób! Także w motoryzacji
Amerykańskie firmy przestawiają się z produkcji samochodów na… respiratory
Drogi opustoszały, a w polskich miastach nadal jest smog! Czyżby aktywiści nie mieli racji?
Koronawirus coraz bardziej uderza w przemysł motoryzacyjny – którym markom grozi bankructwo?
Koronawirus: kiedy odbędą się wyścigi, rajdy i zawody w sportach motorowych?
Bolt reaguje na koronawirusa, ale dyskryminuje polskich kierowców
Koronawirus diametralnie zmienia pracę firm transportowych. Mapa z informacjami o kontrolach sanitarnych
Koronawirus spowodował ogromne korki na granicach. Zobaczcie nagranie
Sprawdź najważniejsze informacje dla kierowców, dotyczące koronawirusa
W ramach walki z koronawirusem państwo może zabrać ci auto!
Koronawirus w drive-thru? Na świecie można, a w Polsce?
Koronawirus zlikwidował korki? Nie wszędzie
Gwałtowne spadki cen ropy naftowej – czy paliwo na stacjach będzie tańsze?
Volkswagen wstrzymuje produkcję! Również w Polsce
Sprzątasz wnętrze samochodu? Uważaj na drobnoustroje! Czytaj o tym tutaj.
Kierownica brudniejsza, niż… sedes w publicznej toalecie? Czytaj o tym tu.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
dojeŕzdżamy w 4 osoby w tym samym pomieszczeniu pracujemy na produkcji szycie to co mam jechać busem miejską
Anonymous - 5 marca 2021
Ja pracuję w szpitalu i często jeździmy z koleżanką na zmianę samochodami osobowymi, czasem dołącza trzecia osoba. Myślę, że jeżeli mamy możliwość to lepiej jechać osobno niż gromadzić się w ciasnym aucie. Pracujemy co prawda w jednym miejscu ale w tym wypadku chyba nie ma to znaczenia. Co myślicie, warto oszczędać na dojazdach jeżeli nie trzeba.
Anonymous - 5 marca 2021
Ja bym prosił o zwiększenie szkolen policji drogowej w Toruniu ponieważ kompletnie nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa związanego z panującą epidemią koronawirusa . Policjant bez przedstawienia sie ,pokazania odznaki z numerem służbowym bez powodu ( STAŁEM NA STACJI PALIW) nikomu nie przeszkadzając a dbając o bezpieczeństwo podjechałem pod drzwi zobaczyć czy ktoś jest w środku podszedł do mnie i kazał opuścić szybę w celu wylegitymowania mnie. Po moim stanowczym odmówieniu polecenia dostał białej gorączki i soczyście wymawiał polecenie opuszczenia szyby ktorej ja nie opuściłem ponieważ policjant był kompletnie nie zabezpieczony tj. maseczka ,rekawiczki które to w jego przypadku były konieczne zwracając uwagę na jego wymowę I KONTAKT Z WIELOMA LUDZMI W TYM STANIE , a wystarczyło poprosić o prawo jazdy które można bez dotykania sfotografować i po sprawie . Przez tak nie odpowiedzialne zachowanie w/w policjant zamiast być ostoją spokoju i wsparciem w tak trudnych czasach w których to powinien świecić przykładem to w tym przypadku był negatywną postacią z której nie powiniśmy brać przykładu . Proszę o nakład na większą ilość szkoleń w aktualnym czasie panującego Koronawirusa .
Anonymous - 5 marca 2021
Robią z Nas debili…
Anonymous - 5 marca 2021
To dlaczego wypisuje się głupoty że policja karze za jazdę większej ilości osób w osobówkach?