Ile czasu zajmuje rozgrzanie silnika?
Jeżeli nie chcemy "zajechać" naszego silnika, to zanim będziemy wciskać gaz do dechy powinniśmy najpierw poczekać, aż osiągnie on odpowiednią temperaturę. Ile trwa rozgrzanie silnika?
Część kierowców nie przejmuje się tym, czy silnik ich samochodu jest rozgrzany, czy nie. Jest to poważny błąd, zwłaszcza jeśli po uruchomieniu zaczynamy od razu dynamicznie jeździć. Wówczas dochodzi do szybszego zużywania się silnika, ponieważ olej silnikowy, który zmniejsza tarcie pomiędzy ruchomymi częściami jednostki, nie zdąży osiągnąć odpowiedniej temperatury oraz nie rozejdzie się dokładnie po częściach. Ponadto gaszenie silnika, kiedy olej nie jest rozgrzany, przyczynia się do szybszej jego degradacji, co z kolei będzie wpływało na konieczność przeprowadzania częstszych wymian oleju.
Jak sprawdzić temperaturę silnika?
W celu sprawdzenia temperatury silnika korzysta się ze wskaźnika temperatury oleju silnikowego, ale niestety nie każdy pojazd jest w niego wyposażony. Wiele osób sugeruje się wskaźnikiem temperatury cieczy chłodzącej, ale nie jest to do końca miarodajne, ponieważ kiedy ciecz osiągnie 90 stopni Celsjusza to olej może mieć dopiero ok. 50 stopni Celsjusza. Oczywiście nie jest to złe, pod warunkiem, że nie będziemy rozpędzać samochodu do granic jego możliwości. Natomiast, jeśli chcemy być bardzo dokładni w tej kwestii, to pozostaje nam, albo dokupić dodatkowy wskaźnik – chociaż byłby to niepotrzebny wydatek – albo sugerować się czasem pracy silnika.
Odpowiednia temperatura silnika – ile wynosi?
Dlaczego samochody zazwyczaj wyposażone są tylko we wskaźnik temperatury płynu chłodzącego? Ponieważ przegrzanie silnika jest znaczenie bardziej problematyczne, więc aby tego uniknąć lepiej jest obserwować temperaturę płynu chłodzącego. Natomiast obserwowanie temperatury płynu chłodzącego i zwiększanie dynamiczności jazdy, kiedy płyn osiągnie 90 stopni Celsjusza, nie pogorszy mocno kondycji silnika.
Co prawda nie wiemy do końca, jakie warunki panują w silniku, ale nawet jeśli olej nie osiągnął jeszcze optymalnej temperatury to i tak chroni on wrażliwe miejsca. W dodatku nowoczesne silniki są dobrze przygotowane do eksploatacji „na zimno”, zwłaszcza te przystosowane do norm Euro 5 i 6. W tych silnikach wykorzystuje się oleje o niskiej lepkości, przez co gwarantują one lepszą ochronę przy niskich temperaturach. Dlatego podczas zwykłej, spokojnej jazdy nie powinno się stać nic złego silnikowi, pomimo tego, że nie osiągnął jeszcze odpowiedniej temperatury.
Z kolei jeśli mamy pojazd wyposażony we wskaźnik temperatury oleju, to przyjmuje się, że optymalną temperaturą oleju jest 80-85 stopni Celsjusza. Jednak czujnik odpowiadający za przekazanie nam informacji o temperaturze oleju znajduje się w misce olejowej, czyli w miejscu, które jest najchłodniejsze. Dlatego też olej w innych częściach może osiągnąć odpowiednią temperaturę znacznie wcześniej.
Rozgrzanie silnika – ile zajmuje czasu?
Dochodząc do sedna tematu – silnik aby osiągnąć właściwą temperaturę potrzebuje od 10 do 20 minut, ale ważnym czynnikiem jest, aby w tym czasie samochód pokonał kilkanaście kilometrów, a nie stał w miejscu, ponieważ to podczas jazdy silnik rozgrzewa się najszybciej. Z kolei rozgrzewanie silnika poprzez stanie w miejscu mu wręcz szkodzi, dlatego po uruchomieniu auta powinno się jak najszybciej ruszyć w drogę.
Duże znaczenie podczas rozgrzewania silnika ma temperatura jaka panuje na zewnątrz. Dlatego latem silnik rozgrzeje się szybciej, a zimą będzie potrzebował więcej czasu do osiągnięcia odpowiedniej temperatury.
Najnowsze
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Volvo EX30, najmniejszy SUV szwedzkiej marki, udowadnia, że bezpieczeństwo nie jest kwestią rozmiaru. Model ten właśnie uzyskał maksymalną, pięciogwiazdkową ocenę w najnowszych testach bezpieczeństwa Euro NCAP, potwierdzając tym samym zaangażowanie szwedzkiej marki w zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza w wymagających warunkach miejskich -
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
-
Nowa Toyota Hilux Mild-hybrid 48V od 170 900 zł netto
-
Dacia Duster z tytułem CAR OF THE YEAR POLSKA 2025
-
To auto kończy właśnie 10 lat – było pierwszą hybrydą coupe tej japońskiej marki
Zostaw komentarz: