II Rajd Polski Kobiet – kobiety w walce z nowotworem
Już w najbliższy weekend rusza druga edycja Rajdu Polski Kobiet, organizowanego przez fundację Teraz Kobiety. Jego celem jest walka z chorobami nowotworowymi u kobiet i promowanie wykonywania badań profilaktycznych.
Do sportowej rywalizacji stanie kilkadziesiąt załóg, w składzie których znajdą się m.in. Ewa Kopacz (marszałek sejmu), Joanna Mucha (minister sportu i turystyki), Agnieszka Kozłowska – Rajewicz (pełnomocnik rządu ds. równego traktowania), Beata Małecka-Libera (wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia), Anna Popek, Joanna Zientarska, Dorota Deląg, Katarzyna Jankowska. Twarzami tegorocznej edycji Rajdu są aktorka Ewa Gawryluk oraz rajdowiec Jarek Kazberuk. Nowością tegorocznej edycji będzie udział załóg męskich w charakterze wsparcia operacyjnego. W rajdowych autach zasiądą m.in. Paweł Szkopek, Przemysław Saleta, Waldemar Błaszczyk, Kamil Butruk oraz Michał Fajbusiewicz. Patronat nad rajdem objął minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz.
Uroczyste rozpoczęcie tegorocznej edycji Rajdu odbędzie się w sobotę 26 maja ok. godz. 9:15 w Warszawie przy ul. Malowniczej 29. Stąd załogi udadzą się na rajdowe trasy, przygotowane przez komandora Rajdu – Witolda Prószyńskiego, wiodące przez podwarszawskie miejscowości (Otwock, Karczew, Góra Kalwaria, Podkowa Leśna, Lesznowola, Otrębusy, Konstancin, Piaseczno).
Tak było w czasie I Rajdu Kobiet |
fot. materiały organizatora
|
W trakcie II edycji Rajdu Polski Kobiet uczestniczki będą miały zorganizowane badania mammograficzne oraz cytologiczne w Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie oraz Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku. Na całej trasie rajdu rozstawione będą mammobusy, cytobusy oraz ambulanse do poboru krwi, z których będą mogły skorzystać mieszkanki okolicznych miejscowości. W tych miastach, w których znajdują się placówki szpitalne, np. w Piasecznie – specjalne dyżury pełnić będą gabinety ginekologiczne i mammograficzne.
Ewa Gawryluk podczas pierwszej edycji Rajdu |
fot. materiały organizatora
|
„Organizując Rajd chcemy nie tylko pokazać, że kobiety doskonale radzą sobie za kółkiem. Podstawowym jego celem jest zwrócenie uwagi na rosnące statystyki zachorowań na raka i uświadomienie potrzeby dbania o zdrowie. Chcemy zachęcić kobiety do przeprowadzania cyklicznych badań, takich jak mammografia, USG piersi i narządów rodnych, badań cytologicznych, okresowych badań specjalistycznych na poziom hormonów. Świadoma profilaktyka jest najprostszym czynnikiem poprawiającym skuteczność leczenia i zapobiegania chorób nowotworowych u kobiet” – mówi dr Krystyna Backiel, prezes zarządu fundacji Teraz Kobiety, pomysłodawczyni i organizator Rajdu Polski Kobiet.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: