Igrzyska Sportów Motorowych FIA. Kiedy się odbędą? Kto będzie reprezentował Polskę?
Igrzyska Sportów Motorowych FIA, kiedy powrócą w październiku 2021 roku na tor Paul Ricard, będą miały rozszerzony program składający się z 18 konkurencji, co stanowi trzykrotny wzrost w stosunku do edycji inauguracyjnej.
Pierwsza edycja igrzysk miała miejsce w 2019 roku w Rzymie, gdzie w 6 konkurencjach zmierzyli się reprezentanci 49 krajów. Polscy reprezentanci wzięli udział w 3 pucharach: Karting Slalom, Digital i GT. W Pucharze GT reprezentanci Polski PZM: Artur Janosz i Andrzej Lewandowski wywalczyli wtedy srebrny medal. Tak jak w 2019 roku, Polski Związek Motorowy planuje w tym roku zgłosić do udziału reprezentację Polski. Tym razem, organizatorzy spodziewają się reprezentantów z ok. 100 krajów.
Zapoczątkowany w 2019 roku, unikalny format imprezy przewiduje udział międzynarodowych zawodników rywalizujących o złoto w barwach swojego kraju. Sześć konkurencji sportowych, które składały się na program pierwszych igrzysk, powróci również w tym roku, podczas gdy nowe ekscytujące konkurencje wniosą do rywalizacji znaczne urozmaicenie.
{{ image(33857) }}
Przeczytaj też: Marzysz o pracy w motorsporcie? FIA ma dla ciebie rady
Kategoria prototypów Multi-make LMP3 stanie się polem startowym dla nowej konkurencji Endurance, wprowadzając wyścigi długodystansowe do Igrzysk Sportów Motorowych FIA w 2021 roku. Wprowadzenie konkurencji GT Sprint dla profesjonalnych kierowców jest również istotne i uzupełni Puchar GT dla dwóch kierowców, który zachowa swój etos Pro-Am.
Igrzyska Sportów Motorowych FIA odejdą od formuły polegającej na rozgrywaniu wyścigów na torach, a główną częścią zawodów staną się rajdy samochodowe. Z lokalizacją na asfaltowych drogach Sainte-Baume, cztery osobne konkurencje zostaną włączone do programu w 2021 roku, z nowymi, ekscytującymi dodatkami dla wyczynowych maszyn Rally2 i samochodów z napędem na dwa koła Rally4. Na imprezie nie zabraknie również popularnych rajdów historycznych – Historic Rally i Historic Regularity Rally.
Impreza pokaże silniejsze zaangażowanie w sporty motorowe na poziomie lokalnym poprzez rozszerzenie konkurencji Cross car, która będzie się składać z oddzielnych zawodów dla juniorów i seniorów na torze Veynois koło Gap. Te pełne akcji zawody off-road są dość przystępną formą rozpoczęcia przygody ze sportem motorowym dla kierowców w każdym wieku i mogą stać się ścieżką kariery do rajdów lub rallycrossu. Ponadto do programu dołączy również Slalom Samochodowy.
Nowy zestaw konkurencji kartingowych wzbogaci harmonogram o kolejne zawody dla początkujących. Jest to następstwem udanego debiutu Slalomu Kartingowego w 2019 roku, który był przeznaczony dla par męsko-żeńskich w wieku 16 lat i młodszych. W edycji 2021 pojawią się dodatkowe klasy dla zawodników Karting Endurance i Karting Sprint, w tej ostatniej znajdą się zarówno klasy juniorskie jak i seniorskie.
Druga edycja Igrzysk Sportów Motorowych odbędzie się w dniach 29-31 października na torze wyścigowym Paul Ricard, który ostatnio udowodnił swój potencjał, stając się pierwszym francuskim torem wyścigowym i tylko drugim torem Formuły 1, który uzyskał trzygwiazdkową akredytację środowiskową FIA.
Dalsze informacje dotyczące Igrzysk Sportów Motorowych FIA 2021, w tym szczegółowe informacje na temat każdej konkurencji, zostaną podane w nadchodzących miesiącach.
Przeczytaj też: Kobiety w motorsporcie – zespół ds. kobiet w PZM
Najnowsze
-
Prosty sposób na szybsze rozgrzanie kabiny samochodu. Trzeba wcisnąć jeden przycisk
Kierowcy, którzy nie mają szczęścia parkować w garażu, muszą mierzyć się z wieloma niedogodnościami związanymi z zimowymi warunkami. Najważniejsze to konieczność odśnieżania auta, skrobania szyb oraz jazda wychłodzonym samochodem w oczekiwaniu, aż wnętrze się nagrzeje. Na szczęście jest sposób, aby proces ten przyspieszyć. -
Porsche Polska w Warszawie – nowa siedziba właśnie rozpoczyna działalność
-
Test: Nissan Ariya e-4orce – 306 KM w elektryku robi różnicę
-
12-letnia Julia Angelard w stawce Kartingowych Mistrzostw Polski 2025
-
5 rzeczy, które warto wiedzieć o systemie Apple CarPlay
Zostaw komentarz: