![](https://www.motocaina.pl/thumbor_image/1920/864/1/0/!2F2021!2F02!2F8d95ec227d911768000bdc584cbd7c3994b48505.jpg)
Geofencing – co to jest i jak wpływa na nasze życie?
Jeszcze kilka lat temu, czy ktokolwiek z was wyobrażał sobie, że hybrydowy samochód automatycznie przełączy się w tryb elektryczny po wjechaniu do centrum miasta albo, że pojazd wyśle SMS-a w momencie, kiedy dziecko postanowi udać się na wagary SUV-em rodziców? Prawdopodobnie nikt.
Wszystko to zawdzięczamy technologii nazywanej geofencingiem. Umożliwia ona administratorowi wywołanie określonej akcji na urządzeniu użytkownika, który przekracza wirtualną granicę wyznaczonej lokalizacji. W 2019 roku rynek związany z tą technologią był wyceniany na 565 miliony dolarów, do 2025 ma on urosnąć niemal czterokrotnie, do poziomu 2063 milionów dolarów. Z geofencingiem będziemy się zatem spotykać niemalże codziennie coraz częściej, przeważnie zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy.
Reklamy, powiadomienia w naszych telefonach, różnego rodzaju alerty dostępne na urządzeniach mobilnych, a także w motoryzacji. W szczególności branża transportowa bardzo często korzysta z ułatwień oferowanych przez geofencing, często jako dopełnienie systemów telematycznych. Co więcej, ta technologia jest stosowana również na całym świecie przez stróżów prawa.
Geofencing pojawił się na rynku wraz z urządzeniami mobilnymi, które wykorzystują dane lokalizacyjne. Działa w oparciu o dane GPS, GSM, Wi-Fi lub RFID (jak wyżej) otrzymane przez nadajnik.
Wraz z rozwojem nowych technologii pojazdy opuszczające salony dealerskie są wyposażone w coraz to więcej zaawansowanej elektroniki ułatwiającej kierowcy prowadzenie pojazdu. Bardzo duża część z nowinek nigdy by nie powstała, gdyby nie zastosowanie geofencingu.
Geofencing nie jest technologią przeznaczoną wyłącznie dla prywatnych użytkowników, ma też szerokie zastosowanie w biznesie. Najlepszym przykładem jest branża transportowa, gdzie to rozwiązanie jest stosowane w szerokiej gamie systemów telematycznych.
Przykładowe zastosowanie technologii geofencingu w transporcie znajdziemy poniżej:
- Automatyczne informowanie kierowcy o niebezpiecznych parkingach zagrożonych kradzieżami.
- Informowanie kierowcy przed ostatnią stacją paliw o możliwości zatankowania po polskiej stronie.
- Informowanie kierowcy o konieczności posiadania wymaganych formularzy na terenie kraju, którego granicę przekracza.
- Wskazanie parkingów preferowanych na miejsce postojów.
- Informacja dla kierowcy o konieczności odczytania karty kierowcy.
- Informacja w trakcie przebywania na danym obszarze:Informowanie kierowcy o konieczności opuszczenia obszaru załadunku po upływie ustalonego czasu.
- Powiadomienie kierowcy o konieczności poinformowania spedytora o przeciągających się czasie oczekiwania na rozładunek/załadunek po np. 30 minutach.
- Informacje po wyjeździe z określonego obszaru
- Przypomnienie o konieczności zabrania dokumentów z bazy i wyposażenia np. zabezpieczenie ładunku pasami.
- Przypomnienie kierowcy o zabraniu dokumentów celnych z miejsca załadunku i konieczności ich przesłania.
- Przypomnienie o zakładaniu i rozliczeniu karty drogowej przy wyjeździe z bazy.
Najnowsze
-
Pachnieć Rolls-Roycem? Teraz można! Marka wprowadza nowy zapach perfum Rolls-Royce Scent
Rolls-Royce, synonim luksusu i wyrafinowania, przenosi doświadczenie podróżowania swoimi samochodami na nowy, zmysłowy poziom. Wprowadzając Rolls-Royce Scent, marka debiutuje z unikalnym konceptem zapachowym, który wzbogaca wnętrze flagowego modelu Phantom o nowy wymiar doznań. -
Citroen C5 X PHEV 225 KM – test. Hybryda, która cię zaskoczy
-
70 990 zł za nowe, spalinowe auto z takim wyposażeniem? MG3 miażdży konkurencję!
-
Chiński desant na polskie drogi – spis modeli i cen. Czy Kowalski z Malinowską wiedzą, co kupują?
-
Masz problem z odpaleniem swojego diesla w mroźny poranek? Te sposoby ci pomogą
Zostaw komentarz: