Ford Explorer Plug-In Hybrid – pierwsze jazdy za nami!
To niewiarygodne, jak nastawienie na jazdę "wielkim, zwalistym amerykańcem z dużym silnikiem" może wypaczać prawdziwe odczucia podczas prowadzenia samochodu. Oto nasze pierwsze wrażenia z jazdy nowym Fordem Explorerem.
Explorer Plug-In Hybrid jest jednym z 18 zelektryfikowanych pojazdów, które Ford zamierza wprowadzić na rynek europejski przed końcem 2021 roku. Na prezentację tego modelu wybrałam się aż do Wisły, by tam doświadczyć jazdy po zakrętach. Ucieszyłam się, choć moje nastawienie na jazdę dużym, siedmiomiejscowym SUV-em, dysponującym mocą sumaryczną 457 KM i momentem obrotowym 825 Nm, było nieco zachowawcze. Bo przecież to wielka kolubryna, z ogromną zapewne masą nadwozia, a do tego to”amerykańskie” wykończenie…
Na miejscu dowiedziałam się, że pod maską tkwi hybrydowy tandem silnika benzynowego i elektrycznego, który umożliwia jazdę na dystansie blisko 50 km w trybie jazdy bezemisyjnej (wg. NEDC). Spalinową, 3-litrową jednostkę benzynową V6 EcoBoost (dwie turbosprężarki o stałej geometrii) połączono z silnikiem elektrycznym o mocy 75 kW, pełniącym funkcję generatora prądu oraz akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 13,6 kWh (36 Ah). Baterie można ładować z zewnętrznego źródła energii, ale też przez regeneracyjne ładowanie podczas jazdy i odzyskiwanie energii z hamowania.
Ford Explorer – jazda w trybie elektrycznym
Silnik elektryczny umożliwia Explorerowi jazdę z napędem wyłącznie elektrycznym przy zerowej emisji spalin, a kierowca może wybrać, kiedy i jak wykorzystać energię zgromadzoną w akumulatorze, używając odpowiednio trybów jazdy EV Auto, EV Teraz, EV Później i EV Ładowanie. Gdy akumulator osiągnie minimalny stan naładowania, układ napędowy automatycznie powraca do trybu EV Auto, w którym silnik elektryczny wspomaga silnik benzynowy, korzystając z energii elektrycznej odzyskanej przy hamowaniu – wszystko po to, aby zmiejszyć zużycie paliwa.
Pełne naładowanie akumulatora z zewnętrznego źródła zasilania 230 V zajmie około 5 godzin i 50 minut, a z opcjonalnej, montowanej na ścianie ładowarki lub ładowarki w publicznej stacji ładowania zajmuje mniej niż 4 godziny 20 minut.
Podczas jazdy „na prądzie” auto zachowuje się bezszelestnie, co przy takim kolosie i świadomości, jak drapieżny zespół napędowy tkwi pod maską, może pozytywnie zaskoczyć. Dodatkowo, przy lekkim naciśnięciu pedału przyspieszenia auto wystrzela jak z procy, co jest wyjątkowo przyjemne! Jednocześnie nie wydaje z siebie dźwięku V6, a jedynie kosmiczny świst. Aby usłyszeć rasowe brzmienie silnika spalinowego, wystarczy przełączyć na tryb sportowy lub EV Ładowanie, gdy priorytetem jest ładowanie baterii i jazda na paliwie.
Ford Explorer – technologia
Układ przeniesienia napędu składa się z 10-biegowej, automatycznej skrzyni biegów, systemu Intelligent All-Wheel Drive i systemu Terrain Management z siedmioma trybami jazdy. Okazuje się, że to połączenie idealne, które daje możliwość przewozu siedmiu pasażerów i holowania przyczepy do 2 500 kg!
Elektronika zarządzająca napędem 4×4 (dołączana tylna oś) co 10 milisekund analizuje dane z kilkudziesięciu czujników, w tym mierzących prędkość pojazdu, odchylenie kursu jazdy, temperaturę otaczającego powietrza, poślizg kół i zachowanie holowanej przyczepy. Jednobiegowa przekładnia rozdzielcza, wyposażona w sprzęgło elektromechaniczne, może płynnie zmieniać rozdział momentu obrotowego między przednie i tylne koła w ciągu 100 milisekund.
Na pokładzie znajdziemy komplet systemów, m.in. tempomat adaptacyjny z funkcją Stop & Go, system rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości (SSR) i system utrzymania pojazdu na środku pasa ruchu (LCA) oraz nowy asystent hamowania przy cofaniu. Komunikację w podróży gwarantują w wersji ST-Line, jak i Platinum: 14-głośnikowy system audio B&O3, 10,1 calowy ekran dotykowy, modem FordPass Connect4 oraz trójstrefowa elektroniczna regulacja temperatury.
System wspomagający parkowanie Active Park Assist 2 umożliwia zautomatyzowane manewry przy parkowaniu równoległym lub prostopadłym, po naciśnięciu jednego przycisku. Może pomóc kierowcy w wyprowadzeniu samochodu z równoległych miejsc parkingowych. Elektronika monitoruje martwe pole i ostrzeże (Cross Traffic Alert) kierowcę wycofującego z miejsca parkowania, że za chwilę tor jazdy za samochodem przetnie inny pojazd. Ponadto wprowadzony po raz pierwszy w Europie asystent hamowania przy cofaniu (Reverse Brake Assist) wykorzystuje kamerę, czujniki radarowe i ultradźwiękowe do wykrywania na drodze pojazdu obiektów, mierzących ponad 28 cm wysokości i 7,5 cm szerokości. Może on automatycznie włączyć hamulce, aby uniknąć kolizji, gdy pojazd cofa z niewielką prędkością od 1,5 km/h do 12 km/h. System kamer 360 stopni jest wyposażeniem standardowym.
Przeczytaj też: Jak tym zaparkować?! Joanna „Sixa” Sikora i Ford Explorer
Pakiet aktywnego wspomagania hamowania z funkcją awaryjnego hamowania, może wykryć ludzi i rowerzystów na drodze lub w jej pobliżu, a także osoby, które mogą przeciąć tor pojazdu i automatycznie uruchamia hamulce, jeśli sytuacja zapowiada potencjalną kolizję, a kierowca nie reaguje na ostrzeżenia.
Ford Explorer do miasta?
A dlaczego by nie? Zakupy robić trzeba, a i dzieci do szkoły zawieźć. Poruszanie się w miejskich korkach – podobnie jak jazda autostradą i długie podróże – moga być nieco przyjemniejsze, gdy użyjemy tempomatu adaptacyjnego z funkcją Stop & Go, z rozpoznawaniem znaków ograniczenia prędkości. Pomaga on Explorerowi w utrzymywaniu komfortowej odległości od pojazdów jadących z przodu i wspiera kierowcę w utrzymaniu pojazdu na środku jego pasa ruchu. ACC może dostosować prędkość auta do dopuszczalnych limitów, monitorując znaki drogowe umieszczone przy drodze i nad drogą, a także korzystając z informacji z pokładowego systemu nawigacyjnego. Funkcja Stop & Go umożliwia całkowite zatrzymanie pojazdu w gęstym ruchu miejskim, a następnie automatyczne ruszenie z miejsca, jeśli czas zatrzymania jest krótszy, niż 3 sekundy.
To tu właśnie, na ciasnych ulicach, lub podczas parkowania, mogą dać o sobie znać gabaryty samochodu. Ponad 5 metrów długości nadwozia przekłada się z jednej strony na ogrom przestrzeni wewnątrz, ale trzeba też mieć chwilę więcej niż zwykle przy wyszukiwaniu odpowiednio dużego miejsca do parkowania. Jednak to ostatnie jest wspierane przez elektronikę, więc nie sprawia żadnego kłopotu i może być wręcz przyjemne. Jednak to nie w mieście, a podczas jazdy na dłuższym dystansie poza aglomeracją, lub podczas prowadzenia na szutrze, czy serpentynach w górach ujawnia się drugie, dla mnie zaskakujące, nieznane oblicze tego mastodonta.
Ford Explorer – wrażenia z jazdy
Dawno nie miałam takiej radości z jazdy samochodem, po którym w życiu bym się tego nie spodziewała. Olbrzymi moment tej V6 potrafi tak szybko dostarczyć kierowcy frajdy, że kompletnie zapomina o gabarytach i masie (ponad 2466 kg) Explorera. Auto od niskich obrotów (maksymalny moment przy 2500 tys. obr./min.) potrafi się zerwać ze smyczy tak gwałtownie, że z szoku można się pozbierać dopiero przy stówce na liczniku – tę cyfrę zobaczymy już po 6 sekundach! Pracę skrzyni, choć nie można jej uznać za „sportową” – nawet gdy działa w trybie sportowym – to jej przełożenia (aż 10!) i kultura pracy jest idealnie dobrana do przeznaczenia samochodu – jazdy dynamicznej, choć raczej ze stałą prędkością, bez konieczności ciągłego zwalniania i przyspieszania. Takie rzeczy tylko w Polsce. W Stanach jedziesz 120 km/h długie kilometry.
Tymczasem w rejonach między Beskidami a Pieninami, Explorer Plug-In Hybrid ujawnił ducha walki. W podążaniu za rdzennymi, górskimi kierowcami, którzy znają każdy zakręt tej trasy, towarzyszył mi niski, grzmiący pomruk złego ze wściekłości silnika, który z łatwością wkręcał się na obroty i spełniał moje oczekiwania. Po przełączeniu z trybu normal na sport nie czułam zdecydowanie większego „kopa”, ale z pewnością jednostka dłużej wytrzymywała jazdę w górnych zakresach pracy motoru. Zamiast – zgodnie z moim nastawieniem – zachowywać się jak półciężarówka, okazało się, że „wielki brat” z Ameryki radzi sobie na winklach doskonale! Nie czuć podczas tej jazdy ani tak dużej masy, jaką auto ma w rzeczywistości, ani – o dziwo! – wysokości nadwozia. Oczywiście, czuć nieco przechylanie się samochodu, ale jest to zdecydowanie mniejszy przechył niż w większości mniejszych SUV-ów z Europy. Co więcej, wygodne siedziska z przodu (w tyłu brak typowej cykorłapki, jest za to uchwyt do trzymania się podczas offroadu) sprzyjają utrzymywaniu ciała w ryzach na szybko pokonywanych łukach. A przez ten cały czas możesz sobie ustawić bardzo przyjemne masaże, z których jednym z ciekawszych jest masaż zdrowotny.
Gdy jednak auto zjedzie z utwardzonych dróg, wyraźnie czuć, że pneumatyki mu poskąpiono. Coś za coś. Za to można Explorerem (zwłaszcza z nieznacznie podwyższonym prześwitem w wersji Platinum) wjechać w teren wyboisty, czy kamienną drogę i mieć świadomość, że auto wyjedzie z takich rewirów bez uszczerbku. Dodatkowo zaprogramowane tryby jazdy sprzyjają bezpiecznej jeździe np. po błocie lub śniegu, czy mokrej, śliskiej nawierzchni.
A jak zatrzymać Explorera? Wystarczy nacisnąć pedał hamulca z maksymalną siła, aby uruchomić układ dwuobwodowy, krzyżowy, sterowany hydraulicznie. Hamulce tarczowe z wentylowanymi tarczami z przodu (pełne tarcze z tyłu) reagują błyskawicznie. Bo w końcu zatrzymać szybko jadące 2,4 tony nie jest tak prosto, ale w razie potrzeby zareaguje układ aktywnego wspomagania hamowania, który wcześniej ostrzeże kierowcę, że zbytnio zbliżył się do poprzedzającego pojazdu.
Ford Explorer – wnętrze
Projektanci w pełni wykorzystali potężną posturę Explorera, tworząc wygodne i przestronne wnętrze dla siedmiu dorosłych osób. Każdy z pasażerów wszystkich trzech rzędów ma do dyspozycji prawie 1 metr przestrzeni od siedziska do dachu oraz ponad 1,5 metra szerokości na linii barków i bioder. Można korzystać w sumie z pięciu gniazd zasilania 12 V, dwóch gniazd USB dla pierwszego i drugiego rzędu, dwunastu uchwytów na kubki, a także trójstrefowej klimatyzacji.
Siedem foteli pozwala na elastyczne kształtowanie przestrzeni, z maksymalnie 2274 litrami przestrzeni ładunkowej w układzie dwumiejscowym. Dostępna dla trzeciego rzędu siedzeń funkcja Power Raise, umożliwiająca składanie siedzeń na płasko za naciśnięciem guzika, upraszcza przekształcanie przestrzeni według potrzeb pasażerów, natomiast w samej kabinie podróżujący mają do dyspozycji schowki o łącznej pojemności 123 litrów.
Są tu też podgrzewane i chłodzone przednie fotele z funkcją masażu i elektryczną regulacją położenia w 10 pozycjach, podgrzewane siedzenia w drugim rzędzie, bezprzewodowa ładowarka do kompatybilnych urządzeń mobilnych, podgrzewana kierownica, chowane zasłony przeciwsłoneczne w drugim rzędzie siedzeń, przyciemniane szyby w drugim i trzecim rzędzie oraz 14-głośnikowy, 980-watowy system audio B&O.
Ford Explorer – modem FordPass Connect
Elementem standardowego wyposażenia jest również modem FordPass Connect, umożliwiający zdalną kontrolę wybranych funkcji pojazdu z dowolnego miejsca poprzez sygnał transmisji danych sieci komórkowej za pomocą aplikacji mobilnej FordPass. Są wśród nich: funkcja zdalnego ryglowania i odryglowania zamków drzwi, zdalnego uruchomienia, lokalizacja pojazdu, funkcja statusu pojazdu, która informuje kierowcę o poziomie paliwa w zbiorniku, stanie instalacji alarmowej, ciśnienia w oponach oraz konieczności wymiany oleju. Aplikacja ma nowe funkcje, dzięki którym korzystanie z samochodu hybrydowego staje się łatwiejsze, np. monitorowanie poziomu naładowania akumulatora, wyszukiwarki stacji ładowania, historii podróży i ładowania, ułatwiającej śledzenie zużycia paliwa oraz energii. Są też funkcje pomagające kierowcom w pełni wykorzystać czas przeznaczony na ładowanie pojazdu oraz tańsze taryfy opłat za energię elektryczną, poprzez zaprogramowanie oczekiwanego pułapu opłat i zamówienie powiadomień o kosztach.
Przeczytaj też: Ford Explorer jedzie do Europy
Ford Explorer – wersje wyposażenia
Explorera Plug-In Hybrid występuje w dwóch wersjach wyposażenia: Platinum i ST-Line. Standardowym wyposażeniem są 20-calowe obręcze kół z lekkich stopów, z wykończeniem w kolorze czarnym dla wersji ST-Line i z ciemnym matowym wykończeniem w wersji Platinum. ST-Line otrzymała też jednoczęściowy przedni wlot powietrza w wykończeniu na wysoki połysk i relingi dachowe oraz okładziny drzwi w błyszczącej czerni. We wnętrzu, jako podkreślające akcenty zastosowano czerwone szwy tapicerki siedzeń, na dywanikach i na sportowej, spłaszczonej u dołu kierownicy oraz detale z teksturą włókna węglowego na desce rozdzielczej.
Wersję Platinum wyróżniają: satynowany, jednoczęściowy przedni wlot powietrza oraz satynowane relingi dachowe i okładziny drzwiowe. Wnętrze otrzymało detale deski rozdzielczej, wykonane z drewna.
FORD EXPLORER Plug-In HYBRID – DANE TECHNICZNE
Osiągi i zużycie paliwa
Napędy hybrydowe |
|
|
Zużycia paliwa od |
Zużycie paliwa od (l/100 km WLTP) |
CO2 od (g/km WLTP) | ||
|
Moc |
Rozmiar koła (cale) |
Mieszane |
Całkowite |
Całkowite |
| |
3,0-litrowy EcoBoost Plug-In Hybrid 10-biegowa automatyczna |
457 |
20 |
2.9 |
3.1 |
71 |
| |
Zasięg w trybie elektrycznym NEDC |
48 km | ||||||
Ekwiwalent uśrednionego zasięgu w trybie elektrycznym WLTP |
42 km | ||||||
Ekwiwalent miejskiego zasięgu w trybie elektrycznym WLTP |
44 km |
|
|
Osiągi | |
Napędy hybrydowe |
Moc |
Prędkość maksymalna km/h |
0-100 km/h |
3,0-litrowy EcoBoost Plug-In Hybrid, 10-biegowa automatyczna |
457 |
230 |
6.0 |
MASY I WYMIARY
| Masa |
Masa całkowita pojazdu |
Masa całkowita z przyczepą |
Max. masa przyczepy (z hamulcami) (kg) |
Max. masa przyczepy (bez hamulca) (kg) |
Nacisk na hak (kg) |
Dopuszczalne obciążenie dachu (kg) |
3,0-litrowy EcoBoost ‑ Hybrid, 10-biegowa automatyczna |
2466 |
3160 |
5660 |
2500 |
750 |
100 |
35 |
Dotyczy najmniejszej masy własnej z kierowcą o wadze 75 kg, przy pełnym poziomie płynów i 90% poziomu paliwa, z zastrzeżeniem tolerancji produkcyjnych, zainstalowanych opcji wyposażenia itp.
Podane limity przedstawiają maksymalną zdolność pojazdu do holowania na wzniesieniu o nachyleniu 12% na wysokości 0 m n.p.m. podczas ruszania przy obciążeniu do masy całkowitej. Osiągi i oszczędność auta zmniejszą się, jeśli jest używane do holowania przyczepy. Masa całkowita z przyczepą to masa własna pojazdu plus masa przyczepy.
WYMIARY
Wymiary (w mm, o ile nie podano inaczej) |
ST-Line/Platinum |
Nadwozie |
|
Całkowita długość bez haka holowniczego |
5063 |
Szerokość z rozłożonymi lusterkami |
2285 |
Szerokość ze złożonymi lusterkami |
2107 |
Całkowita wysokość z relingami |
1783 |
Rozstaw osi |
3025 |
Rozstaw kół przednich |
1704 |
Rozstaw kół tylnych |
1713 |
Zwis przedni |
869/855 |
Zwis tylny |
1169 |
Prześwit (obciążone do masy całkowitej) |
204 |
Prześwit (przy masie własnej) |
167 |
Kąt natarcia (st.) |
20.2 |
Kąt zejścia (st.) |
21.0 |
Wnętrze |
|
1 rząd – odległość od siedziska do dachu z przodu |
987 |
1 rząd – maksymalna przestrzeń na nogi |
1093 |
1 rząd – szerokość na wysokości ramion |
1570 |
1 rząd – szerokość na wysokości bioder |
1504 |
2 rząd – odległość od siedziska do dachu |
971 |
2 rząd – maksymalna przestrzeń na nogi |
991 |
2 rząd – szerokość na wysokości ramion |
1573 |
2 rząd – szerokość na wysokości bioder |
1501 |
3 rząd – odległość od siedziska do dachu |
988 |
3 rząd – maksymalna przestrzeń na nogi |
817 |
3 rząd – szerokość na wysokości ramion |
1388 |
3 rząd – szerokość na wysokości bioder |
1038 |
Pojemność bagażnika (l) |
|
Wariant z ustawionymi 7 siedzeniami, do krawędzi okien (z dojazdowym kołem zapasowym) |
240 |
Wariant z ustawionymi 7 siedzeniami, do poziomu dachu (z dojazdowym kołem zapasowym) |
330 |
Wariant z ustawionymi 5 siedzeniami, do krawędzi okien (z dojazdowym kołem zapasowym) |
635 |
Wariant z ustawionymi 5 siedzeniami, do poziomu dachu (z dojazdowym kołem zapasowym) |
1137 |
Dwumiejscowy wariant ustawienia siedzeń, do poziomu dachu (z dojazdowym kołem zapasowym) |
2274 |
Wymiary przedziału bagażowego |
|
Wysokość przestrzeni bagażowej |
855 |
Długość podłogi bagażnika do 1. rzędu siedzeń |
2132 |
Długość podłogi bagażnika do 2. rzędu siedzeń |
1264 |
Długość podłogi bagażnika do 3. rzędu siedzeń |
532 |
Szerokość bagażnika pomiędzy nadkolami |
1222 |
Szerokość otworu bagażnika przy podłodze |
1216 |
Wysokość krawędzi załadunku |
804 |
Pojemność zbiornika paliwa (l) |
|
Benzyna |
68.4 |
Pomiar zgodnie z ISO 3832. Wymiary mogą się różnić w zależności od modelu i wyposażenia.
SYSTEMY WSPIERAJĄCE KIEROWCĘ
System kamer 360 stopni, w tym przednia i tylna kamera szerokokątne |
System wspomagający parkowanie 2 |
Tempomat adaptacyjny (ACC) z systemem Stop & Go, system rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości (SSR) i System utrzymania na pasie ruchu (LC) |
Inteligentny system oświetlenia |
Hamulec postojowy z funkcją Auto Hold |
Wycieraczki z czujnikiem deszczu i czujnik zmierzchowy świateł |
System ostrzegania o obiektach w martwym polu lusterek z Systemem wykrywania ruchu poprzecznego |
Instruktaż jazdy ekonomicznej EcoCoach |
System aktywnego uniknania zderzenia poprzez ominięcie przeszkody |
System ostrzegający o możliwości kolizji czołowej |
Czujniki parkowania przednie i tylne |
Wspomaganie ruszania pod górę |
Wspomaganie ruszania na wzniesieniu |
Inteligentny tempomat |
Transmisja na obie osie – Intelligent All Wheel Drive |
System utrzymania na wybranym pasie ruchu |
Awaryjne wspomaganie hamowania |
Układ aktywnego wspomagania hamowania |
Wspomaganie hamowania awaryjnego podczas cofania |
System stabilizacji toru jazdy przy bocznych podmuchach wiatru |
System Terrain Management |
System rozpoznawania znaków drogowych |
Układ kontroli znoszenia holowanej przyczepy |
KOMFORT
10-stopniowa regulacja elektryczną foteli kierowcy i pasażera + pamięć ustawień fotela kierowcy |
Panel wskaźników o przekątnej 12,3 cala |
Układ aktywnej redukcji szumów |
Laminowane szyby akustyczne |
Oświetlenie wnętrza |
System audio B&O |
Dwa gniazda USB z funkcją transmisji danych i szybkiego ładowania dla pasażerów z przodu |
Dwa gniazda USB z funkcją szybkiego ładowania dla pasażerów z tyłu |
Elektryczna regulacja pozycji kolumny kierownicy |
Pięć gniazd 12-woltowych |
Modem FordPass Connect |
Otwieranie drzwi bagażnika gestem |
Podgrzewana, skórzana kierownica |
Podgrzewane i wentylowane przednie siedzenia |
Podgrzewane siedzenia w drugim rzędzie |
Fotele z funkcją masażu Active Motion |
Panoramiczny otwierany dach szklany |
Łopatki zmiany biegów |
SYNC 3 z 10.1-calowym pojemnościowym ekranem dotykowym |
System elektrycznego składania foteli 3 rzędu |
Trójstrefowa elektroniczna klimatyzacja z kabinowym filtrem cząstek stałych |
Odmrażacz wycieraczek przedniej szyby |
Ładowanie indukcyjne smartfonu |
Zależnie od specyfikacji pojazdu i wybranych opcji.
UKŁAD KIEROWNICZY
System |
Przekładnia zębatkowa z elektrycznym wspomaganiem (EPAS) |
Przełożenie |
16.5:1 |
Średnica zawracania (m) między krawężnikami |
12.6 |
PODWOZIE
Zawieszenie przednie |
Niezależne, na kolumnach MacPhersona z drążkiem stabilizującym 32 mm, amortyzatory hydrauliczne olejowo-gazowe |
Zawieszenie tylne |
Niezależne zawieszenie wielowahaczowe z drążkiem stabilizującym 22 mm, amortyzatory hydrauliczne olejowo-gazowe |
HAMULCE
|
Przednie |
Tylne |
Hamowania |
Układ dwuobwodowy, krzyżowy, sterowany hydraulicznie. Hamulce tarczowe z wentylowanymi tarczami z przodu, Pełne tarcze z tyłu. Czterokanałowy, elektronicznie sterowany układ przeciwdziałający blokowaniu kół podczas hamowania (ABS) z elektronicznym układem podziału siły hamowania (EBS), elektroniczny system kontroli stabilności (ESP) i wspomaganie hamowania awaryjnego (EBA), układ awaryjnego hamowania (AEB) jako część Układ aktywnego wspomagania hamowania. | |
Wymiary tarcz/bębnów (mm) |
Ø363 x 32
|
Ø350 x 26 tarcze
|
Średnice tłoczków hamulcowych (mm) |
Ø48 |
Ø45 |
KOŁA I OPONY
8 x 20-cali z 255/55 R20 |
8.5 x 20-cali z 255/55 R20 |
NAPĘDY HYBRYDOWE
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
Kolumbryna nie kolubryna