
FMC Storm to kosmiczny motocykl pokryty lotniczym aluminium. Powstanie tylko jeden egzemplarz
Firma FabMan Creations (FMC) z siedzibą w RPA stworzyła bardzo wyjątkowy motocykl. Powstał na bazie BMW R NineT i został obudowany bardzo opływowym aluminiowym nadwoziem.
Motocykl Storm stworzony przez firme FMC to jedyny taki egzemplarz na świecie. Został w całości pokryty lotniczym aluminium, ale jego rama i wewnętrzne układy motocykla pozostały nietknięte. Łącznie z silnikiem typu bokser i jego charakterystycznymi, wystającymi panelami bocznymi. Natomiast wszystko, co pozostało na zewnątrz zostało wymienione.

Specjaliści z FMC pokazali na przykładzie tego projektu, że potrafią kształtować aluminium niczym plastelinę. Żeby zminimalizować ilość płatów blachy powiększono niektóre elementy i nadano im skomplikowany kształt. Idealnym przykładem jest główna owiewka, która rozciąga się od przedniej osłony aż do ogona. Jednak w żadnym z tych miejsc nie widać spoin, które mogłyby zakłócić gładkie wykończenie.
Zobacz: Nowe modele BMW R nineT – zmodyfikowane technicznie motocykle o mocy 109 KM
Podobnie wyglądają okolice osłony kół oraz przednie wloty osłaniające głowice cylindrów. Elementy w dolnej sekcji również zostały owinięte aluminium. W dążeniu do doskonałej bryły nie mogła przeszkodzić kierownica. Dlatego skonstruowano zestaw clip-onów zamocowanych do widelców poniżej półki. Wyprofilowane ramiona wznoszą się po obu stronach czaszy Storma i kończą w pozycji zbliżonej do układu z cafe racera.

Przednie wloty powietrza nawiązują do myśliwców odrzutowych – doprowadzają powietrze chłodzące głowice cylindrów silnika. Przy okazji pomagają schłodzić metalową skorupę motocykla. Kolejny wlot umieszczono za dźwignią sprzęgła. Jest odpowiedzialny za przepychanie powietrza przez chłodnicę oleju, a surrealistyczny przedni błotnik zakrywa większą część przedniego koła. Po bokach ma dwa kolejne wloty powietrza, żeby przepuścić powietrze przez zaciski hamulcowe.
Przeczytaj koniecznie: BMW M obchodzi 50. urodziny. Oto limitowany wariant 1000 RR
Tylne koło również zostało wyposażone w duże osłony, ponieważ w tej maszynie nie ma miejsca na szprychy i obręcze, które mogą zepsuć wygląd. Standardowy, jednostronny wahacz i amortyzator są ukryte.

Na grzbiecie pojawiła się skórzana poduszka siedzenia, korek wlewu paliwa, a także kilka górnych otworów wentylacyjnych. Oprócz tego jest jeszcze minimalistyczna deska rozdzielcza z zegarem pochodzącym od Scramblera R NineT. Tradycyjną stacyjkę zastąpił system kluczyka bezprzewodowego.
Budowa motocykla FCM Storm trwała osiem miesięcy. Maszyna działa i jeździ. Wiadomo już, że nie powstanie więcej egzemplarzy ze względu na zbyt dużą złożoność tego projektu. Pozostaje tylko patrzeć i podziwiać.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: