Firmy transportowe w kryzysie. Kierowcy pojechali walczyć w wojnie
Polskie firmy transportowe mocno odczuwają kryzys związany z wojną. Prawie 30 procent kierowców z Ukrainy wróciło do kraju walczyć.
Wojna w Ukrainie mocno dotyka polskie firmy transportowe. Prawie 30 procent kierowców zatrudnionych w Polsce wróciło do kraju, żeby walczyć w wojnie. Branża transportowa przygotowuje się do kryzysu.
Polskie firmy transportowe potęgą w Europie
Polska w ostatnich latach była jednym z kluczowych graczy na europejskim rynku transportowym. Polskie firmy transportowe rozwinęły się bardzo dynamicznie i zapewniały efektywny i rozsądny cenowo transport na wysokim poziomie. W ocenie ekspertów nawet jedna trzecia transportów międzynarodowych na terenie Europy jest realizowana przez polskie firmy.
Przeczytaj: Konkurencja w transporcie. Czy firmy ze Wschodu odbierają nam kontrakty?
W związku z dynamicznym rozwojem i brakiem zainteresowania taką pracą wśród Polaków, w branży zaczęto zatrudniać coraz więcej obywateli ze wschodnich państw. Według szacunków TLP w Polsce pracuje 105 tysięcy kierowców z Ukrainy.
„Przewoźnicy tracą kierowców: jeśli przed rosyjską inwazją tiry z polską rejestracją prowadziło ok. 105 tys. Ukraińców, to według Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska (TLP) 25–30 proc. z nich już wystąpiło o bezpłatne urlopy, by wrócić do kraju. Sytuacja robi się bardzo poważna” – powiedział w rozmowie z Rzeczpospolitą Maciej Wroński, prezes TLP.
Drugą siłą zasilającą polskie firmy transportowe są kierowcy z Białorusi. Według szacunków TLP jest ich około 20 tys. Za chwile pojawią się problemy związane z uzyskaniem wizy. Białorusini muszą w tym celu odwiedzić Mińsk, a aktualna sytuacja sprawia, że ich powrót nie jest już taki oczywisty.
Zobacz: Jaka jest przyszłość transportu?
Polscy kierowcy nie chcą jeździć z transportem na wschód – do Białorusi czy Rosji. Te kierunku były obsługiwane właśnie przez Białorusinów. Sytuacji nie polepszają kilku- lub nawet kilkunastodniowe postoje w kolejce na przejściach granicznych z Białorusią.
Rząd zmienia czas pracy kierowców
W okresie od 4 marca do 2 kwietnia rząd zmienia przepisy dotyczące czasu pracy kierowców. Dzienny czas pracy kierowcy został wydłużony z 9 do 11 godzin, tygodniowy z 56 do 60 godzin, a dwutygodniowy z 90 do 96 godzin. Maksymalny czas za kierownicą wydłużono z 4,5 do 5,5 godziny.
Rząd odpuścił również możliwość odbywania tygodniowego odpoczynku w kabinie samochodu. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Infrastruktury być może pomogą walczyć z problemami związanymi z dostępnością wolnych kierowców.
Najnowsze
-
Nowa Toyota Land Cruiser. Ewolucja ikony samochodów terenowych
• Nowa Toyota Land Cruiser to wciąż niezawodny i trwały prawdziwy samochód terenowy • Stylistyka, która nawiązuje do legendarnych poprzedników • Zupełnie nowa konstrukcja ramowa na platformie GA-F o zwiększonej sztywności, lepszych właściwościach jezdnych oraz pewniejszym prowadzeniu na drodze i w terenie • Pierwszy Land Cruiser z elektrycznym wspomaganiem kierownicy oraz systemem rozłączania przedniego stabilizatora • Udoskonalony silnik 2,8 l i nowa skrzynia automatyczna o ośmiu przełożeniach • Land Cruiser z układem mild hybrid 48V dołączy do gamy pod koniec 2025 r. -
Nowa Škoda Elroq już w polskim cenniku i konfiguratorze
-
MOTORYZACYJNE MUZEA NA TRASACH SLOW ROAD
-
Elektryczny SUV Cadillac Vistiq wjedzie do salonów w 2025 roku
-
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
Zostaw komentarz: