Filtr przeciwalergiczny w samochodzie
Wiosna w pełni, czyli nadszedł sezon na alergie i notoryczne kichanie za kierownicą. Zanieczyszczone powietrze dostając się do wnętrza samochodu może negatywnie wpływać na kierowcę, którego nieuwaga grozi wypadkiem. Czy filtr kabinowy montowany w samochodzie jest w stanie nas przed tym obronić?
fot. Bosch
|
Wiosna to czas wyjazdów za miasto, ale także początek okresu pylenia roślin. Badania wskazują, że co trzecia osoba mieszkająca w krajach Unii Europejskiej cierpi na alergię, a przecież niewielki wzrost stężenia pyłków w powietrzu wystarczy, by alergicy zaczęli kichać i łzawić.
Napad kichania za kierownicą jest nie tylko nieprzyjemny, ale to realne niebezpieczeństwo, bo spowalnia reakcję na zdarzenia na drodze. Naturalnym odruchem jest wtedy zamykanie oczu, co przy prędkości 80 km/h oznacza jazdę przez około 25 metrów z zamkniętymi powiekami.
Latem w powietrzu występuje większe stężenie ozonu, co obniża zdolność koncentracji za kierownicą. Dzieci cierpiące na alergie podczas podróży samochodem, szczególnie w okolicach pól i lasów, są rozdrażnione wskutek nasilenia objawów dodatkowo absorbując uwagę kierującego rodzica.
Jak pokazują badania, rokrocznie coraz większa liczba wypadków, szczególnie w okresie wiosennym i wakacyjnym jest powodowana przez kierowców z nasilonymi objawami alergii.
Dopływ powietrza zewnętrznego i spalin z pojazdów znajdujących się z przodu powoduje tzw. efekt tunelu, którego skutkiem jest sześć razy większe stężenie pyłków, ozonu i drobnych cząstek zanieczyszczeń wewnątrz pojazdu, niż na zewnątrz. Przyczynę reakcji alergicznych oraz złego samopoczucia kierowcy i pasażerów pomaga wyeliminować z powietrza prawidłowo działający filtr kabinowy; jego montaż może obniżyć ryzyko wpadku. Innym zaletą działania takiego filtra jest ochrona układu klimatyzacji przed wnikaniem pyłu i cząsteczek kurzu, co poprawia efektywność klimatyzatora oraz wydłuża jego okres eksploatacji. Świeże powietrze wewnątrz samochodu chroni przed zmęczeniem, a jego lepsza cyrkulacja zapobiega zaparowywaniu szyb.
fot. Bosch
|
Jak często wymieniać?
Filtr kabinowy powinno się wymieniać po przejechaniu 15 tys. km lub co najmniej raz w roku. Zwykle zastępuje się go nowym elementem podczas okresowego przeglądu technicznego samochodu. Sygnałami, które powinny nas skłonić do odwiedzenia serwisu jest parowanie szyb oraz zmniejszenie ilości powietrza tłoczonego przez dmuchawę. Wymiana jest potrzebna szczególnie po zakończeniu okresu zimowego, ponieważ kurz i wilgoć, pochłaniane przez filtr jesienią i zimą stanowią idealne podłoże dla rozwoju bakterii i grzybów, które pogarszają jakość powietrza wewnątrz pojazdu. Zablokowany filtr powoduje przeciążenie silnika dmuchawy, a w skrajnych przypadkach doprowadzi do jego przegrzania. Gdy poczujemy charakterystyczną, uciążliwą woń w kabinie z wymianą filtra nie należy zwlekać, gdyż nieprzyjemny zapach spowodowany jest rozwojem bakterii w warstwach filtrujących.
Dla kogo filtr?
Filtry kabinowe, zarówno standardowe jak i z węglem aktywnym dostępne są dla niemal wszystkich wersji pojazdów. Można je kupić w warsztatach i sklepach z częściami motoryzacyjnymi. Filtr standardowy zamontowany fabrycznie można bez problemu wymienić na filtr z węglem aktywnym.
Filtry te, poza działaniem przeciwalergicznym, umożliwiają jazdę z włączonym nawiewem lub klimatyzacją podczas przejazdu przez tunele lub w ulicznych korkach, czy pokonywaniu zapylonych nawierzchni szutrowych, kiedy stężenie zanieczyszczeń na zewnątrz jest bardzo duże. Jednocześnie są odporne na upały, mróz i wilgoć.
Więcej informacji i dodatkowe wskazówki dotyczące montażu filtra można znaleźć klikając tu. Wskazany serwis opisuje właściwości i działania filtrów kabinowych Bosch, a także przekazuje podstawowe informacje o różnych typach alergii, astmy i wskazówki dla osób nimi dotkniętych. Znajduje się tam także wykaz punktów, gdzie można dokonać zakupu filtrów i/lub ich wymiany.
Chcesz się dowiedzieć jak działa filtr kabinowy kliknij tu.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: