Extreme E – jedyna na świecie seria wyścigów elektrycznych aut off-road’owych, chce stać się najbardziej ekologiczną serią wyścigową na świecie
Seria wyścigów terenowych samochodów elektrycznych Extreme E ma na celu zwiększenie świadomości zmian klimatycznych pośród kibiców motorsportu, polityków i władz lokalnych.
Seria wyścigów elektrycznych aut off-road’owych Extreme E wystartuje w styczniu 2021 roku. Na czele projektu stoją założyciel Formuły E Alejandro Agaga i były kierowca Gil de Ferran.
Extreme E przenosi profesjonalny sport motorowy w najodleglejsze zakątki Ziemi, zagrożone ze względu na zmiany klimatyczne na świecie. Celem organizatorów wyścigów jest zwiększenie świadomości zmian klimatycznych pośród kibiców motorsportu na całym świecie, a także polityków i władz lokalnych, oraz zachęcenie ich do zwiększenia wysiłków na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5° Celsjusza.
Rajdy terenowe odbędą się w pięciu lokalizacjach: w Lac Rose, w Dakarze w Senegalu (etap „Oceaniczny”), w Sharaan, Al-’Ula, w Arabii Saudyjskiej (etap „Pustynny”), w dolinie Kali Gandaki w Nepalu (etap „Lodowcowy”), w Kangerlussuaq, na Grenlandii (etap „Arktyczny”) oraz w Santarém, w prowincji Pará, w Brazylii (etap „Tropikalny”). Wybór tych miejsc nie jest przypadkowy – każdy etap wyścigów ma na celu podniesienie świadomości na temat nasilania się zmian klimatycznych występujących w różnych zakątkach świata: od zanieczyszczenia oceanów i pustynnienia, przez topnienie lodowców do suszy i pożarów w lasach deszczowych.
Przeczytaj też: Motorsport dla zrównoważonego rozwoju – Cupra ogłasza udział w Extreme E!
Zawodnicy będą startować samochodem ODYSSEY 21. Pod względem długości, szerokości i masy jest on mniej więcej podobny do dostępnych na rynku SUV-ów, ale jego elektryczny silnik o mocy 550 KM ma trzykrotnie większy moment obrotowy niż wyścigowy bolid Formuły E Gen 2.
Uczestnicy zawodów Extreme E będą korzystać z identycznego zestawu standardowego wyposażenia. Producent pojazdów wyścigowych Spark Racing Technology zaprojektuje i skonstruuje wspólną bazę z części spełniających rygorystyczne wymogi, a następnie przekaże zatwierdzone podwozie elektrycznego SUV-a każdemu zespołowi. Na tej platformie wszyscy uczestnicy będą mogli stworzyć swój popracować nad silnikiem, falownikiem oraz wybranymi elementami nadwozia, takimi jak pokrywa silnika, spojlery progowe, światła i inne.
Akumulatory do pojazdów Extreme E dostarczy firma Williams Advanced Engineering, która także była odpowiedzialna za kompletowanie akumulatorów i ogniw w pierwszych czterech sezonach serii wyścigów Formuła E. Nowe akumulatory są dostosowane do wymogów rajdów terenowych i będą generowały moc maksymalną 470 kW (odpowiednik ok. 630 KM).
Oprócz tego, każdy zespół otrzyma dwa komplety opon letnich i zimowych Continental, zoptymalizowanych pod kątem każdego możliwego aspektu osiągów i bezpieczeństwa wymaganego przez w pełni elektryczne pojazdy off-road’owe.
Wśród pretendentów do zwycięstwa znajdą się również dwa zespoły z Niemiec – ABT Sportsline i HWA RACELAB. ABT Sportsline jest jednym z najbardziej utytułowanych niemieckich zespołów sportów motorowych i w ostatnich latach wygrał trzy najważniejsze niemieckie serie: German Supertouring Championship, DTM i ADAC GT Masters. Z jedenastoma mistrzostwami kierowców i ponad 180 zwycięstwami w wyścigach jako zespół Mercedes-AMG, HWA jest jednym z czołowych zespołów DTM w historii. Oba teamy mają również doświadczenie w wyścigach w Formule E. Zespół X44 sześciokrotnego mistrza świata Formuły 1 Lewisa Hamiltona również dołączy do wyścigów elektrycznych aut off-roadowych
Nazwiska większości kierowców zespołów, które już zapowiedziały swój udział w Extreme E, nadal pozostają dobrze strzeżoną tajemnicą.
Przeczytaj też: Zespół X44 Lewisa Hamiltona dołączy do wyścigów elektrycznych aut off-roadowych Extreme E
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: