Eco Driving, czyli jak jeździć ekologicznie? Siedem rad, które warto stosować
Stan jakości powietrza w Polsce nie jest najlepszy, a każda podróż samochodem wiąże się z produkcją dwutlenku węgla, nawet jeśli jest to pojazd o niskiej emisji. Jeśli leży ci na sercu dobro środowiska, to podpowiadamy, jak jeździć ekologicznie i ograniczyć emisję dwutlenku węgla podczas jazdy samochodem.
Eco Driving to ekonomiczny i ekologiczny sposób prowadzenia naszego pojazdu, który może pomóc nam zmniejszyć emisję dwutlenku węgla podczas jazdy samochodem. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci stać się bardziej świadomym tego, jak prowadzisz auto.
Łagodnie przyspieszaj i hamuj
Przyjazna dla środowiska jazda polega na łagodnym operowaniu gazem i hamulcem. W praktyce oznacza to wczesne i delikatne hamowanie, gdy musisz zwolnić lub zatrzymać się. To samo dotyczy przyspieszania – nabierając prędkości, przyspieszaj łagodnie. Jest to szczególnie ważne podczas ruszania na światłach lub skrzyżowaniach. Nie tylko zmniejszy to ilość CO2 emitowanego przez samochód, ale także pomoże zaoszczędzić na paliwie.
Nie przeciążaj samochodu
Im cięższy samochód, tym więcej mocy będzie potrzebował do poruszania się. Usuń z niego wszystko, co nie jest potrzebne podczas podróży. Przewożenie zbędnych, ciężkich przedmiotów może zwiększyć emisję dwutlenku węgla, a także przyspieszyć zużycie samochodu.
Bagażniki dachowe zwiększają opór powietrza, który może znacznie podwyższyć emisję dwutlenku węgla. Jeśli nie używasz bagażnika dachowego lub możesz przewozić przedmioty wewnątrz samochodu, usuń go z dachu. Pomoże to zwiększyć ogólną wydajność samochodu podczas jazdy.
Przeczytaj też: Jak przygotować samochód na wiosnę? 5 wskazówek, które warto stosować
Używaj tempomatu
Podczas długich podróży należy korzystać z tempomatu, jeśli jest to możliwe. Pozwalając samochodowi przejąć częściową kontrolę nad przyspieszaniem i hamowaniem zmniejszasz ilość gwałtownych zmian obciążenia, na przykład ostrego przyspieszania. Stała prędkość jest znacznie bardziej efektywna z punktu widzenia zużycia paliwa niż częste zmiany prędkości.
Jedź z zamkniętymi szybami
Chociaż jazda po wiejskich drogach z opuszczonymi szybami może być przyjemna, przy wyższych prędkościach ma to ogromny wpływ na emisję spalin. Wynika to z faktu, że aby pokonywać zwiększony opór powietrza spowodowany przez otwarte okna, samochód będzie zużywał więcej paliwa, a tym samym produkował więcej dwutlenku węgla.
Przeczytaj też: Nowe przepisy dla pieszych i kierowców już od 1 czerwca. Co warto wiedzieć?
Wybieraj właściwe opony
Jak w każdym procesie produkcyjnym, przy produkcji opon również wytwarzany jest CO2, dlatego rozsądnie jest wybierać ogumienie, które charakteryzuje się większą wytrzymałością. Żywotność opon powinna być kluczowym czynnikiem, jeżeli zależy Ci na zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Kolejnym, nie mniej ważnym, są opory toczenia opony.Zagadnienie to dotyczy zwykle większych pojazdów, których operatorzy szukają oszczędności, ale warto wziąć je również pod uwagę w samochodzie osobowym.
Sprawdź swoje opony
Niedopompowane opony mogą mieć duży wpływ na emisję spalin w Twoim samochodzie. Regularnie sprawdzaj poziom ciśnienie w oponach, aby upewnić się, że jest zgodny z zaleceniem producenta. Optymalny poziom ciśnienia w ogumieniu można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Jazda na niedopompowanych oponach może utrudnić prowadzenie samochodu, a jednocześnie zwiększyć zużycie paliwa i emisję spalin.
Serwisuj samochód
Utrzymywanie pełnej sprawności samochodu jest istotne zarówno dla Twojego bezpieczeństwa na drodze, jak i dla zachowania jego optymalnej wydajności. Małe problemy mogą przerodzić się w większe, a te mogą spowodować, że samochód zacznie zużywać więcej paliwa, niż to konieczne.
Obniżanie śladu węglowego opiera się na wiedzy o tym, jakie działania mogą przyczynić się do zwiększonej emisji CO2. Dzięki kilku niewielkim zmianom w sposobie prowadzenia samochodu i jego konserwacji, możesz skutecznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla podczas jazdy i dać odetchnąć środowisku.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: