E-paliwo zostanie przetestowane w warunkach wyścigowych
Gdy jedni uważają, że przyszłość motoryzacji jest elektryczna, drudzy twierdzą, że branża powinna skupić się na rozwoju paliw o niższej zawartości węgla. E-paliwa mają być produkowane z wykorzystaniem wodoru i wychwyconego dwutlenku węgla.
Paliwo Esso Renewable Racing Fuel (z ang. odnawialne paliwo wyścigowe Esso) będzie testowane w warunkach wyścigowych, w wysokowydajnych silnikach Porsche przeznaczonych do użytku w motorsporcie, podczas tegorocznej serii wyścigów Porsche Mobil 1 Supercup.
Nowe Porsche 911 GT3 Cup z wysokoobrotowym, wysokowydajnym silnikiem typu bokser o 6 cylindrach jest idealnym laboratorium dla odnawialnych paliw. Około 510-konny samochód z 4-litrową jednostką został już przetestowany pod kątem zasilania paliwami odnawialnymi. Celem projektu jest zdobycie cennych doświadczeń z myślą o odnalezieniu dróg prowadzących do potencjalnego przyszłego wprowadzenia takich paliw na rynek.
Przeczytaj też: Porsche 911 GT3 Cup – zobaczcie zdjęcia tego spektakularnego samochodu wyścigowego!
ExxonMobil i Porsche przetestują zaawansowane biopaliwa oraz odnawialne e-paliwa niskowęglowe dwuetapowo. Pierwsze wcielenie odnawialnego paliwa wyścigowego Esso – Esso Renewable Racing Fuel – stanowi przede wszystkim mieszankę zaawansowanych biopaliw, specjalnie opracowaną przez wewnętrzny zespół naukowców i inżynierów ExxonMobil. Zastosowanie tego płynnego paliwa ma potencjał znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Współpraca Porsche i ExxonMobil będzie również koncentrować się na e-paliwach, czyli paliwach syntetycznych wytwarzanych z wodoru oraz wychwytywanego dwutlenku węgla. Już w 2022 roku firmy planują przetestować drugie wcielenie Esso Renewable Racing Fuel, zawierające właśnie komponenty e-paliwa. Oczekuje się, że w połączeniu z obecnymi normami rynkowymi dla dzisiejszych samochodów osobowych e-paliwo przyniesie redukcję emisji gazów cieplarnianych nawet o 85%.
Przeczytaj też: Znamy kalendarz Porsche Mobil 1 Supercup 2021! Będą nowe tory wyścigowe i samochody
E-paliwo będzie pochodziło z pilotażowej elektrowni Haru Oni w Chile, gdzie wytwarzany jest wodór, który następnie zostaje połączony z wychwyconym z atmosfery dwutlenkiem węgla w celu wytworzenia metanolu. ExxonMobil zapewnia licencję i wsparcie dla zastrzeżonej techniki przekształcania metanolu w benzynę, co pozwoli uzyskać paliwo o niższej zawartości węgla. W fazie pilotażowej w 2022 roku powstanie około 130 tysięcy litrów e-paliw.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: