Dostaniesz mandat i musisz go przyjąć. Nowe prawo wejdzie w życie – jak się bronić?
Prawo jest zmienne i prawa musimy przestrzegać. Nawet jeśli jest ono absurdalne?
Nowy projekt nowelizacji Ustawy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia zakłada, jeżeli na osobę zostanie nałożony mandat, będzie ona musiała go przyjąć i zapłacić – bez prawa odmowy. Oczywiście, w takim przypadku istnieje możliwość odwołania się i przedstawiania wszelkich dowodów, jednak nie ma pewności, że sąd orzeknie naszą niewinność. Co mają w takim przypadku zrobić ci, którzy są pewni swoich racji? Odpowiedź może być tylko jedna. Należy zamontować sprzęt, który nagrywa „nasze poczynania” na drodze.
Prawo w niektórych przypadkach jest absurdalne i właśnie takim mianem można określić nowy projekt nowelizacji ustawy, który zakłada, że każdy mandat jest obowiązkowy. Nie jest ważne to, czy wina leży po naszej stronie czy nie. Mandat należy przyjąć i za niego zapłacić. Nowelizacja ma na celu usprawnienie postępowania i odciążenie sędziów sądów powszechnych.
Obecnie, jeśli kierowca otrzyma mandat za jakiekolwiek wykroczenie drogowe, musi wyrazić zgodę na otrzymanie kary. Jeśli nie zgodzi się na przyjęcie mandatu, funkcjonariusz policji kieruję sprawę na drogę sądową. Po tym jak zmiany w ustawie wejdą w życie, kierowca będzie musiał przyjąć mandat i dopiero po zapłacie będzie miał możliwość zaskarżenia decyzji bezpośrednio w sądzie rejonowym.
Jeśli funkcjonariusz policji wystawił mandat, musisz go przyjąć i zapłacić. Dopiero po uregulowaniu płatności będziesz mógł się od niego odwołać i udowodnić to, że nie złamałeś prawa. Cały ten proces musi odbyć się w przeciągu 7 dni od wystawienia mandatu. W jaki sposób dowieść o swojej niewinności?
Najszybszy i najbardziej skutecznym sposobem jest korzystanie z kamery samochodowej, która rejestruje obraz podczas jazdy autem. Tego typu urządzenie staje się podstawowym wyposażeniem każdego kierowcy. Używane są one przede wszystkim do obrony przed oskarżeniami. Możemy dzięki nim ustalić, po czyjej stronie leży wina spowodowania kolizji. Wideorejestrator pomaga w złapaniu sprawcy, który uciekł z miejsca zdarzenia. Stanowią też bezcenną pomoc w przypadku rozmów z ubezpieczycielem.
Dzięki kamerze samochodowej w szybki i konkretny sposób udowodnisz swoją niewinność. Decydując się jednak na wideorejestrator nie możemy wybrać byle jakiego urządzenia. Kamera musi oferować wysoką jakość nagrywania niezależnie od warunków oświetleniowych, a także funkcje automatycznego zapisu materiałów podczas gwałtownego hamowania lub kolizji.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: