Wiesz, jaka jest dopuszczalna prędkość jazdy rowerem po chodniku? Policjant już czeka ze słonym mandatem
Prawo przewiduje różne sytuacje, w których rowerzysta może poruszać się chodnikiem, nie łamiąc przy tym przepisów. Musi tylko pamiętać o obowiązujących go wtedy zasadach, takich jak dopuszczalna maksymalna prędkość.
Czy rowerzysta musi jechać drogą dla rowerów lub ulicą?
Tak, prawo nakłada na niego taki obowiązek. Rowerzysta musi w pierwszej kolejności korzystać z drogi dla rowerów. Nie ma znaczenia rodzaj roweru, jaki posiada, nawierzchnia na DDR, ani żadne inne czynniki. Cykliści na szybkich „szosówkach” często świadomie ignorują drogi dla rowerów, twierdząc, że mają one nieodpowiednią nawierzchnię, albo ruch na nich nie pozwala na jazdę z prędkością, na jaką ma ochotę rowerzysta. Zapominają, że nie stoją ponad prawem i muszą stosować się do przepisów oraz ruchu drogowego.
Jeśli w danym miejscu nie ma DDR, rowerzysta ma obowiązek korzystania z drogi, po której poruszają się samochody. Jadąc nią, musi trzymać się jak najbliżej prawej krawędzi, zgodnie z zapisami dotyczącymi ruchu prawostronnego (czego wielu rowerzystów nie rozumie, jadąc na przykład środkiem pasa).
Kiedy rowerzysta może jechać chodnikiem?
Chodnik co do zasady przeznaczony jest dla ruchu pieszego, ale rowerzyści mogą warunkowo z niego korzystać. Aby to zrobić, musi zajść jedna z tych okoliczności:
- złe warunki atmosferyczne (ulewa, śnieżyca, gęsta mgła)
- dozwolona prędkość na ulicy przekracza 50 km/h, a chodnik ma ponad 2 m szerokości
- rowerzysta opiekuje się dzieckiem na rowerze, które nie skończyło 10 lat
Czy można korzystać z telefonu na czerwonym świetle? A stojąc w korku?
Korzystający z chodnika rowerzysta, musi przestrzegać szeregu wymogów, aby nie narażać się na mandat. Zgodnie z Kodeksem drogowym:
Kierujący rowerem, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
Rowerzysta jest na chodniku gościem. Musi brać pod uwagę, że z chodnika mogą korzystać osoby starsze lub dzieci, a więc osoby do pewnego stopnia nieobliczalne. Jeśli dziecko nagle wbiegnie rowerzyście pod koło, a ten nie zdąży zareagować, to potrącenie będzie jego winą. Tak samo jak każdy pieszy może nagle zatrzymać się lub zmienić kierunek chodu, a rowerzysta musi być na to gotowy.
Jaki mandat za nieprawidłową jazdę po chodniku na rowerze?
Rowerzyści często zapominają, że taryfikator mandatów przewiduje sporą listę kar również dla nich. Przykładowo, za jazdę po chodniku, jeśli nie zostały spełnione wymienione wcześniej warunki, można zapłacić do 100 zł. Tyle samo grozi za przejeżdżanie na rowerze po przejściu dla pieszych.
Znacznie więcej zapłacimy za niestosowanie się do zasad, dotyczących warunkowego korzystania z chodnika. Jeśli utrudnimy ruch pieszemu, zapłacimy za to 300 zł. Tyle samo wynosi mandat za przekroczenie prędkości na chodniku. Aby ją „zmierzyć” policjantowi niepotrzebny jest radar – wystarczy, że jedziecie zauważalnie szybciej, niż porusza się pieszy.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: