Długi weekend last minute. Gdzie pojechać na wycieczkę samochodem?
Tegoroczny, czerwcowy długi weekend zachęca do refleksji, jak zatrzymać piękno podróżowania samochodem w czasach, gdy ceny paliw zaskakują z dnia na dzień, a docierające do kierowców wiadomości nie sprzyjają beztroskiemu relaksowi na łonie natury. Mamy dla was rekomendacje tras i miejsc wartych odwiedzeni, które można zrealizować spontanicznie, nawet w jeden dzień i bez konieczności rezerwowania noclegów.
Spis treści:
Aby odpocząć, zobaczyć i doświadczyć czegoś nowego nie trzeba przemierzać setek kilometrów na drugi koniec kraju. Tym bardziej, gdy koszty dalekich samochodowych podróży zachęcają do uważniejszego spojrzenia na mapę najbliższej okolicy.
Slow Road by Mazda dostarcza inspiracji do wyjazdu w poszukiwaniu nowych wrażeń i doświadczeń w trakcie jednodniowych lub weekendowych wycieczek samochodem.
Spływ po Bugu
Pragnienie podróżowania może czerpać inspirację z pasji sportowych, historycznych lub lektur. Podążanie za sportowymi wyzwaniami nie dotyczy tylko amatorów turystyki wyczynowej. Wyprawy kajakowe także mogą być w duchu slow. W czerwcu mieszkańcy Mazowsza jeszcze mogą zaplanować spływ po Bugu, gdzie w pakiecie z wypożyczonym kajakiem dostaną niezmierzone połacie pięknych krajobrazów i królującą dookoła, wszechogarniającą ciszę. Bug odważnie wydarł mazowieckiej ziemi swoje koryto, dlatego tylko od czasu do czasu widać przy samej rzece jakieś zabudowania. Płynąc z nurtem, można podziwiać rozlewiska ciągnące się aż po horyzont.
Wyprawa w Góry Stołowe
Do wypraw w skałki Jury Krakowsko-Częstochowskiej czy w Góry Stołowe nie trzeba zachęcać miłośników wspinaczki, ale to także idealne miejsca na piesze wycieczki na trasach o różnych stopniach trudności i długości. Każdą wycieczkę należy dobrze zaplanować, ale najważniejsze, szczególnie w okresach intensywnego ruchu turystycznego, jest umiejętne dobranie pory dnia do zwiedzania atrakcji. Jeśli chce się bez pośpiechu i we względnym spokoju zobaczyć najciekawsze miejsca, warto wstać trochę wcześniej i pojawić się o świcie w wybranym miejscu. Można z takiej porannej wędrówki na śniadanie w plenerze zrobić rodzinne wyzwanie i atrakcję, którą z pewnością zapamiętają wszyscy jej uczestnicy. Błędne Skały czy Szczeliniec tuż po wschodzie słońca roztaczają niezwykłą aurę, a niemal puste szlaki oferują pełną magię obcowania z Górami Stołowymi, a dotarcie w te miejsca samochodem z Legnicy, Wrocławia czy Opola zajmie zaledwie dwie godziny.
Wyjazd w Pieniny
Podobne doznania czekają na wszystkich, którzy zdecydują się na wyjazd w Pieniny. Zdaniem wielu podróżników to jedne z najpiękniejszych gór w Polsce. Są niezwykle malownicze i wyróżniają się na tle innych pasm. Trzy Korony i Sokolica to miejsca, w których czas naprawdę płynie wolniej. Pieniny są również idealne dla miłośników Slow Road’owego podróżowania, a przy umiejętnym planowaniu i długim dniu można się wybrać z Krakowa na jednodniową wycieczkę. Rozbudowana sieć dróg pozwala do woli cieszyć się jazdą po malowniczych okolicach. Takie podróże bez pośpiechu można co jakiś czas przerywać, by zrobić sobie krótki lub dłuższy spacer. Poza tymi najpopularniejszymi ścieżkami istnieje tutaj mnóstwo szlaków, na których nawet w środku sezonu nie ma ludzi.
Trasa zabytkami UNESCO w Polsce
Pragnienie podróżowania może również pochodzić z zainteresowania historią. Szczególnie w południowej Polsce, wielbiciele zwiedzania obiektów wyjątkowych znajdą istne perły wśród zabytków wpisanych na listę UNESCO. Od chwili uchwalenia Konwencji w 1972 roku do dziś na liście zabytków wpisano 1154 obiekty z 167 państw świata, w tym 17 z Polski.
Pierwszy rzut oka na mapę Polski i widać, że niemal 90% zabytków i miejsc z tej listy znajduje się na południu Polski, natomiast Zamek w Malborku, Stare Miasto w Toruniu, Puszcza Białowieska i Stare Miasto w Warszawie stanowią północno-wschodni zbiór. Rodzynkiem na zachodniej granicy jest Park Mużakowski, a największe zagęszczenie obiektów znajduje się w Małopolsce i na Podkarpaciu. Na liście wyróżniono cztery trasy podziemne – kopalnię w Tarnowskich Górach, Krzemionki Opatowskie i dawne żupy w Wieliczce i Bochni. Trafiło na nią także Stare Miasto w Krakowie i Zamościu, co razem z Warszawą i Toruniem tworzy piękny przekrój architektoniczny naszego kraju. Większość obiektów z listy to obiekty sakralne. Przepiękne ewangelickie Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej i bogaty zbiór cerkwi i kościołów drewnianych rozsianych po Karpatach. Obiektami, które trudno zaklasyfikować jest Hala Stulecia we Wrocławiu i „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940–1945)” w Oświęcimiu. Lista choć z pozoru wydaje się chaotyczna i niekonsekwentna, bo jak przyrównać Stare Miasto w Warszawie do kościoła w Sękowej, to przy dłuższym zastanowieniu okazuje się, że bardzo trafnie i klarownie prezentuje to co w Polsce mamy najcenniejsze i unikatowe.
Śledząc historię tych miejsc można odbyć wspaniałą lekcję historii, geografii, biologii, a nawet geologii. Każdy z tych obiektów zachwyca i jest niezwykle interesujący. Planując weekendowy czy wakacyjny odpoczynek w dowolnym regionie Polski warto sprawdzić czy w okolicy nie znajduje się właśnie jedno z miejsc z listy zabytków UNESCO. Czasami może dzielić nas kilka kilometrów od danego miejsca i może nie warto ich wtedy pomijać.
Rozmaite pod względem turystycznym trasy w przewodniku Slow Road potwierdzają, że wybór oczywisty nie istnieje i dla każdego weekend w duchu slow może oznaczać coś innego.
Najnowsze
-
2-milionowy Mercedes trafi do Polski. Jest to elektryczny SUV
W węgierskiej fabryce w mieście Kecskemet wyprodukowano już ponad dwa miliony samochodów marki Mercedes. Ten jubileuszowy, 2-milionowy, trafi do polskiej firmy carsharingowej. -
Najbardziej srebrna Honda Civic na 25 lecie hybryd w Europie
-
Ferrari i Iveco kolejny raz łączą siły w Formule 1
-
Odświeżone Porsche 911 Carrera T zostało zaprezentowane. Ma być jeszcze lepsze niż jego poprzednik
-
Ford Performance Motorsports łączy siły z zespołem HRT. Ford Mustang GT3 wyjedzie na tor w 2025 roku
Zostaw komentarz: