Dlaczego warto wymienić opony na letnie jak najszybciej?
Ze względu na utrudnienia związane z pandemią COVID-19 więcej osób będzie prawdopodobnie używać opon zimowych przez całą wiosnę. Dlaczego warto jednak dokonać zmiany w najbliższym możliwym terminie oraz jak zachować się na drodze, jeżdżąc na zimowych oponach w wysokich temperaturach?
Trzeba jednak pamiętać, że opony zimowe nie są przeznaczone do jazdy przy wyższej temperaturze, a zatem są znacznie mniej bezpieczne w cieplejszych miesiącach niż opony letnie.
Jazda z oponami zimowymi wiosną i latem wiąże się z kilkoma zagrożeniami. Największe ryzyko stwarza znacznie dłuższa droga hamowania, zmiany stabilności i prowadzenia, a także mniejsza sterowność. Opony zimowe są produkowane z bardziej miękkiej mieszanki, aby sprawdzały się w temperaturze niskiej i poniżej 0°C. W cieplejszych warunkach zużywają się szybciej, przez co wzrasta ryzyko aquaplaningu na mokrych nawierzchniach.
Niektórzy kierowcy sądzą, że skoro udaje im się jeździć na oponach zimowych w okresie przejściowym, to mogą ich używać także przez cały sezon letni. Jest to jednak jeden z najczęstszych błędów — i to bardzo ryzykowny. Nawet jeśli wymienimy opony na początku lata, to i tak postąpimy bezpieczniej, niż jeżdżąc na zimowych oponach przez całe lato, bo właśnie letnie miesiące mogą być krytyczne.
Jakie zagrożenia niesie ze sobą używanie opon zimowych w lecie?
- Droga hamowania jest nawet o 20% dłuższa.
- Wydajność opon jest znacznie niższa.
- Prowadzenie i sterowność są znacznie gorsze.
- Największe zagrożenie sprawia jazda po mokrych drogach, ponieważ opony zimowe nie są przygotowane do szybkiego odprowadzania wody podczas letnich ulew, lecz do zwiększania przyczepności na śniegu i błocie pośniegowym. W związku z tym rośnie ryzyko aquaplaningu.
- Opony zimowe są wykonane z bardziej miękkiej mieszanki, dlatego w gorące dni będą się zużywać znacznie szybciej.
- W niektórych krajach prawo nie zezwala na używanie zimowych opon latem.
Wskazówki, jak zmniejszać ryzyko związane z tymczasowym stosowaniem opon zimowych latem
- Ogranicz jazdę tylko do niezbędnych podróży.
- Dostosuj szybkość do dłuższej drogi hamowania i możliwej gorszej sterowności.
- Zachowaj większy odstęp od poprzedzającego pojazdu — nawet dwa razy większy niż zwykle.
- Uważaj na zakrętach, zwolnij i pamiętaj, że inni kierowcy prawdopodobnie również nie zmienili opon.
- Umów się na wymianę opon w najbliższym możliwym terminie.
Żródło: Nokian Tyres
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
Jakby nie było szkoda zużywać opon zimowych w sezonie letnim. Myślę, że każdy wie jak szybko to potrafi je wykończyć i jakie niebezpieczeństwo może stworzyć. Ja już od miesiąca jeżdżę na letnich oponach Yokohama Adva V701.