
Dlaczego warto wymienić opony na letnie jak najszybciej?
Ze względu na utrudnienia związane z pandemią COVID-19 więcej osób będzie prawdopodobnie używać opon zimowych przez całą wiosnę. Dlaczego warto jednak dokonać zmiany w najbliższym możliwym terminie oraz jak zachować się na drodze, jeżdżąc na zimowych oponach w wysokich temperaturach?
Trzeba jednak pamiętać, że opony zimowe nie są przeznaczone do jazdy przy wyższej temperaturze, a zatem są znacznie mniej bezpieczne w cieplejszych miesiącach niż opony letnie.
Jazda z oponami zimowymi wiosną i latem wiąże się z kilkoma zagrożeniami. Największe ryzyko stwarza znacznie dłuższa droga hamowania, zmiany stabilności i prowadzenia, a także mniejsza sterowność. Opony zimowe są produkowane z bardziej miękkiej mieszanki, aby sprawdzały się w temperaturze niskiej i poniżej 0°C. W cieplejszych warunkach zużywają się szybciej, przez co wzrasta ryzyko aquaplaningu na mokrych nawierzchniach.
Niektórzy kierowcy sądzą, że skoro udaje im się jeździć na oponach zimowych w okresie przejściowym, to mogą ich używać także przez cały sezon letni. Jest to jednak jeden z najczęstszych błędów — i to bardzo ryzykowny. Nawet jeśli wymienimy opony na początku lata, to i tak postąpimy bezpieczniej, niż jeżdżąc na zimowych oponach przez całe lato, bo właśnie letnie miesiące mogą być krytyczne.
Jakie zagrożenia niesie ze sobą używanie opon zimowych w lecie?
- Droga hamowania jest nawet o 20% dłuższa.
- Wydajność opon jest znacznie niższa.
- Prowadzenie i sterowność są znacznie gorsze.
- Największe zagrożenie sprawia jazda po mokrych drogach, ponieważ opony zimowe nie są przygotowane do szybkiego odprowadzania wody podczas letnich ulew, lecz do zwiększania przyczepności na śniegu i błocie pośniegowym. W związku z tym rośnie ryzyko aquaplaningu.
- Opony zimowe są wykonane z bardziej miękkiej mieszanki, dlatego w gorące dni będą się zużywać znacznie szybciej.
- W niektórych krajach prawo nie zezwala na używanie zimowych opon latem.
Wskazówki, jak zmniejszać ryzyko związane z tymczasowym stosowaniem opon zimowych latem
- Ogranicz jazdę tylko do niezbędnych podróży.
- Dostosuj szybkość do dłuższej drogi hamowania i możliwej gorszej sterowności.
- Zachowaj większy odstęp od poprzedzającego pojazdu — nawet dwa razy większy niż zwykle.
- Uważaj na zakrętach, zwolnij i pamiętaj, że inni kierowcy prawdopodobnie również nie zmienili opon.
- Umów się na wymianę opon w najbliższym możliwym terminie.
Żródło: Nokian Tyres
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
Jakby nie było szkoda zużywać opon zimowych w sezonie letnim. Myślę, że każdy wie jak szybko to potrafi je wykończyć i jakie niebezpieczeństwo może stworzyć. Ja już od miesiąca jeżdżę na letnich oponach Yokohama Adva V701.