
Daj się zobaczyć na motocyklu!
Kierowcy samochodów bardzo często przyznają, że doszło do wypadku, ponieważ motocyklisty nie zauważyli. Podpowiadamy, jak można poprawić swoją widoczność na motocyklu.
Raport Hurt zainicjowany przez Departament Transportu Narodowego Bezpieczeństwa Ruchu w USA potwierdził, że gdy motocyklista nosił jasno żółte, pomarańczowe lub czerwone ubrania – prawdopodobieństwo uczestnictwa w wypadku spadało, ponieważ jego „widoczność” znacznie rosła. Natomiast badanie MAIDS, zlecone przez Stowarzyszenie Europejskich Producentów Motocykli (ACEM) przy wsparciu Komisji Europejskiej wykazało wzrost liczby wypadków, które miały miejsce, gdy kierowcy motocykli nosili ciemną odzież.
Dlatego też coraz częściej producenci odzieży wszywają na stałe elementy odblaskowe i używają materiałów w neonowych kolorach w swoich produktach. Jeżeli jednak nie mamy takiego stroju możemy zaopatrzyć się w: odblaskowe pasy na tułów lub kostki, kamizelki, czy motylki na ramiona. Takie dodatki sprawią, że w dzień będziemy bardziej rzucać się w oczy, a dodatkowo po zmroku elementy odblaskowe odbiją światło reflektora pojazdu. Bardzo często można je też spersonalizować dowolnym napisem.
Producenci kasków także coraz częściej mają w swojej ofercie, nie tylko lepiej widoczne w dzień kaski białe, ale i takie, wyposażone w grafikę odblaskową, i neonowe kolory:
Motocykl, jak i kask można okleić odblaskowo także samodzielnie. W tym celu zakupić należy paski do wklejenia w obręcz felgi lub uniwersalną taśmę do oklejenia wybranych elementów motocykla. Wybór jest spory, możemy przebierać w kolorach i np. dostosować je do koloru motocykla.
Coraz modniejsze jest także kolorowe oświetlenie ledowe motocykla (niedozwolone na drogach publicznych) odzieży, czy kasku:
Coraz większą popularnością cieszy także się montaż dodatkowego oświetlenia light bar z przodu motocykla, które nie wpływa znacząco na doświetlenie drogi, a jedynie poprawiają widoczność motocyklisty na drodze. Bardzo często jednak są one montowane w sposób, którego nie przewidział ustawodawca. Najbezpieczniej jest je zamontować jako dodatkowe światła przeciwmgłowe, do użytku na drogach krętych lub przy ograniczonej przejrzystości powietrza.
Oczywiście same elementy odblaskowe nie uchronią nas od zagrożenia. Nic nie zastąpi zasad uważnej jazdy, zachowania bezpiecznej odległości i prędkości.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: