
Czy twój samochód kocha cię bardziej niż twój partner?
Człowiek zakochuje się w inteligentnym systemie operacyjnym - nie wydaje się to najbardziej prawdopodobnym scenariuszem (nawet jeśli systemowi głosu użycza Scarlett Johansson). Ale ten obraz science-fiction rodem z filmu „Her” z 2013 r. jest bliższy rzeczywistości niż myślisz.
Wyobraź sobie partnera, który przewiduje każdą potrzebę – zamówi coś na wynos, gdy jesteś zbyt zmęczony, aby gotować, puści ulubioną piosenkę, poprawiając ci nastrój, kiedy czujesz się przygnębiony, a nawet pamięta o urodzinach znajomych. Brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe?
Na szczęście nie musisz polegać na więzach krwi, lub swojej drugiej połowie, aby mieć takie wsparcie – eksperci przewidują, że twój samochód wkrótce będzie miał te możliwości. Do 2022* r. niemal wszystkie nowe samochody mają być wyposażone w system rozpoznawania komend głosowych. Kolejnym krokiem mogą być systemy interpretujące tonację głosu i mimikę twarzy w celu przewidywania potrzeb kierowców – innymi słowy, samochodów empatycznych.
„Jesteśmy na dobrej drodze do opracowania pojazdu, który może kierowcę pocieszyć lub doradzić, kiedy tego potrzebuje i dbać o jego czujność podczas długiej jazdy” – mówi Fatima Vital, dyrektor ds. Nuance Communications, który współpracuje z Fordem i opracował rozpoznawanie głosu w systemie połączeń w samochodzie, SYNC 3.
SYNC 3 połączy kierowców z USA z wirtualną asystentką Amazona – Alexą. Planowane systemy mają się rozwijać w osobistych asystentów, którzy mogą zarezerwować i zorganizować spotkania. W ciągu najbliższych dwóch lat systemy sterowania głosem mogłyby nam służyć wszelkiego rodzaju pomocnymi sugestiami, takimi jak: „Czy chciałbyś zamówić kwiaty dla swojej mamy na Dzień Matki?”; „Czy mam wybrać mniej zatłoczoną, ale wolniejszą trasę do domu?”; „Kończy się twoja ulubiona czekolada, a ten sklep ma ją w sprzedaży. Chcesz zatrzymać się i dokupić trochę?”
A w momencie, kiedy potrzebujecie nieco spokoju, by być samemu z myślami, wasz samochód mógłby nauczyć się rozpoznawać, kiedy cisza jest najbardziej pożądana. (Gdyby tylko wszyscy partnerzy z rzeczywistego życia byli tak intuicyjni).
„Polecenia głosowe, takie jak: »Jestem głodny«, aby znaleźć restaurację i »chcę kawę« przeniosły SYNC 3 w obszar osobistego asystenta” – mówi Mareike Sauer, inżynier ds. Kontroli głosu z zespołu ds. Łączności Aplikacji, Ford Europe. „Ostatecznie kierowcy nie tylko będą mogli korzystać z własnego języka, mówionego własnym akcentem, ale także używać własnego sformułowania, aby uzyskać bardziej naturalną wymowę”.
„Systemy w samochodzie będą w stanie uwzględnić kontekst niemal każdej sytuacji i będą mogły rozwijać się bez interwencji człowieka. Mówiąc językowo, nie muszą trzymać się wąskiego skryptu, a nawet mogą zacząć tworzyć słowa i frazy własne”, powiedział Dominic Watt, starszy wykładowca Department of Language and Linguistic Science z Uniwersytetu w York. „Technologia staje się coraz bardziej inteligentna, więc przyzwyczaimy się do rozmów z systemami, tak jak rozmawiamy z innymi ludźmi, a systemy nauczą się dostosować do nas”.
* http://www.autonews.com/article/20170122/OEM06/301239846/alexa-do-i-need-a-virtual-assistant-in-the-car
Najnowsze
-
6. Rajd Motocyklowy Weteranów – hołd na dwóch kołach dla tych, którzy nie wrócili z misji. Start już 24 kwietnia!
Wkrótce rusza 6. edycja Rajdu Motocyklowego Weteranów - start już 24 kwietnia 2025 roku. Setki motocyklistów, weteranów i pasjonatów ruszą w trasę, by oddać hołd tym, którzy nie wrócili z misji. -
Od kartingu do F1 Academy? Kornelia Olkucka walczy o marzenia we włoskiej Formule F4!
-
XPENG P7, G6 i G9 – wideo z pierwszych jazd w Polsce! Ceny, dane techniczne, rywale. Oto chińskie modele, które rzucają rękawicę Tesli
-
Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie – poznaj nowe systemy w Toyocie C-HR
-
Audi Q4 e-tron – elektryczny SUV klasy premium dla nowoczesnych kierowców
Zostaw komentarz: