
Czy Polska jest gotowa na zakaz sprzedaży samochodów spalinowych? Dane nie napawają optymizmem
Parlament Europejski przegłosował datę zakończenia sprzedaży samochodów spalinowych. Od 2035 roku sprzedawać będzie można wyłącznie pojazdy lokalnie zeroemisyjne, czyli elektryczne i wodorowe. Czy Polska jest gotowa na elektromobilną rewolucję?
Spis treści:
Parlament Europejski przegłosował w środę datę zakończenia sprzedaży samochodów spalinowych w 2035 roku. Zgodnie z zapisem uchwały, od tego roku na terenie Unii Europejskiej będzie można sprzedawać wyłącznie samochody nie wytwarzające emisji miejscowej, czyli modele z napędem elektrycznym lub wodorowym.
Polska musi się przygotować na planowany zakaz rejestracji samochodów spalinowych, bo twarde dane niestety nie napawają optymizmem.

Liczba samochodów elektrycznych w Polsce
Według danych z końca maja 2022 roku w Polsce było zarejestrowane łącznie 48 675 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym.
Jak wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA, po polskich drogach jeździło 46 676 elektrycznych samochodów osobowych. W pełni elektryczne auta (BEV, ang. battery electric vehicles) odpowiadały za 48% (22 476 szt.) tej części floty pojazdów, a pozostałą część (52%) stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles). Z kolei park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 1999 szt. Powoli rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec maja składała się z 13 822 szt. Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 753 szt.
Liczba stacji ładowania w Polsce
Równolegle do floty pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec maja 2022 roku w Polsce funkcjonowało 2190 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (4 253 punkty). 29% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 71% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W maju uruchomiono 24 nowe, ogólnodostępne stacje ładowania (36 punktów).
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: