Ewa Kania

Czy można robić kulig na drodze publicznej? Trzeba spełnić jeden warunek

Zimowe warunki panujące na większości terenów Polski zachęcają do aktywności na śniegu, a jedną z najciekawszych i najbardziej klimatycznych jest kulig. Taka forma zabawy jest wciąż dozwolona, ale konieczne jest spełnienie jednego warunku.

Spis treści

Czy kulig za samochodem jest dozwolony?

Kulig kojarzy się z saniami i konnym zaprzęgiem, ale obecnie najczęściej można spotkać kulig w formie sanek ciągniętych przez samochód. Przepisy w kwestii takiego rodzaju kuligu są jednoznaczne:

Zabrania się kierującemu ciągnięcia za pojazdem kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, osoby na sankach lub innym podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.

Kulig za samochodem lub innym podobnym pojazdem jest więc zabroniony, bez względu na to, czy przyczepimy do niego sanki czy coś innego. Nie ma tu pola do kombinowania i własnych interpretacji. Żadne nie przekonają policjanta.

Ile wynosi mandat za kulig za samochodem?

Jeśli ktoś mimo tego postanowi zorganizować kulig za samochodem lub traktorem, musi liczyć się z mandatem. Taryfikator przewiduje 500 zł oraz 5 punktów karnych za takie wykroczenie. To wariant minimum.

Co zmienia wysepka na przejściu dla pieszych. Jedni mówią, że nic, drudzy że wszystko

Mniej optymistyczny jest taki, że funkcjonariusz uzna, iż stwarzaliśmy w ten sposób zagrożenie w ruchu drogowym, a wtedy mandat zaczyna się od 2000 zł w górę.

Pesymistyczny scenariusz, do jakiego czasem niestety dochodzi, do wypadku jednego z uczestników kuligu. Wtedy kierowcy grozi nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Jak zrobić legalny kulig na drodze publicznej?

Możliwość na to jest tylko jedna. Trzeba zrobić prawdziwy kulig, czyli taki z dużymi saniami, zaprzężonymi w konie. Zasady panują tu podobne jak w przypadku ciągnięcia wozu, czy innego pojazdu, „napędzanego” przez zwierzęta pociągowe:

Do zaprzęgu może być używane tylko zwierzę niepłochliwe, odpowiednio sprawne fizycznie i dające sobą kierować. Kierujący pojazdem zaprzęgowym jest obowiązany utrzymywać pojazd i zaprzęg w takim stanie, aby mógł nad nimi panować.

Dodajmy, że do sań nie można doczepiać sanek czy tym podobnych urządzeń. Zasady panują tu takie same, jak w przypadku korzystania z samochodu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze