Czy można przejeżdżać skrzyżowanie na żółtym świetle? Nie można, ale czasami wolno
Czerwone i zielone światło sygnalizatora na skrzyżowaniu to jednoznaczne sygnały dla kierujących. Ale co z sygnałem żółtym? Teoretycznie on także nie powinien pozostawiać pola do interpretacji, ale nie zawsze oznacza on to samo.
Co oznacza żółte światło na skrzyżowaniu?
Zbliżasz się do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Widzisz czerwone światło, więc zatrzymujesz się. Widzisz zielone, jedziesz dalej. Ale co robisz, gdy nagle pojawia się żółte?
Wielu kierowców dodaje gazu, mając nadzieję, że zdążą jeszcze przejechać, zanim pojawi się sygnał czerwony. Niektórzy panicznie hamują, bojąc się, że zaraz będzie czerwone. A jakie jest prawidłowe zachowanie na widok żółtego sygnału?
Aby spróbować odpowiedzieć na to pytanie, musimy odwołać się do rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Tam w par. 95, ust. 1, pkt. 2 czytamy:
Sygnały świetlne nadawane przez sygnalizator S-1 oznaczają: sygnał żółty – zakaz wjazdu za sygnalizator (…)
Czy rację mają więc ci, którzy gwałtownie hamują, widząc żółte światło? Nie zawsze, ponieważ dalszy ciąg brzmienia tego punktu to:
(…) chyba że w chwili zapalenia tego sygnału pojazd znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania; sygnał ten oznacza jednocześnie, że za chwilę zapali się sygnał czerwony.
Żółte światło na skrzyżowaniu – hamować czy nie?
Przypadek żółtego światła to jeden z rzadkich przypadków, kiedy różne, intuicyjne zachowania kierowców, mają oparcie w przepisach ruchu drogowego. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy na widok żółtego światła wolno kontynuować jazdę, czy nie.
Wyprzedzanie z prawej strony – kiedy jest dozwolone? Częściej niż ci się wydaje
Ustawodawca pozostawił to pole do interpretacji kierowcy. Każda taka sytuacja jest bowiem inna i kierujący musi wziąć pod uwagę szereg czynników. Niestety dla niego, jeśli jego decyzja okaże się błędna, policjanci nie będą pobłażliwi i surowo ukażą za niewłaściwą ocenę sytuacji.
Kiedy można przejechać przez skrzyżowanie na żółtym świetle, a kiedy nie?
Jedyne co możemy w takiej sytuacji zrobić, to doradzić, na co zwrócić uwagę, podczas podejmowania decyzji, co robimy, na widok żółtego światła. Sytuacja „czysta” jest wtedy, gdy znajdujemy się tuż przed sygnalizatorem, kiedy pojawia się sygnał żółty. Nie mamy wtedy najmniejszej szansy na skuteczną reakcję i właśnie takie miał na myśli ustawodawca, zezwalając na warunkowe przejechanie na żółtym świetle.
Inną taką okolicznością są niekorzystne warunki atmosferyczne. Możemy tłumaczyć wtedy, że nie chcieliśmy hamować zbyt gwałtownie, obawiając się wpadnięcia w poślizg oraz zaskoczenia innych kierujących nagłym wciśnięciem hamulca w takich warunkach. Ale uwaga – jeśli w ten sposób pokonaliście skrzyżowanie już na czerwonym świetle, policjant może odpowiedzieć, że w takim razie, jechaliście zbyt szybko i nie dostosowaliście prędkości do panujących warunków.
Niedopuszczalne jest natomiast wciskanie gazu, na widok żółtego światła. Trzeba mieć naprawdę mocne auto, żeby zrobiło to jakąś różnicę na dystansie kilkunastu metrów, więc jest spore ryzyko, że i tak wjedziemy już na czerwonym świetle. Ponadto pokonując skrzyżowanie, powinniśmy zachować szczególną ostrożność, a w tej definicji nie mieści się jazda z gazem w podłodze.
Co oznacza jednocześnie włączone światło czerwone i żółte?
Na powyżej postawione pytanie, chyba każdy kierowca odpowie bez wahania. Chodzi o to, że zaraz będzie zielone, więc można już ruszać, prawda? Nie do końca. Rzeczywiście czerwone i żółte światło zapowiadają zapalenie się zielonego, a kierowcy powinni szykować się do jazdy. Ale nic więcej. Jak czytamy w rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Tam w par. 95, ust. 1, pkt. 4:
Sygnały czerwony i żółty, nadawane jednocześnie – zakaz wjazdu za sygnalizator; sygnały te oznaczają także, że za chwilę zapali się sygnał zielony.
W takiej sytuacji światło żółte również oznacza zakaz dalszej jazdy. Sygnał czerwony i żółty nadawane są na tyle krótko, że trudno nam będzie zdążyć złamać przepisy. Ale jest to możliwe, więc trzeba uważać.
Jaki mandat za przejazd na żółtym świetle?
Tak jak napisaliśmy wcześniej, przejazd przez skrzyżowanie na żółtym świetle nie jest karany. Lecz decyzja, aby przejechać na żółtym niesie ze sobą potencjalne ryzyko, że jednak przejedziemy na czerwonym. A to już jest karalne.
Zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów na 2022 rok, za przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, grozi mandat w wysokości 500 zł i 6 punktów karnych. Ponadto policjant może uznać, że nasze zachowanie stworzyło zagrożenie w ruchu drogowym i dopisze kolejne 500 zł.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Komentarze:
Kierowca - 25 lipca 2022
Nie można i kropka chyba że za opłatą. Temat bardzo nudny i tak w większości nam się to zdarza nie specjalnie oczywiście.