Czy picie alkoholu za kierownicą zaparkowanego samochodu jest legalne?
Samochód nie jest właściwym miejscem do spożywania alkoholu, ale dla niektórych jest to ciekawe rozwiązanie. Pozostaje tylko pytanie czy takie zachowanie jest w ogóle zgodne z prawem i czy nie wpadniemy przez nie w kłopoty.
Spis treści
- Czy przepisy pozwalają na picie alkoholu w samochodzie?
- Czego nie można robić pijąc alkohol w samochodzie?
- Czy za picie w samochodzie na parkingu można dostać mandat?
Czy przepisy pozwalają na picie alkoholu w samochodzie?
Żadne przepisy w Polsce nie zabraniają pasażerom samochodu bycia pod wpływem alkoholu, ani spożywania go. Ale czy może pić także kierowca, jeśli samochód jest zgaszony i zaparkowany?
Teoretycznie jest to dozwolone. Gdy pojazd jest wyłączony, osoba siedząca za kierownicą nie jest kierującym. Z kolei wnętrze pojazdu to nasza prywatna przestrzeń, więc służby nie mogą ukarać nas za picie alkoholu w miejscu publicznym.
Czyli możemy bez obaw robić imprezę w samochodzie? Teoretycznie tak, ale taki pomysł na spotkanie towarzyskie niesie ze sobą wiele pułapek i bardzo łatwo możemy narazić się na mandat, albo jeszcze poważniejszą karę.
Czego nie można robić pijąc alkohol w samochodzie?
Picie alkoholu gdy siedzimy za kierownicą, to dość cienka linia, którą łatwo przekroczyć. Podstawowa zasada jest taka, że jeśli w stacyjce nie ma kluczyków, nikt nam nie może zarzucić zamiaru lub próby odjechania samochodem. Tu pojawia się pułapka.
Jeśli siedzimy w samochodzie, najpewniej będziemy chcieli otworzyć szyby, a po zakończonej imprezie, trzeba będzie je zamknąć. Nie musimy do tego uruchamiać silnika, ale sam fakt przekręcenia kluczyka, żeby aktywować „elektrykę” szyb, może nas już pogrążyć. Wiele samochodów ma jednak funkcję zamykania (i otwierania) szyb, po przytrzymaniu na pilocie przycisku zamknięcia (lub otwarcia) pojazdu. To najbezpieczniejszy sposób.
W jakich sytuacjach pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo? Ten przepis to dla kierowców szok
Nie musimy chyba dodawać, że całkowicie odpada uruchomienie silnika, żeby korzystać z klimatyzacji, Oczywiście ktoś może chcieć do tego podejść „sposobem”. Uruchomić samochód jeszcze na trzeźwo, po czym przesiąść się na miejsce pasażera. Nikt nie siedzi za kierownicą, więc kierowcy nie ma. A żeby po wszystkim zgasić auto, nie musimy przecież zajmować miejsca kierowcy. Ale po pierwsze i tak ryzykujemy, że ściągniemy na siebie uwagę policji lub straży miejskiej, a po drugie, nawet jeśli uznają szczerość naszych intencji, to i tak wlepią mandat za silnik uruchomiony na postoju powyżej jednej minuty.
Ostatnia pułapka, to opuszczenie samochodu z alkoholem w ręku. Wystarczy, że wyjdziemy z pojazdu, choćby po to, żeby przesiąść się na przykład do tyłu, a przez moment znajdziemy się w miejscu publicznym i funkcjonariusz może to już wykorzystać przeciwko nam.
Czy za picie w samochodzie na parkingu można dostać mandat?
Jeśli tylko przestrzegamy wszystkich wymienionych wcześniej zastrzeżeń, to ani policja ani straż miejska, nie będą miały podstaw do ukarania nas. Chyba że zaczniemy zachowywać się głośno, a do tego pora będzie późna. Wtedy możemy zostać oskarżeni o zakłócanie spokoju.
Czy warto więc robić imprezę w samochodzie? Naszym zdaniem nie, chociaż rozumiemy, że przy ładnej pogodzie, można mieć ochotę na wypicie piwa poza czterema ścianami własnego domu, a polskie prawo zabrania spożywania, choćby na ławce w parku, nawet najmniej procentowego trunku. Należy jednak bardzo uważać, ponieważ podczas picia alkoholu w samochodzie, łatwo przez nieuwagę złamać prawo.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Komentarze: