Czy można jeść podczas kierowania autem? Możesz dostać za to mandat!
Spożywanie pokarmu to nieodłączny element naszego życia. Czasami pośpiech czy brak odpowiedniego miejsca do zatrzymania się podczas podróży nie pozwala nam zjeść posiłku w spokoju i przy stole. Dlatego jesteśmy wręcz zmuszeni zjeść coś za kierownicą. Co na temat jedzenia podczas jazdy mówią przepisy drogowe?
Myślę, że wielu kierowców chociaż raz w życiu spożywali coś podczas prowadzenia samochodu. Pośpiech do pracy lub długa podróż sprawia, że sięgamy chociażby po najmniejszy batonik, który doda nam trochę energii. Nie raz spotkałam się z widokiem, że prowadzący pojazdem coś sobie podjadali podczas podróży.
Również mi zdarzyło się jeść podczas kierowania samochodem – pomimo tego, że przed zdaniem prawa jazdy obiecałam sobie, że nie będę jeść w samochodzie (bardziej ze względów estetycznych, niż prawnych czy bezpieczeństwa), ale nie minął tydzień i wylądowałam na stacji benzynowej… niestety miłość do hot dogów z sosem amerykańskim była ważniejsza niż dane sobie słowo i w ten sposób skończyłam z hot dogiem w jednej ręce, a w drugą trzymając kierownice. I szczęśliwa z wykonywania dwóch ulubionych czynności (jedzenia i prowadzenia samochodu) kontynuowałam swoją podróż. Czy było to legalne? I czy ty również złamałeś prawo jedząc podczas prowadzenia samochodem (zakładam, że należysz do osób, które to zrobiły)? Nie wiem, przekonamy się o tym za chwilę.
Jedzenie podczas jazdy samochodem – przepisy
Teoretycznie spożywanie jedzenia rozprasza naszą uwagę i zajmuje nam ręce. W przypadku spożywania przykładowej kanapki mamy cały czas jedną rękę zajętą, a więc podczas nagłej sytuacji możemy nie zapanować nad pojazdem. Co prawda możemy ją gdzieś odłożyć, ale podczas sięgania po nią aby zrobić kolejny kęs istnieje prawdopodobieństwo, że odwrócimy wzrok i zamiast patrzeć i analizować sytuację panującą na drodze, będziemy szukać smacznej kanapki leżącej niedaleko nas. Takie zachowanie ponownie wpływa na czas reakcji, przez co możemy nie zdążyć wymanewrować autem i uniknąć stłuczki z innym pojazdem.
Tak samo wygląda sytuacja w przypadku napojów, ale one w dodatku mogą być gorące, przez co podczas oblania się napojem możemy się poparzyć. To ponownie odwróci naszą uwagę od obserwowania sytuacji na drodze i znów może wydarzyć się coś złego. Oczywiście są to sytuacje trochę wyolbrzymione i dla sprawniejszych kierowców mogą się wydawać absurdalne, ale coś takiego może się wydarzyć.
W zależności od kierowcy, jego doświadczenia, talentu i umiejętności – spożywanie pokarmu może go w większym lub mniejszym stopniu rozpraszać, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Łatwo, więc dojść do wniosku, że jedzenie może być zakazane tak samo jak rozmawianie przez telefon – tak więc sprawdźmy co o tym mówią przepisy drogowe. W ustawie Prawo o ruchu drogowym znajdziemy art. 63 p.5 mówiący, że:
„Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.”
Z zapisu możemy zrozumieć, że zakaz jedzenia w samochodzie dotyczy konkretnych przypadków. My, zwykli kierowcy bez większych obaw możemy degustować się szybkim śniadaniem za kierownicą w drodze do pracy/szkoły. Natomiast kierowcy zwodowi zajmujący się przewożeniem osób, tzn. taksówkarze, kierowcy busów i autobusów nie mogą spożywać pokarmu za kierownicą podczas jazdy.
Mandat za jedzenie podczas prowadzenia pojazdu
Kierowcy zajmujący się zawodowo przewozem osób mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 50 złotych. Za to wykroczenie nie przewiduje się dawania dodatkowych punktów karnych. Natomiast, jeśli funkcjonariusze policji uznają, że jedzenie rozpraszało uwagę kierowcy, co mogło spowodować wykonanie niebezpiecznego manewru, to mogą ukarać kierowcę mandatem w wysokości 200 złotych.
Podsumowując – choć jedzenie podczas jazdy może być niemal tak samo rozpraszające jak korzystanie z telefonu, to nie jest zakazane. Spożywanie pokarmu podczas prowadzenia samochodu dla zwykłego kierowcy, który w pośpiechu je kanapkę w drodze do pracy/szkoły nie jest zakazane. Czyli odpowiadając na wcześniejsze pytanie czy ja i ty złamaliśmy prawo jedząc za kółkiem – nie, nie złamaliśmy. Możemy spać spokojnie. Jednak zakaz spożywania pokarmów istnieje. Dotyczy on kierowców zajmujących się zawodowo przewożeniem osób, czyli taksówkarzy, kierowcy busów i autobusów. Ta grupa kierowców nie może jeść podczas kierowaniem pojazdu, a w przypadku złamania zasad mogą zostać ukarani mandatem.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: