Czy motocykliści mogą jechać obok siebie jednym pasem?
Motocykle budzą sporo emocji, zarówno wśród fanów dwóch kółek, jak również ich przeciwników. Ci drudzy często mają pretensje o manewry, jakie wykonują motocykliści, które często są traktowane jako przejaw cwaniactwa i łamanie przepisów. Jaka jednak jest prawda? Czy na przykład dwóch motocyklistów może jechać koło siebie jednym pasem?
Jazda motocyklem to frajda sama w sobie i nieporównywalny z samochodami stopień zaangażowania w prowadzenie i obcowania z otoczeniem. W przypadku wielu maszyn dochodzą do tego jeszcze fantastyczne osiągi, tylko wzmacniające te emocje.
Motocykl to także bardzo praktyczny środek transportu w zatłoczonym mieście. Niestety część motocyklistów naciąga przywileje, jakie przepisy dają jednośladom, a niektórzy kierowcy samochodów patrzą wilkiem na każdego ridera, który wykonuje jakikolwiek manewr, niedostępny dla pojazdów wielośladowych.
Czy motocykliści mogą jechać obok siebie jednym pasem?
To jedna z kontrowersyjnych kwestii. Czy motocykliści mogą jechać obok siebie? Przepisy w tej kwestii wydają się być mało pomocne, ponieważ znajdziemy w nich jedynie definicję pasa ruchu (art. 2, ust. 7 Prawa o ruchu drogowym):
Pas ruchu – każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi.
Wynika z niego, że jeśli pas drogi jest na tyle szeroki, żeby ustawiły się obok niego dwa samochody, to mamy do czynienia z dwoma niewyznaczonymi pasami ruchu. Wtedy pojazdy mogą jechać obok siebie. Nie ma jednak słowa o tym, że jeśli spotkają się dwa jednoślady, to dla nich można jeszcze bardziej podzielić pasy ruchu.
Kierowcy masowo tracą prawa jazdy. Wszystko przez ignorowanie znaku D-42
Kiedy dwa pojazdy nie mogą jechać obok siebie jednym pasem?
Z drugiej strony żaden przepis nie zakazuje poruszania się tym samym pasem dwóch pojazdów, jeśli tylko zmieszczą się obok siebie. Ściślej rzecz ujmując – jeśli zmieszczą się dwa pojazdy wielośladowe, to znaczy, że nie jest to jeden pas lecz dwa. Z kolei rowerzyści mogą jechać obok siebie tylko wtedy, gdy nie utrudniają poruszania się innym uczestnikom ruchu. Motocyklistów podobne ograniczenia nie obejmują, więc wynika z tego, że mogą jechać obok siebie jednym pasem.
Czy kliku motocyklistów może jechać obok siebie jednym pasem?
Mówiąc o jadących obok siebie motocyklistach, zwykle myślimy o dwójce znajomych, która wybrała się na przejażdżkę. Ale co w sytuacji, kiedy motocyklistów jest więcej? Czy na przykład trzech riderów może zatrzymać się obok siebie na jednym pasie na czerwonym świetle? Przepisy nic o tym nie mówią, więc jeśli pas jest na tyle szeroki, to tak.
Pamiętajmy jednak, że podróżując w więcej osób, możemy utworzyć już kolumnę motocykli. A do niej odnoszą się konkretne przepisy (art. 32 Kodeksu drogowego):
1. Liczba pojazdów jadących w zorganizowanej kolumnie nie może przekraczać: samochodów osobowych, motorowerów lub motocykli – 10
2. Odległość między jadącymi kolumnami nie może być mniejsza niż 500 m dla kolumn pojazdów samochodowych oraz 200 m dla kolumn pozostałych pojazdów.
3. (uchylony)
4. Jazda w kolumnie nie zwalnia kierującego pojazdem od przestrzegania obowiązujących przepisów ruchu drogowego.
Tutaj także nie ma słowa o poruszaniu się obok siebie, więc należy stosować się jedynie do ogólnych przepisów. Zachowywaniu bezpiecznej odległości, odpowiedniej ostrożności oraz pamiętaniu o tym, aby nie najeżdżać na ciągłe linie.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: