Ewa Kania

Czy dwaj rowerzyści mogą jechać obok siebie drogą? Kluczowy jest art. 33

Wbrew powszechnemu mniemaniu, rowerzyści powinni znać cały Kodeks drogowy, ponieważ mogą oni poruszać się wraz z innymi pojazdami po drogach publicznych. Mimo to często spotkać można takich cyklistów, którzy mają problem ze zrozumieniem nawet tych kilku przepisów, które odnoszą się wyłącznie do nich.

Spis treści

Czy rowerzyści muszą znać przepisy ruchu drogowego?

Muszą i powinno być to dla nich oczywiste jak to, że rower ma dwa kola. Ustawodawca nie przewidział jednak żadnych zasad weryfikowania wiedzy z zakresu ruchu drogowego wśród rowerzystów. Wystarczy skończyć 18 lat i to jedyna formalna kwalifikacja jaka jest potrzebna.

Zdarzają się też inne, niepokojące przypadki rowerzystów, którzy mają pewne pojęcie o przepisach ruchu drogowego, ale celowo je łamią dla własnej wygody i przyjemności. Problem tego zjawiska opisaliśmy przy okazji komentowania wystąpienia samozwańczego „Króla rowerów”.

Czy dwaj rowerzyści mogą jechać obok siebie po drodze?

Wspólna rowerowa wycieczka to duża przyjemność, między innymi dlatego, że można z kimś porozmawiać. A swobodnie można to zrobić tylko jadąc obok siebie. Przez lata było to niedozwolone, ale rowerzyści wywalczyli sobie kilka lat temu zmianę przepisów.

W ten sposób art. 33, ust. 3, pkt. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, otrzymał następujące brzmienie:

Kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zabrania się  jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a.

Chwila, to jak to jest? Mogą czy nie mogą jechać obok siebie? Idziemy o zakład, że mało który rowerzysta pofatygował się, aby sprawdzić pełne brzmienie zmienionych przepisów. Przyzwolenie rowerzystom na jazdę obok siebie to nie reguła, ale wyjątek, z którego mogą w pewnych sytuacjach skorzystać.

Tesla zaprezentowała nowe rozwiązanie do swoich samochodów. To jak obelga wobec klientów

Kiedy dwaj rowerzyści nie mogą jechać obok siebie?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się we wspomnianym już punkcie 3a:

Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Kiedy więc droga jest pusta, nie ma problemu –  rowerzyści mogą jechać obok siebie, oddając się rozmowie. Jeśli jednak dogoni ich na przykład samochód, jego kierowca musi mieć możliwość bezpiecznego wyprzedzenia ich. Nie można więc jechać obok siebie na wąskiej drodze, blokując przejazd, albo kiedy pojazdy jadące z naprzeciwka, uniemożliwiają wyprzedzenie dwóch rowerzystów, poruszających się koło siebie.

Jeśli więc jedziecie obok siebie na rowerach i słyszycie, że dogania was samochód, zmieńcie szyk i jeździe przez moment gęsiego. Tego wymagają od was przepisy i tak też będzie dla was bezpieczniej. Przypominamy też, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, a to oznacza, że:

Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

Rowerzysta nie może jechać na przykład w połowie szerokości pasa ruchu – musi trzymać się jego prawej krawędzi.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze