Czarny lód na drodze – niewidzialny wróg kierowcy
Gdy temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi kilka stopni na plusie, a nocą spada poniżej zera, na drodze może pojawić się czarny lód - zjawisko bardzo niebezpieczne dla kierowców. Jak je rozpoznać i jak zachować się na oblodzonej drodze?
Co to jest czarny lód?
Tworzy się on szybko i niespodziewanie, gdy wilgotne powietrze, deszcz, mgła lub roztopiony
śnieg zamarza na powierzchni jezdni. Czarny lód na drodze powstaje zwykle w nocy albo wcześnie rano, kiedy temperatura powietrza spada poniżej zera, szczególnie gdy w powietrzu jest dużo wilgoci.
Powstała w ten sposób warstwa lodu jest tak cienka, że praktycznie niewidoczna. Znika zaraz po tym, jak pojawią się pierwsze promienie słońca lub droga będzie już odmrożona np. poprzez spory ruch pojazdów. W miejscach zacienionych lub tam, gdzie temperatura szybko się zmienia, czarny lód może utrzymywać się przez dłuższy czas.
Jak zauważyć czarny lód na drodze?
Jest on cienki i przezroczysty, więc czasami ciężko go zauważyć, ale można go rozpoznać po tym, że droga lekko się świeci, a pobocze, drzewa i ogrodzenia wzdłuż jezdni pokryte są lodem,
Czarny lód zazwyczaj powstaje w okolicach podmokłych, czyli wśród jezior i rzek, na terenach zalesionych, pagórkowatych, a także na mostach, tunelach i wiaduktach. Zwłaszcza w tych miejscach należy zachować szczególną ostrożność, utrzymać większy niż zazwyczaj dystans w stosunku do pojazdu, który jedzie przed nami, a przede wszystkim zredukować prędkość.
Jak jechać po oblodzonej drodze?
Gdy podejrzewamy, że nawierzchnia jest śliska, należy unikać gwałtownych ruchów kierownicą oraz hamowania i odpowiednio zwolnić. Należy to robić stopniowo, zdejmując nogę z pedału gazu i hamować silnikiem, czyli stopniowo redukować biegi.
Oczywiście kluczowe są tutaj aspekty takie jak stan techniczny pojazdu, czy odpowiednie opony. Gdy gumy są stare, z wytartym bieżnikiem lub mamy wciąż ogumienie letnie może być trudniej opanować samochód, gdy na drodze występuje czarny lód.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: