Cudne Audi A1 quattro – szkoda, że tak go mało…
Teraz powiedzenie "małe jest piękne" nabiera na znaczeniu - Audi koronuje serię A1 topowym modelem z napędem na 4 koła. Niestety, samochód będzie wyprodukowany w limitowanej serii 333 egzemplarzy.
Z napędem na 4 koła na szutrze kompaktowe auto zachowa się świetnie dostarczając zapewne frajdy kierowcy! |
![]() |
fot. Audi |
To unikatowe A1 będzie zasilane przez dwulitrowy silnik z turbodoładowaniem o mocy 256 KM i momencie obrotowym 350 Nm, a napęd trafi na wszystkie koła. W normalnych warunkach siła napędowa trafia przede wszystkim na koła osi przedniej. Jeżeli wystąpi tam niedobór trakcji, moment obrotowy jest kierowany na koła tylne. Gdy jedno z kół osi wpadnie w poślizg, reaguje elektroniczny mechanizm różnicowy.
A1 quattro ma przyspieszać do setki w 5,7 sekundy i osiągać prędkość maksymalną 245 km/h. Przewidywane średnie zużycie paliwa tej jednostki ma wynosić mniej niż 8,5 litra. Auto skonfigurowane jest z sześciobiegową skrzynią biegów.
Samochód wyposażono w 18-calowe obręcze z metali lekkich w specjalnej stylistyce i w kolorze biały Gletscher, a obuto w opony 225/35. System stabilizacji toru jazdy ze zintegrowanym modułem sportowym można całkowicie wyłączyć, np. podczas wizyty na torze wyścigowym.
Dach auta jest lakierowany na czarno (kończy się dużym, dwukolorowym spojlerem), podobnie jak obramowanie i kratka osłony chłodnicy Singleframe. Akcenty w kolorze czarnym pojawiły się również na klapie tylnej i dyfuzorze. „Skrzydła” reflektorów są za to czerwone. Na osłonie chłodnicy, łuku dachu i klapie bagażnika znajduje się emblemat quattro. Układ wydechowy ma dwie polerowane rury wydechowe po prawej i lewej stronie, każda o średnicy 100 mm.
Zadziorny tył Audi A1 quattro |
![]() |
fot. Audi |
We wnatrz fotele sportowe S pokryto tapicerką skórzaną, a czerwone szwy stanowią element kontrastowy – oczywiście na oparciu znalazł się napis quattro. Dolna część konsoli środkowej połyskuje czernią, za to podpórkę pod stopę i nakładki na pedały wykonano ze szczotkowanej stali szlachetnej.
Na tablicy przyrządów znajdziemy białe wskaźniki, czerwony obrotomierz, logo quattro i kolorowy wyświetlacz. Na płaskim od dołu wieńcu kierownicy, obszytym skórą z czerwonymi szwami, znajduje się numer seryjny samochodu. Drążek zmiany biegów wykonano z aluminium. Wiele elementów obsługi również jest w tonacji aluminium.
Audi A1 quattro będzie dostępne w drugiej połowie roku 2012 i trafi do swoich właścicieli z bardzo bogatym wyposażeniem seryjnym. Należy do niego wiele elementów pochodzących bezpośrednio z klasy wyższej, m.in.: ksenonowe reflektory, asystent świateł drogowych, diodowe oświetlenie wnętrza, czujnik świateł i deszczu, automatyczna klimatyzacja i komfortowy kluczyk.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: