
Co to jest videotolling i jaki ma wpływ na czas naszej podróży na autostradzie?
Od dzisiaj przed podróżującymi autostradą A4 między Katowicami a Krakowem, szlabany na placach poboru opłat mogą podnosić się automatycznie bez konieczności instalowania w pojeździe dodatkowych urządzeń.
Koncesjonariusz – Stalexport Autostrada Małopolska S.A. – uruchomił właśnie system pozwalający płacić za przejazd przy pomocy aplikacji Autopay, znanej już z AmberOne Autostrady A1.Aplikacja Autopay pozwala zrejestrować pojazd w bazie i powiązać numer rejestracyjny z kartą kredytową lub płatniczą. Zainstalowane na bramkach urządzenia odczytują tablicę rejestracyjną i automatycznie podnoszą szlaban. Płatność odbywa się bez zaangażowania kierowcy, dzięki czemu przejazd jest bardzo płynny. To pierwsza metoda płatności za przejazd autostradą, która nie wymaga instalowania dodatkowych urządzeń oraz dokonywania płatności „z góry”.
Videotolling jest metodą płatności opartą o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu, przeznaczoną dla pojazdów osobowych oraz dostawczych (kategorie 1-5, z wyłączeniem motocykli). Żeby z niej korzystać, wystarczy zainstalować w telefonie bezpłatną aplikację Autopay, dostępną w sklepach Google Play oraz App Store. Zakładając konto w aplikacji, należy podać numer rejestracyjny, a także wprowadzić dane aktywnej karty kredytowej lub płatniczej.
Wjeżdżając na plac poboru opłat w Mysłowicach lub w Balicach trzeba wybrać linię oznakowaną piktogramem czarnej kamery na żółtym tle. Z myślą o użytkownikach Autopay, wydzielone zostały trzy bramki w każdym kierunku: dwie pierwsze od lewej strony oraz jedna bramka z prawej strony placu poboru. Skrajna lewa bramka jest dedykowana wyłącznie płatnościom automatycznym Autopay i A4Go. W przypadku omyłkowego wjazdu na nieoznakowaną bramkę będzie można również zapłacić za przejazd przy użyciu Autopay, zgłaszając taki zamiar inkasentowi, który uruchomi system – taka transakcja potrwa jednak zdecydowanie dłużej.
Wjeżdżając na plac poboru opłat nie trzeba być zalogowanym w aplikacji ani nawet mieć przy sobie telefonu – system automatycznie odczytuje numer rejestracyjny, identyfikuje pojazd i podnosi szlaban. Połowa opłaty zostanie pobrana na bramce wjazdowej oraz druga połowa na bramce wyjazdowej.
Autopay stwarza szereg udogodnień dla użytkowników: w aplikacji można założyć konto indywidualne albo firmowe, dodać kilka pojazdów i podłączyć je pod jedną lub więcej kart kredytowych lub płatniczych, śledzić historie transakcji oraz otrzymywać zbiorcze faktury za przejazdy.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: