
Wiesz co to jest efekt motyla na drogach? Zaczyna się dzisiaj i trochę potrwa
Rozpoczął się właśnie trudny okres dla kierowców w dużych miastach, gdzie szczególnie odczuwalny jest efekt motyla na drogach. Wyjaśniamy na czym on polega, jak długo potrwa oraz jak ograniczyć niedogodności.
Spis treści
- Co to jest efekt motyla na drogach?
- Jak długo trwa drogowy efekt motyla?
- Jak radzić sobie z drogowym efektem motyla?
Co to jest efekt motyla na drogach?
Efektem motyla nazywa się sytuację, w której jedno pozornie nieistotne zdarzenie może mieć późniejszy wpływ na sprawy o wiele istotniejsze i mające znacznie większy zasięg. W przypadku efektu motyla na drogach, jego wpływ na sytuację kierowców widać dość szybko.
Początek roku szkolnego to okres szczególnie nasilonego ruchu na drogach. Wielu kierowców zamiast jechać prosto do pracy, zawozi najpierw dzieci do szkoły. Część rodziców, którzy na co dzień nie wożą dzieci, decyduje się na to w pierwszych dniach roku szkolnego, kiedy ich pociecha rozpoczyna naukę w nowej placówce. Wszystkie te drobne i indywidualne decyzje, przekładają się na poważne utrudnienia na drogach.
Drugą podobną falę zobaczyć będzie można z początkiem października, kiedy do nauki wrócą studenci. Część z nich również dojeżdża na zajęcia samochodem, dokładając swoją cegiełkę to rosnących korków.
Widziałeś taki przycisk na lusterku? Jeśli tak to masz szczęście – rozwiązuje ważny problem
Jak długo trwa drogowy efekt motyla?
Zwiększone utrudnienia na drogach obserwujemy przez cały rok szkolny i akademicki, ale największe ich natężenie to dwa pierwsze miesiące, czyli wrzesień i październik. Jakiś czas po rozpoczęciu roku szkolnego niektórzy rodzice, spokojni że pociecha zna drogę do nowej placówki, pozwalają dzieciom na samodzielne dojazdy.
Inni natomiast, zirytowani dużymi korkami, zaczynają szukać dróg alternatywnych, zmniejszając natężenie ruchu na głównych arteriach. Podobnie robią studenci, szczególnie ci, którzy dopiero rozpoczęli naukę i dopiero poznają możliwości dojazdu na uczelnię. Część również decyduje się zrezygnować z samochodu i korzystać z komunikacji miejskiej.
Jak radzić sobie z drogowym efektem motyla?
Jeśli nie macie możliwości zrezygnowania z podróżowania samochodem i mimo utrudnień, to nadal najszybsza i jedyna rozsądna forma transportu w waszym przypadku, pozostaje dobra nawigacja z informacjami o ruchu drogowym, a także przestudiowanie mapy. Sama nawigacja to wygodne rozwiązanie, ale czasami można na własną rękę znaleźć jakieś boczne uliczki i skróty, które znają tylko mieszkańcy, a na które nawigacje nie prowadzą, starając się zwykle trzymać główniejszych dróg.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: