Co czwartą ofiarą jest dziecko!
Nawet najlepszy i najbardziej przewidujący kierowca nie ma wpływu na to, jak zachowają się inni użytkownicy dróg. Zatrważające statystyki donoszą, że w kolizjach, do których dochodzi na polskich drogach, co czwartą ofiarą jest dziecko. W jaki sposób zapewnić małym podróżnym maksimum bezpieczeństwa?
Przypominania o tematyce przewożenia dzieci w samochodzie nigdy za wiele. Zwłaszcza teraz, gdy na zewnątrz panują warunki zimowe, może dojść do niebezpiecznych kolizji i wypadków drogowych. Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas jazdy samochodem to podstawowy obowiązek każdego kierowcy. Właściwą ochronę zagwarantujemy wyłącznie wtedy, gdy maluch będzie podróżował przypięty pasami i w foteliku. Tej zasady nigdy nie można lekceważyć, nawet na krótkich dystansach.
![]() |
fot. Mini Mini
|
Każde dziecko do 12 roku życia, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, powinno być przewożone w foteliku. Taki wymóg nakładają na kierowcę obowiązujące przepisy.
Urządzenia tego typu można podzielić na pięć grup:
– grupa 0 – tzw. nosidełka przeznaczone dla noworodków i niemowląt o wadze do 10 kg
– grupa 0+ – nosidełka dla noworodków i niemowląt o wadze do 13 kg
– grupa I – foteliki dla dzieci o wadze 9-18 kg
– grupa II – foteliki i podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 15-25 kg
– grupa III – podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 22-36 kg
Fotelik musi być dostosowany zarówno do wagi, jak i wzrostu dziecka. Powinien posiadać atest zgodności z europejską normą ECE R44/03. Jeśli natomiast zamierzamy kupić fotelik używany, należy go bardzo dokładnie sprawdzić przez zakupem. Pamiętajmy, że jakiekolwiek pęknięcia osłabiają konstrukcje fotelika i mogą być niebezpieczne dla podróżujących dzieci.
Nosidełka dla najmłodszych najlepiej mocować tyłem do kierunku jazdy. Najlepszym miejscem będzie tylna kanapa. W przypadku przewożenia dziecka z przodu samochodu pamiętajmy, że możemy w ten sposób podróżować jedynie w przypadku, gdy nasz pojazd nie jest wyposażony w poduszkę powietrzną, lub można ją odłączyć. Foteliki i podstawki dla starszych dzieci ustawiamy natomiast przodem do kierunku jazdy. Pamiętajmy także, aby w trakcie przewożenia dziecka nie kłaść żadnych przedmiotów na półce pod tylną szybą, ponieważ w przypadku gwałtownego hamowania mogą one zrobić krzywdę maluszkowi!
Źródło: Mini Mini
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: