Citroen Berlingo: przestronny van do przewozu towarów i ludzi
Dzisiejszy biznes staje się coraz bardziej mobilny - dosłownie i w przenośni. Coraz więcej firm potrzebuje samochodów wielozadaniowych, pozwalających na szybkie przewożenie ludzi czy towarów. W warunkach miejskich znakomicie sprawdzają się w tej roli kombivany. Nie są równie pakowne co klasyczne ciężarówki, ale za to mają bardziej wszechstronny charakter i w miejskiej dżungli są praktycznie niezastąpione w wykonywaniu wielu drobnych zadań. Dobrym przykładem zalet tego typu pojazdów może być, w zasadzie ikoniczna dla całej kategorii, seria Citroen Berlingo.
W 1996 roku światło ujrzał nowy koncept pojazdów, będących w istocie połączeniem mniejszych samochodów dostawczych oraz “osobówek. Citroen Berlingo od początku wywoływał bardzo dobre wrażenie na klientach i mediach. Dość powiedzieć, że po prawie 30 latach od premiery wciąż jest dostępna w sprzedaży pierwsza wersja tego samochodu (jako Berlingo First), a aktualna edycja radzi sobie równie dobrze, będąc m.in. najlepiej sprzedającym się samochodem tego typu w Wielkiej Brytanii w pierwszej połowie 2023 roku (wg danych SMMT). W trakcie 6 miesięcy sprzedano tam niespełna 10 tys. egzemplarzy.
Rewolucja francuska
W 1996 roku pojawienie się na rynku Citroena Berlingo było niemałą sensacją. Wielość potencjalnych zastosowań auta – od samochodu rodzinnego dla aktywnych po dostawy towaru czy transport pracowników na niewielkich odległościach była wówczas na tyle atrakcyjna, że producent auta – koncern PSA – zadecydował o tym, aby dla pokrycia zapotrzebowania rynku wypuścić podobny pojazd także w innej marce. Do dzisiaj serie Citroen Berlingo i Peugeot Partner pozostają do siebie niezwykle podobne i zajmują zbliżoną pozycję na rynku motoryzacyjnym.
Wywołuje napięcie
Jednym z powodów, dla których francuski combivan jest wciąż tak popularny, jest z pewnością fakt wykorzystywania napędu elektrycznego. Ten podtyp pojazdów, nazywany w nomenklaturze koncernu E-Berlingo Electric, przełamuje stereotypy, dotyczące swojej kategorii. Dzięki zasięgowi 280 km, mocy silnika sięgającej ponad 130 KM i prędkości maksymalnej, sięgającej 130 km/h, combivan Citroena nie musi się wstydzić swoich osiągów. Do zadań miejskich i na krótszych trasach sprawdzi się wyśmienicie.
Szczęśliwa siódemka
Citroen Berlingo oferowany jest w dwóch wariantach długości: M i XL. W tym ostatnim przypadku nazwa jest naprawdę nieprzypadkowa: w wersji osobowej takie auto może komfortowo przewozić nawet 7 osób. System wewnętrznych schowków i możliwość złożenia każdego siedzenia powoduje, że nawet w tej wersji auto może zabrać na pokład sporo towaru, zarówno z pasażerami, jak i na miejscu kilku z nich. Decydując się na wariant ładunkowy, kierowca może liczyć na 4,4 m³ przestrzeni ładunkowej, co w zupełności wystarcza do zarządzania dostawami w przypadku prowadzenia mniejszego biznesu.
Równo pod sufitem
Prostym, ale bardzo cenionym rozwiązaniem w Citroenie Berlingo jest tzw. Modutop. To znajdujący się pod samym sufitem schowek o pojemności aż 92 litrów, do którego mają dostęp zarówno pasażerowie z tylnych siedzeń, jak i osoby rozładowujące samochód od strony bagażnika. W skład Modutopu wchodzą także podświetlane schowki w środkowej części dachu. Nad nimi znajduje się elektrycznie sterowana roleta, która zapewnia naturalne doświetlenie wnętrza samochodu.
Miejskie samochody dostawcze to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się w tej chwili kategoria aut, szczególnie jeśli brać pod uwagę modele, które dysponują napędem elektrycznym. Wśród nich, pozycję lidera od lat zajmują pojazdy z linii Citroen Berlingo, co zawdzięczają licznym innowacjom i inteligentmy rozwiązaniom. Planując zakup wielozadaniowego samochodu do mniejszej firmy, listę rozważanych modeli warto zacząć właśnie od tej uroczej francuskiej serii.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: