Ewa Kania

Czy na ciągłej linii można wyprzedzić ciągnik? Odpowiedź jest prosta, ale wielu zaskoczy

O czym myśli kierowca, trafiający na swojej drodze na traktor? Jak najszybciej go wyprzedzić. Część kierowców uważa, że wleczenie się za pojazdem wolnobieżnym jest na tyle uciążliwe i bezsensowne, że rozgrzesza na przykład z przekroczenia ciągłej linii. Czy jest tak naprawdę, czy jednak czeka nas w takiej sytuacji mandat?

Spis treści

Jak przepisy definiują pojazd wolnobieżny?

Każdy chyba intuicyjnie rozumie, co to jest pojazd wolnobieżny, ale w przepisach znajdziemy dokładną tego definicję:

Pojazd wolnobieżny – pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego.

Tu małe zaskoczenie – ciągniki rolnicze podpadają pod inną, własną kategorię i są znacznie dokładniej opisane:

Ciągnik rolniczy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości nie mniejszej niż 6 km/h, skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych.

Wbrew potocznemu mniemaniu, pojazdem wolnobieżnym nie jest ciągnik rolniczy, ponieważ jego prędkość może przekraczać 25 km/h. Ale nadal jest o wiele zbyt wolny z perspektywy kierowcy samochodu osobowego.

Ile w Polsce jest autostrad na koniec 2023 roku? Te liczby robią wrażenie

Czy ciągła linia oznacza zakaz wyprzedzania?

Takie pytanie to czysta formalność. Każdy kierowca wie bowiem, że linia ciągła NIE zakazuje wyprzedzania. Zaskoczeni? Linii takiej nie można przekraczać i zwykle jest to równoznaczne z brakiem możliwości wyprzedzenia innego uczestnika ruchu, ale sama linia manewru nie zabrania.

Jeżeli zmieścimy się koło innego uczestnika ruchu na tym samym pasie, to wyprzedzić go możemy. Przykładowo kierujący skuterem, który trzyma się blisko prawej krawędzi, na większości dróg da nam taką możliwość.

Czy można wyprzedzić ciągnik i pojazd wolnobieżny na ciągłej linii?

Ciągła linia nie zabrania nam tego, ale raczej trudno o drogę z tak szerokimi pasami ruchu, żebyśmy zmieścili się obok ciągnika rolniczego. Wyjątek to motocykliści, którzy mogą w takiej sytuacji wyprzedzić nie łamiąc przepisów. Kierowcy samochodów nie mają jednak żadnej furtki i przekroczenie ciągłej linii nie będzie w takiej sytuacji w żaden sposób usprawiedliwione. Mogą liczyć najwyżej na dobrą wolę policjanta, który zamiast mandatu, może zastosować pouczenie.

Jedyna możliwość wyprzedzenia traktora jest wtedy, gdy zjedzie on do prawej krawędzi drogi, na pobocze i zrobi na tyle miejsca, żebyśmy nie musieli najeżdżać na ciągłą linię. Najechać na nią możemy za to wtedy, gdy ciągnik się zatrzyma. Będzie to wtedy już nie wyprzedanie, ale omijanie.

Jaki mandat za najechanie na ciągłą linię?

Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, mandat za najechanie na ciągłą linię to 200 zł oraz 5 punktów karnych.

Komentarze:

Piotr - 15 listopada 2023

Głupszego artykułu dawno od czytałem
Co za bełkot i głupoty na siłę wymyslane

Odpowiedz

Jan kowalski - 13 listopada 2023

A myślałem, że pas ruchu jest przeznaczony dla jednego rzędu pojaZdów wielosladowych, a nie jak sugeruje autor dla pojazdu wielosladowego i jednośladowego przy manewrze wyprzedzania.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze