Masz bezterminowe prawo jazdy? Stracisz je i dostaniesz terminowe. Nie ma odwołania
Każdy posiadacz bezterminowego prawa jazdy w Polsce był zapewniany, że otrzymuje je dożywotnio (lub gdy sąd z jakiegoś powodu zadecyduje inaczej). Okazało się, że prawo może mimo wszystko działać wstecz i wszyscy posiadaczy bezterminowych praw jazdy, tez będą musieli przymusowo je wymienić.
Spis treści
- Kto otrzymywał bezterminowe prawo jazdy w Polsce?
- Obowiązek wymiany praw jazdy dotyczy wszystkich kierowców
- Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?
- Czy konieczne będzie robienie badań lekarskich przy wymianie prawa jazdy?
- Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?
- Jakie dokument są wymagane przy wymianie prawa jazdy?
Kto otrzymywał bezterminowe prawo jazdy w Polsce?
Przez dekady bezterminowe prawo jazdy było czymś oczywistym w Polsce. Jeśli lekarz orzecznik nie miał żadnych zastrzeżeń do stanu zdrowia kandydata na kierowcę, ten mógł cieszyć się uprawnieniami przyznanymi niejako dożywotnio.
Dopiero w przypadku, gdy kierowca popełniłby jakieś wykroczenie, a w ocenie policjanta mogło być one spowodowane brakiem predyspozycji do prowadzenia (z racji na przykład podeszłego wieku), można mieć zatrzymane uprawnienia i być zmuszonym do odbycia stosownych badań. Dopiero to stanowiło podstawę do decyzji o cofnięciu uprawnień lub przyznaniu kierowcy uprawnień na określony czas.
Zmiany w tej kwestii zaszły 11 lat temu, kiedy przestano wydawać bezterminowe prawa jazdy. Od tego momentu osoby, wobec których nie ma żadnych zastrzeżeń jeśli chodzi o predyspozycje do kierowania pojazdami, otrzymują uprawnienia na 15 lat. Po tym czasie konieczne jest wyrobienie nowego prawa jazdy.
Obowiązek wymiany praw jazdy dotyczy wszystkich kierowców
Ponieważ prawo co do zasady nie działa wstecz, kierowcy już posiadający bezterminowe prawa jazdy, nie zostali objęci wspomnianą wyżej zmianą zasad. Lecz teraz pojawiły się przepisy, przez które wymiana blankietu uprawnień dotknie każdego. Wszystko przez ten zapis:
Osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. obowiązane są dokonać ich wymiany, na prawa jazdy zgodne z nowym wzorem prawa jazdy określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 20 rozporządzenie w sprawie dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami ust. 1 pkt 1.
Teoretycznie nie można otrzymać innego zakresu uprawnień, niż się posiadało, ale nowy wzór prawa jazdy nie przewiduje „bezterminowości”. Musi mieć wpisaną konkretną datę, kiedy blankiet traci ważność. Dlatego każdy kierowca w Polsce otrzyma uprawnienie na najwyżej 15 lat i każdy będzie musiał wymieniać prawo jazdy.
Myślisz, że każde skrzyżowanie odwołuje znaki? Te wyjątki to pułapki na kierowców
Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?
Termin wymiany prawa jazdy znajdziecie w rubryce 11 na swoim blankiecie. Określono tam do kiedy dany dokument jest ważny.
Jeśli nie macie wpisanej tam żadnej daty, to macie prawo jazdy bezterminowe. Wtedy obejmie was program przymusowej wymiany dokumentów, który odbędzie się w latach 2028-2033.
Czy konieczne będzie robienie badań lekarskich przy wymianie prawa jazdy?
To zależy. Jeśli posiadacie prawo jazdy terminowe z uwagi na przykład na wadę wzroku, to warunkiem przedłużenia uprawnień jest przejście odpowiednich badań. Jeżeli natomiast macie prawo jazdy bezterminowe, to nie będzie obowiązku stawiania się u lekarza.
Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?
Koszt wydania nowego blankietu prawa jazdy to 100,50 zł. Jeżeli musicie zrobić badania lekarskie, to jest to wydatek dodatkowych 200 zł. Trzeba pamiętać też o obowiązku dostarczenia aktualnego zdjęcia, więc pewnie trzeba będzie jeszcze doliczyć koszt fotografa.
Jakie dokument są wymagane przy wymianie prawa jazdy?
Jeżeli nie chcecie wypełniać druczków w urzędzie, możecie pobrać je online, oto co trzeba przynieść do urzędu chcąc wymienić prawo jazdy w 2023.
- wniosek o wydanie prawa jazdy;
- kolorowa, aktualna fotografia o wymiarach 35×45 mm
- kserokopia dotychczasowego prawa jazdy (wykonają ją w urzędzie, nie musisz za to płacić)
- dowód uiszczenia opłat (za wydanie prawa jazdy i opłaty ewidencyjnej)
- oświadczenie o zapoznaniu się z konsekwencjami składania fałszywych zeznań (zapoznanie się z treścią art. 233 kk)
- oświadczenie o miejscu zamieszkania
- do wglądu dokument tożsamości (dowód osobisty)
- wynik badania lekarskiego z zezwoleniem na przedłużenie uprawnień (dotyczy tych, którzy muszą przeprowadzić badanie)
Najnowsze
-
Ford Ranger – idealny wóz strażacki
Ford Ranger to wszechstronny pickup, którego szeroka gama silników zapewnia wyjątkową ładowność i zdolność do holowania ciężkich przyczep. Najnowsza odsłona tego modelu sprawdza się również w roli samochodu straży pożarnej. -
2-milionowy Mercedes trafi do Polski. Jest to elektryczny SUV
-
Najbardziej srebrna Honda Civic na 25 lecie hybryd w Europie
-
Ferrari i Iveco kolejny raz łączą siły w Formule 1
-
Odświeżone Porsche 911 Carrera T zostało zaprezentowane. Ma być jeszcze lepsze niż jego poprzednik
Zostaw komentarz: