Bezpieczna jazda jesienią – jak przygotować do niej samochód?
Panujące jesienią warunki pogodowe niejednokrotnie utrudniają bezpieczną jazdę, dlatego potrzebne jest odpowiednie przygotowanie samochodu. Kierowcy powinni zwrócić uwagę zwłaszcza na stan wycieraczek, reflektorów czy akumulatora.
Jesienią warunki do jazdy samochodem często są dalekie od ideału – deszcz, błoto, mgła, coraz krótsze dni nie sprzyjają bezpieczeństwu na drodze. W takiej sytuacji kierowcy powinni oczywiście zachować szczególną ostrożność, ale duże znaczenie ma również stan pojazdu. Jak przygotować samochód do bezpiecznej jazdy jesienią? Co warto sprawdzić?
Wycieraczki
Jesienne opady deszczu wymagają częstego korzystania z wycieraczek, ponieważ dobra widoczność to absolutna podstawa bezpiecznej jazdy. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault mówią:
Dość łatwo stwierdzić, kiedy wycieraczki nie spełniają już swojego zadania. Jeśli zauważymy, że źle zbierają wodę, rozmazują zanieczyszczenia czy piszczą, możemy zakładać, że pióro wycieraczki jest zużyte i należy ją wymienić.
Oprócz tego kierowca powinien zadbać o to, by zbiornik spryskiwacza był napełniony płynem, oraz regularnie czyścić szyby zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. W ten sposób zapobiegamy również oślepieniu promieniami słońca, które mogą odbić się od brudnej szyby.
Przeczytaj też: 10 porad dla kierowców, które pomogą bezpiecznie przetrwać jesień i zimę na drodze
Akumulator
Jesienna pogoda bywa nieprzewidywalna, dlatego najlepiej sprawdzić stan akumulatora zanim zaskoczą nas ujemne temperatury. W takich warunkach przy niskim stopniu naładowania akumulatora możemy mieć spore problemy z uruchomieniem silnika. Do podładowania akumulatora służą tzw. prostowniki. Należy zwrócić także uwagę, czy styki akumulatora są poprawnie zamocowane oraz czy nie są zaśniedziałe.
Reflektory
To, czy reflektory dobrze nam służą, ma ogromne znaczenie zwłaszcza jesienią. Wtedy wcześnie zapada zmrok, a warunki atmosferyczne mogą negatywnie wpływać na widoczność. Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault, wyznaje:
Należy regularnie kontrolować stan wszystkich świateł, łącznie z tymi, z których korzystamy rzadziej, np. przeciwmgielnymi. Reflektory powinny być czyste oraz ustawione w taki sposób, by nie oślepiać innych kierowców.
Przeczytaj też: Jedź ostrożnie w deszczu – kilka rad jak zachować się za kierownicą w czasie ulewy
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: