Bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego: znajomość przepisów i wzajemny szacunek to podstawa!
Codzienny pośpiech, używanie smartfonów czy nieprzepisowa jazda mogą być przyczyną kolizji, dlatego uważność, znajomość przepisów i wzajemny szacunek kierowców, rowerzystów i pieszych są kluczowe dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego.
Duże natężenie ruchu, wysokie prędkości, niekorzystne warunki pogodowe – nigdy nie ma pewności co może wydarzyć się w trasie. I niezależnie od tego jakim środkiem lokomocji jest poruszamy, pewne jest jedno – każdy uczestnik ruchu powinien stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, być skoncentrowanym na drodze oraz na innych. Przestrzeganie przepisów, wzajemna troska i uważność są kluczowe do bezpiecznej koegzystencji kierowców, rowerzystów i pieszych.
Przeczytaj też: Jak urządzić warsztat samochodowy w domu?
Izabela Czerwińska, starszy aspirant z Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, mówi:
W dzisiejszych czasach żyjemy w ciągłym pośpiechu, który często powoduje zniecierpliwienie i brak tolerancji na drodze. Musimy jednak pamiętać, że bez względu na to w jaki sposób korzystamy z drogi, wszyscy jesteśmy równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i powinniśmy znać podstawowe przepisy. Ponadto ważny jest wzajemny szacunek i tolerancja, a także edukacja najmłodszych uczestników ruchu o zasadach obowiązujących na drodze oraz odpowiednie zachowania opiekunów i rodziców, by wykształcić wśród najmłodszych prawidłowe postawy.
Producenci samochód wsłuchują się w potrzeby i głosy klientów, dla których bezpieczeństwo jest jedną z kluczowych wartości. Z czasem jednak zaawansowane technologie i systemy bezpieczeństwa w samochodach to za mało. Producenci oferują kierowcom szkolenia z bezpiecznej jazdy z certyfikowanymi trenerami, którzy edukują kierowców, przekazując im swoje doświadczenie w zakresie odpowiednich reakcji za kierownicą w trudnych sytuacjach. Stawiają także na wszechstronną edukację i promocje bezpiecznej jazdy. Na przykład Škoda prowadzi akcje edukacyjne w interaktywnym centrum bezpieczeństwa Škoda Auto Lab, gdzie uświadamia całym rodzinom zasady właściwego zachowania w nieprzewidzianych momentach.
Przeczytaj też: Zapięte pasy to podstawa za kierownicą. Poduszka powietrzna ich nie zastąpi
Technologia nie zastąpi koncentracji i uważności niezbędnych do bezpiecznej koegzystencji użytkowników dróg, ale może w zdecydowany sposób wpłynąć na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Drogi są wspólną przestrzenią dla wszystkich użytkowników ruchu i każdy, niezależnie od wybranego środka transportu czy poruszania się pieszo, jest ich równoprawnym użytkownikiem.
Najnowsze
-
Test Skoda Enyaq Coupe RS Maxx. Ile warta jest najdroższa Skoda w historii?
Kiedy debiutowała na rynku, wielu przecierało oczy w niedowierzaniu. Elektryczna Skoda wyceniona na ponad 300 tys. złotych zwiastowała poważną zmianę wiatru w ofercie czeskiego producenta. Co otrzymamy, kupując najdroższy model w historii marki? Sprawdziłyśmy to, testując model Enyaq Coupe w topowej wersji wyposażenia RS Maxx. -
Gosia Rdest z kolejnym podium w tym roku!
-
Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Czy trzeba wymieniać go na nowy?
-
Ford Puma 2024 – test. Miejski crossover ze sportowymi korzeniami
-
La Squadra One Shoot – do takich samochodów wzdychają fani motoryzacji!
Zostaw komentarz: