Za bagażnik dachowy możesz dostać mandat – jak dobrać go prawidłowo i uniknąć problemów?
Bagażnik dachowy to bardzo przydatne akcesorium do samochodu. Umożliwia przewożenie walizek, rowerów, a nawet kajaka na dachu auta. Jak wybrać odpowiedni bagażnik i co warto wiedzieć, aby nie zapłacić mandatu?
Spis treści
Bagażnik dachowy to bardzo przydatne akcesorium do samochodu. Umożliwia przewożenie walizek, rowerów, a nawet kajaka na dachu auta. Jak wybrać odpowiedni bagażnik i co warto wiedzieć, aby nie zapłacić mandatu?
Bagażnik dachowy – przepisy
Bagażnik dachowy to doskonały pomysł na łatwe i praktyczne zwiększenie możliwości transportowych samochodu osobowego. Dzięki niemu można przewieźć przedmioty, które w żaden sposób nie zmieszczą się w bagażniku samochodu.
Decydując się na taki transport warto jednak pamiętać o przepisach związanych przewożeniem ładunku, a dokładnie treści Art. 61. Prawa o ruchu drogowym Dz. U. 2022.0.988 t.j. – Ustawa z dnia 20 czerwca 1997.
Przepisy obligują prowadzącego pojazd między innymi do zadbania o to, aby:
- ładunek nie przekroczył dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu;
- warto przy tym pamiętać o nośności dachu – maksymalny ciężar przewożonego na nim ładunku najczęściej wskazany jest w instrukcji obsługi.
Bagażnik dachowy nie jest również sposobem na przewożenie ponadgabarytowych ładunków. Co to oznacza?
- Całkowita szerokość pojazdu nie może przekraczać 2,55 m.
- Ładunek nie może wystawać z tyłu na odległość większą niż 2 m i z przodu na odległość większą niż 0,5 metra (i większą niż 1,5 m od siedzenia kierującego) – licząc od obrysu pojazdu.
- Wystające poza obrys pojazdu przedmioty należy oznaczyć zgodnie z obowiązującymi przepisami – np. z tyłu czerwoną chorągiewką, a z przodu pomarańczową.
Prawo o ruchu drogowym mówi ponadto, że przewożone rzeczy nie mogą:
- naruszać stateczności pojazdu;
- utrudniać kierowania;
- ograniczać widoczności drogi.
Niestosowanie się do obowiązujących przepisów związanych z przewożeniem ładunku może prowadzić do mandatu.
Jak dobrać bagażnik dachowy?
Bagażnik dachowy stanowi niezbędną bazę do zamontowania boxa dachowego, uchwytów rowerowych czy akcesoriów pozwalających na transport kajaka lub nart. Przed zakupem warto sprawdzić do jakiego modelu auta pasuje dany bagażnik. Część z oferowanych rozwiązań jest przeznaczona konkretnemu mocowaniu.
– Bagażnik dachowy może być zamontowany w samochodzie na kilka sposobów, które uzależnione są od modelu samochodu. Na przykład mocowaniem do krawędzi dachu, do specjalnych punktów montażowych lub na relingach. W naszym katalogu akcesoriów można znaleźć bagażniki dachowe indywidualnie zaprojektowane do każdego z modeli Forda. Przed zakupem warto też sprawdzić maksymalną ładowność pojazdu oraz maksymalne obciążenie danego bagażnika. Warto również dodać, że ze względów bezpieczeństwa lepiej wybierać takie modele bagażników dachowych, które można zablokować, zapewniając ochronę przed kradzieżą – wyjaśnia Grzegorz Handzlik, dyrektor sprzedaży samochodów osobowych Ford Polska.
Jednym z praktyczniejszych akcesoriów, które można umieścić na bagażniku dachowym jest box dachowy. Zwiększa on ładowność samochodu, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo przewożonego bagażu. Można w nim przewozić z powodzeniem miękkie torby, sprzęty do letnich eskapad, a zimą – narty lub deski snowboardowe. Większość boksów dachowych wyposażona jest w wygodne zamykanie i otwieranie dzięki centralnemu zamkowi. Przy zakupie warto sprawdzić czy dany model ma dwustronne otwieranie – ułatwi to korzystanie podczas codziennej eksploatacji.
Natomiast dachowy bagażnik rowerowy to idealne rozwiązanie dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Jest prosty w obsłudze i łatwy w montażu. Sam bagażnik składa się z szyn – do nich mocowane są koła roweru. Specjalny uchwyt podtrzymuje natomiast ramę jednośladu.
– Miłośnicy sportów wodnych mogą przewieźć kajak za pomocą specjalnej przystawki składającej się z czterech obrotowych profili ochronnych, które dopasowują się do profilu podstawy kajaka. Dzięki elastycznym podkładkom konstrukcja oferowanego przez nas rozwiązania chroni kadłub kajaka i umożliwia transport zróżnicowanych kształtów kadłuba. Warto dodać, że może ona pomieścić kajaki i deski paddleboardingowe o szerokości do 90 cm, a maksymalna masa ładunku to 40 kg – dodaje Grzegorz Handzlik.
Uzupełnieniem oferty akcesoriów, które można montować na bagażniku dachowym jest kosz bagażowy. Jest odporny na eksploatację w trudnych warunkach i idealny do przewozu nieporęcznych ładunków. Jak widać nie tylko boxy dachowe i bagażniki rowerowe można montować na dachu samochodu. Bagażnik dachowy można wykorzystać praktycznie pod każdym względem. Dodatkowo istnieje szereg akcesoriów – np. taśmy montażowe, zestawy ograniczników, czy uchwyty do przewożenia drabiny, które czynią tą konstrukcję niesamowicie praktycznym i uniwersalnym elementem.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: