
Autostrady w Polsce będą wolniejsze?
Cieszmy się szybkimi autostradami w Polsce, póki możemy. Naukowcy apelują o obniżenie obowiązującego limitu prędkości ze 140 km/h do mniejszej prędkości.
Specjaliści z Politechniki Krakowskiej apelują do polityków o obniżenie obowiązującego limitu prędkości. Profesor Stanisław Gaca z Politechniki Krakowskiej przyznaje, że autostrady budowano z myślą o prędkości 130 km/h, ale przez lata przy budowie dróg obowiązywała prędkość projektowa wynosząca 120 km/h. Z kolei prędkość miarodajna (służąca ocenie elementów drogi pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego) była ustalona na poziomie 130 km/h.
Politycy zadecydowali o tym, żeby w 2011 roku podnieść limity prędkości na drogach ekspresowych do 120 km/h, a na autostradach do 140 km/h. Eksperci od bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce oceniają, że podniesienie limitu prędkości na autostradach i drogach ekspresowych nie miało merytorycznych podstaw. Specjaliści twierdzą, że podniesienie ograniczeń prędkości nie zmieniło przepisów dotyczących projektowania dróg.
Nie wiadomo, co zrobią z tymi uwagami przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury. Tym bardziej, że wprowadzone sześć lat temu limity nie wpłynęły na poziom prędkości, z jaką Polacy poruszają się po autostradach. Według najnowszych danych tylko 30 proc. kierowców jeździ zdecydowanie szybciej niż pozwalają na to przepisy.
Co ciekawe, polskie drogi są jednymi z najniebezpieczniejszych w Unii Europejskiej. Z badań przeprowadzonych przez ETSC (European Transport Safety Council) wynika, że w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców, w wypadkach drogowych ginie u nas między 60 a 79 osób. Gorsze statystyki – powyżej 80 zgonów na 1 mln mieszkańców – są na Litwie, Łotwie i w Bułgarii.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
„poddstaw”, „nie pociągło za sobą zmian” – zainwestujcie w korektę, bo byki sadzicie, aż ciężko czytać.
Anonymous - 5 marca 2021
proponuje do 30godz
Anonymous - 5 marca 2021
Autostrady zostały wymyślone do wyciągania kasy. Nam są potrzebne zwykłe drogo szybkiego ruchu.