Autochodzik dla przedszkolaków
Edukacyjna zabawa Autochodzikiem rozpoczyna się od zapięcia pasów. To jest pierwsza rzecz, której przedszkolaki uczą się, żeby potem bezpiecznie jeździć po drogowym miasteczku. Zabawka składa się z samochodów wykonanych z miękkiej gąbki, które dzieci noszą na szelkach oraz drogowego miasteczka obejmującego ponad 100 elementów takich jak znaki drogowe, przejścia dla pieszych oraz sygnalizacja świetlna.
Dzisiaj w Olsztyńskim Teatrze Lalek przedstawiciele 40 olsztyńskich przedszkoli otrzymają zestawy „Autochodzik” przygotowujące dzieci w wieku przedszkolnym do uczestnictwa w ruchu drogowym. Program, organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego oraz Michelin Polska S.A., umożliwi ponad 4 tysiącom przedszkolaków w Olsztynie poznanie zasad ruchu drogowego i zdobycie pierwszego „prawa jazdy”.
Edukacyjna zabawa Autochodzikiem rozpoczyna się od zapięcia pasów – mówi koordynator projektu w Michelin Polska Marzena Donarska-Strzelec. To jest pierwsza rzecz, której przedszkolaki uczą się w Autochodziku, żeby potem bezpiecznie jeździć po drogowym miasteczku.
![]() |
fot. Michelin
|
Zestaw – Autochodzik składa się z samochodów, wykonanych z miękkiej gąbki, które przedszkolaki noszą na szelkach oraz drogowego miasteczka obejmującego ponad 100 elementów takich jak znaki drogowe, przejścia dla pieszych oraz sygnalizacja świetlna.
Nauczyciele prowadzący zajęcia będą wyposażeni w komplet kilkudziesięciu ćwiczeń i zabaw edukacyjnych. Pięcio i sześciolatki, bo do nich głównie skierowany jest program, będą bawić się w kierowców, policjantów i pieszych. Nauczą się też refleksu, zwinności oraz rozpoznawania niebezpiecznych sytuacji i dźwięków ulicy.
– Ważnym elementem programu jest merytoryczne przygotowanie nauczycieli wychowania przedszkolnego i zaangażowanie rodziców – mówi pomysłodawca Autochodzika Mirosław Wołowik. W naszej współpracy z Michelin i WORD wyjątkowe jest to, że wdrażamy kompleksowy program, który w olsztyńskich przedszkolach będzie realizowany przez wiele lat.
Z najnowszego raportu WHO (World Health Organization) wynika, że wypadki drogowe stanowią najczęstszą przyczynę wszystkich wypadków śmiertelnych wśród dzieci i młodzieży na świecie. Województwo warmińsko-mazurskie jest kolejnym regionem, w którym działa program Autochodzik. Wcześniej zasad bezpiecznej jazdy uczyły się przedszkolaki z Pomorza i Śląska. Autochodzik trafił już również zagranicę – m.in. do Holandii i Szwajcarii.
Michelin regularnie podejmuje działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa drogowego. W 2005 r. zorganizowana została akcja „Bezpieczna głowa w kasku”, która zachęcała najmłodszych rowerzystów do używania kasków. W 2007 r. wspólnie z Olsztyńskim Teatrem Lalek Michelin wystawił sztukę „Uwaga! Bajki na drodze.” Ponadto, corocznie Michelin organizuje w całej Polsce akcję „Ciśnienie pod kontrolą”, zwracając uwagę kierowców na problem nieprawidłowego ciśnienia w oponach. W ubiegłym roku wspólnie z WORD i innymi partnerami z Olsztyna uczestniczył w programie pilotażowym „Piłeś? Nie jedź!”.
Raport World Health Organization: http://www.who.int/violence_injury_prevention/child/injury/world_report/en/index.html
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: