Anna Grechishkina i jej 10 rad dla początkujących podróżników
Ukraińska podróżniczka Anna Grechishkina postanowiła stworzyć 10 porad dla motocyklistów, wyruszających w pierwszą długodystansową wyprawę motocyklową po świecie.
1. Ogranicz swój bagaż do minimum
Anna jest zdania, że bagaż powinien być jak najlżejszy – w przeciwnym razie staniemy się zakładnikiem własnego bagażu i nigdy w podróży nie zaznamy pełnej swobody. Planowany bagaż radzi podzielić na 3 kategorie: 1) Umrę bez tego 2) Warto to mieć 3) Nie potrzebuję tego i zabrać tylko rzeczy z kategorii pierwszej! Wszystko co można kupić po drodze, albo tymczasowo można bez tego żyć – powinno należeć do kategorii drugiej. Doświadczenie w podróży nauczyło Annę, że faktycznie potrzebuje mało rzeczy i wcale nie zmienia jej to życia w sposób radykalny.
2. Zabezpiecz pieniądze
Pieniądze to jedna z ważniejszych pozycji na liście według Anny, ale trzeba dobrze rozplanować, ile gotówki bierzemy i ile kart płatniczych. Najlepiej trzymać je, rozdzielnie w kilku miejscach bagażu i odzieży. Warto mieć także tzw. „fałszywy portfel” z niewielkimi kwotami i nieważnymi kartami, i trzymać go w łatwo dostępnym miejscu. Sztuczka ta przydaje się z wielu krajach o niskim poziomie bezpieczeństwa.
Początkujący podróżnicy mają tak wielki zapał do poznawania świata, że trasę i punkty do odwiedzenia planują czasem ponad własne siły. Anna ostrzega, że pęd do zwiedzania i działania sprawia, że przyjemność z podróżowania zanika i lepiej jest odwiedzić 5 zabytków, zamiast 10, i dowieźć do domu urocze wspomnienia.
4. Zaplanuj przekraczanie granic
By przekraczanie granic nie stało się doświadczeniem mocno stresującym, Anna radzi, by wcześniej zapoznać się z informacjami o danym kraju i specyfikacji konkretnej granicy. Pozwoli to zaoszczędzić czas i energię, a z pozytywnym nastawieniem, pewnością i uśmiechem – łatwiej granicę przekroczymy. Bo dużą rolę w tej procedurze ma jednak „czynnik ludzki”, czyli to, jak nas będą odbierać urzędnicy.
Anna mówi, że lepiej „zapobiegać, niż leczyć”, więc nie można dopuszczać do sytuacji, kiedy policja już musi nas zatrzymać. Warto być ostrożnym, przestrzegać przepisów i lokalnych zwyczajów. Przy zatrzymaniu warto zachować pozytywne nastawienie, rozmawiać i negocjować. W niektórych krajach przydaje się wtedy „fałszywy portfel”.
6. Gdzie jeść?
Jedzenie to jedna z wartych wypróbowania, atrakcji danego kraju, jednak trzeba być ostrożnym, bo zbyt duża ciekawość może doprowadzić do zatrucia. Anna potwierdza starą prawdę, że jak w danej restauracji jest dużo lokalnej ludności, to jedzenie tam powinno być bezpieczne. Najbardziej trzeba uważać na jedzenie z ulicznych straganów.
7. Gdzie spać?
Jeżeli stać Was na hotele, to porady są zbędne. Jeżeli macie mały budżet – to trzeba korzystać z moteli, campingów, czy gościny miejscowej ludności. Anna najczęściej korzysta z umieszczanych w internecie miejscowych ofert i couchsurfingu. Zwykle była z tych noclegów zadowolona, choć zdarzało jej się wpadać na (niegroźnych) dziwaków. Pozwoliło jej to poznać międzynarodowych przyjaciół, ich pasje i codzienne życie.
Motocykl to równoprawny towarzysz podróżnika, więc powinien być odpowiednio traktowany, a jego potrzeby zaspokajane. Anna radzi, by przed podróżą przeprowadzić duży przegląd i zaopatrzyć się w części, których żywotność jest ograniczona. Warto też wiedzieć, jak znaleźć pomoc w danym kraju i gdzie/jak wykonać naprawy.
9. Jak dobrać towarzysza w podróży?
Wspólna podróż to nie to samo, jak wyjście na miasto ze znajomym. Podczas długodystansowej podróży można poznać kogoś z tej strony, z której nie chciało by się go znać, mówi Anna. A sama słyszała o kilku, na zawsze zniszczonych w podróży przyjaźniach. Na towarzyszu trzeba polegać, powinno się z nim czuć komfortowo, mieć z nim zbliżone pomysły i oczekiwania. W przeciwnym razie, lepiej podróżować samemu, jak Anna. Ona twierdzi, że to wcale nie jest niebezpieczne ani trudne, ani nudne!
10. Pozytywne nastawienie i oczekiwania!
To najważniejsza i najbardziej uniwersalna porada, nie tylko dotycząca podróży, ale i życia – twierdzi Anna. Bycie zbyt ostrożnym bywa podejrzane, ale spodziewać się rzeczy dobrych to podstawa! Gdyż sporo rzeczy w życiu wydarza się nam jedynie ze względu na naszą postawę i oczekiwania. A podróżowanie to bezpieczne, pozytywne doświadczenie i daje wiele szczęścia!
Najnowsze
-
Europejska premiera Suzuki e-Vitara
W Mediolanie miała miejsce europejska premiera Suzuki e-Vitara. Jest to pierwszy w 100% elektryczny SUV japońskiej marki. W salonach marki ma pojawić się już w przyszłym roku. -
Ford Ranger – idealny wóz strażacki
-
2-milionowy Mercedes trafi do Polski. Jest to elektryczny SUV
-
Najbardziej srebrna Honda Civic na 25 lecie hybryd w Europie
-
Ferrari i Iveco kolejny raz łączą siły w Formule 1
Zostaw komentarz: