Alice Burke i Nell Richardson: wielka wyprawa po wolność

Mówiono o nich „podróżujące sufrażystki”. Współczesne kobiety zawdzięczają im wiele. Nie tylko pod względem motoryzacyjnym! Alice Burke i Nell Richardson oraz ich pojazd stały się symbolem walki o prawa kobiet na początku XX wieku.

W kwietniu 1914 roku Alice Burke i Nell Richardson na spółkę kupiły Forda Saxona i wyruszyły z Nowego Jorku w podróż po Stanach Zjednoczonych, która miała przejść do historii. Samochód, nazwany czule „Golden Flier”, był dla nich czymś więcej niż tylko środkiem transportu: stał się mównicą, z której wygłaszały płomienne oracje, i poniekąd również ruchomym symbolem całego ruchu sufrażystek. Podróż trwała pięć miesięcy, a Saxon przemierzył ponad 10 tysięcy mil! Wyprawa Alice i Nell wyznaczyła początek nowej ery. W 1916 roku, kiedy rozpoczął się wyścig o prezydenturę, Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Sufrażystek wywierało naciski zarówno na Partię Demokratyczną, jak i Republikańską, aby poparły prawo głosu dla kobiet. W owych czasach kobiety dysponowały takim prawem tylko częściowo – a dokładniej, w niektórych stanach, dopuszczających swobodę głosowania dla obu płci na podstawie wewnętrznych regulacji. Ogromna liczba kobiet stawiła się na konwentach republikanów w Chicago i demokratów w St. Louis.

Alice Burke, Nell Richardson i Golden Flier
fot. materiały prasowe

W St. Louis, aby dostać się na konwencję, delegaci musieli przejść wzdłuż szpaleru kilku tysięcy milczących kobiet, noszących żółte wstążki przy sukniach i złote parasolki. Wiele z nich zostało zainspirowanych i uświadomionych dzięki wielkiej wyprawie Alice i Nell. Wtedy jeszcze nie udało się odnieść sukcesu, ale cztery lata później, w 1920 roku, Kongres uchwalił 19. Poprawkę, udzielając kobietom konstytucyjnego prawa do głosowania. Dobrze, byśmy pamiętały, jak wiele wysiłku kosztowało dawne pokolenia kobiet to, co dziś uważamy za oczywiste i należne, i że jest to praca, która bynajmniej nie dobiegła końca. W 2011 roku „Newsweek” opublikował raport z badań dotyczących sytuacji kobiet w różnych krajach na świecie. Zanalizowano w sumie 165 krajów, skupiając się na takich kwestiach jak prawo, opieka zdrowotna, edukacja, gospodarka i rynek pracy oraz udział kobiet w życiu politycznym kraju. Najwyższe pozycję zajęły odpowiednio Islandia, Szwecja i Kanada. Ostatnie trzy miejsca zajął Jemen (163), Afganistan (164) i Czad (165), gdzie odsetek gwałtów (również w rodzinie) i przemocy fizycznej wobec kobiet jest nadal olbrzymi.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze