
Akumulator zimą. Jak odpalić auto za pomocą kabli rozruchowych?
Okres zimowy to szczególnie trudna pora dla kierowców. Niskie temperatury mogą powodować spadek sprawności akumulatora, a co za tym idzie - trudności z uruchomieniem samochodu.
Stoimy na parkingu, przekręcamy kluczyk w stacyjce lub naciskamy przycisk Start/Stop, a samochód nie „odpala”? Taka sytuacja może nam się przytrafić zwłaszcza zimą, ale nie tylko. Co robić? Najprostszym sposobem jest poproszenie kogoś o udostępnienie swojego sprawnego akumulatora i za pomocą kabli „pożyczenie” od niego prądu.
Samochód, który ma być „dawcą” prądu, powinien być przynajmniej rozgrzany. Nie chodzi tylko o silnik, lecz o cały układ elektryczny, który warto, by popracował wcześniej choć kilkanaście minut. Jeśli do uruchomienia niesprawnego samochodu użyjecie drugiego, który stoi na mrozie nieruszany przez ostatnie kilka godzin, to może się skończyć rozładowaniem i jego akumulatora. Warto też pamiętać, by napięcie obu akumulatorów (w aucie dawcy i biorcy) było identyczne, a ich pojemność była choć mniej więcej zbliżona.

Jak odpalić samochód za pomocą kabli rozruchowych?
- Weź czerwony przewód rozruchowy i połącz czerwone bieguny dodatnie obu akumulatorów (+) w aucie ze sprawnym akumulatorem (dawcy) i z rozładowanym akumulatorem (biorcy). Podłącz jeden koniec do akumulatora rozładowanego, a następnie drugi do naładowanego
- Weź czarny przewód rozruchowy i podłącz jeden koniec do bieguna ujemnego (-)sprawnego akumulatora, a następnie drugi koniec do masy w samochodzie z niesprawnym akumulatorem
- Jeśli nie możesz zlokalizować masy (może lokalizacja jest w instrukcji obsługi), to podłącz przewód do zacisku ujemnego (-) niesprawnego akumulatora pod warunkiem, że jest to starsze auto bez systemu start/stop
- Podłączanie przewodu do bieguna ujemnego akumulatora nie jest zalecane, ale też z reguły w niczym nie szkodzi (z wyjątkiem auta z systemem start/stop)
- Masę może stanowić każdy element metalowy połączony z silnikiem (uchwyt do jego wyciągania, mocowanie silnika lub jakaś śruba, która jest przy silniku)
- Sprawdź, czy w obu samochodach są wyłączone wszystkie odbiorniki prądu (radio, wentylacja, klimatyzacja, światła itp.)
- Spróbuj uruchomić silnik niesprawnego samochodu
- Jeżeli się nie uda, poczekaj minutę i spróbuj ponownie
- Jeżeli się udało, odłącz czarny zacisk od akumulatora, który był niesprawny, a następnie pozostałe zaciski przewodów. Nie wyłączaj silnika w samochodzie z rozładowanym akumulatorem przez kolejne kilkanaście minut. Możesz jechać
Wymiana akumulatora
Jeśli akumulator zostanie nieodwracalnie rozładowany, konieczna stanie się jego wymiana. Należy wówczas zwrócić uwagę, by wybrać produkt odpowiadający konkretnemu modelowi samochodu pod względem pojemności, prądu rozruchowego, rozmiaru i sposobu mocowania.
Stary akumulator należy zostawić w punkcie, w którym kupiono nową baterię lub w dowolnym miejscu przyjmującym te urządzenia – w żadnym wypadku nie można wyrzucać go do śmietnika! Akumulator zawiera toksyczny kwas siarkowy, który jest bardzo niebezpieczny dla środowiska.

Uwaga! W niektórych pojazdach (zwłaszcza tych z wieloma systemami elektronicznymi) samodzielna wymiana akumulatora nie jest możliwa, ponieważ wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń diagnostycznych. W takiej sytuacji należy skorzystać z pomocy fachowców.
Najnowsze
-
6. Rajd Motocyklowy Weteranów – hołd na dwóch kołach dla tych, którzy nie wrócili z misji. Start już 24 kwietnia!
Wkrótce rusza 6. edycja Rajdu Motocyklowego Weteranów - start już 24 kwietnia 2025 roku. Setki motocyklistów, weteranów i pasjonatów ruszą w trasę, by oddać hołd tym, którzy nie wrócili z misji. -
Od kartingu do F1 Academy? Kornelia Olkucka walczy o marzenia we włoskiej Formule F4!
-
XPENG P7, G6 i G9 – wideo z pierwszych jazd w Polsce! Ceny, dane techniczne, rywale. Oto chińskie modele, które rzucają rękawicę Tesli
-
Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie – poznaj nowe systemy w Toyocie C-HR
-
Audi Q4 e-tron – elektryczny SUV klasy premium dla nowoczesnych kierowców
Zostaw komentarz: