Akumulator litowo-polimerowy – czym różni się od litowo-jonowego i jakie marki go stosują?
Coraz częściej słyszymy o nowych, rewolucyjnych technologiach, które pozwolą na rozwiązanie problemów i ograniczeń samochodów elektrycznych. Na wprowadzenie nowego rodzaju baterii poczekamy jeszcze najpewniej kilka lat, ale już teraz dostępne są technologie, które oznaczają pewien postęp.
Jednym z takich rozwiązań są baterie litowo-polimerowe, będące w uproszczeniu rozwinięciem powszechnie obecnie stosowanych baterii litowo-jonowych. Technologie te są zbliżone, ale występuje między nimi kilka istotnych różnic, dających akumulatorom polimerowym przewagę, lecz nie są one pozbawione wad.
Ładowanie samochodu szybsze niż tankowanie? Ma to umożliwić nowa technologia
Najważniejszą różnicą między tymi dwoma rodzajami baterii jest to, że w litowo-polimerowej wykorzystuje się stopy metalicznego litu oraz polimery przewodzące (czyli mające postać stałą), podczas gdy w litowo-jonowej elektrolit jest w formie ciekłej. Dzięki temu ogniwa mogą być bardzo cienkie (nawet na milimetr), giętkie, a do tego mieć niemal dowolny kształt. Ponadto wyróżniają się większą gęstością, dzięki czemu można osiągać większą pojemność baterii, przy jej niezmienionym rozmiarze.
Stworzyli nowe baterie – tańsze i 8 razy bardziej wydajne!
Ogniwa litowo-polimerowe nie są jednak bez wad, a należy do nich bardzo duża wrażliwość na przeładowanie lub zbyt duże rozładowanie. Z tego względu, aby uniknąć uszkodzenia baterii, konieczne jest stosowanie zaawansowanego systemu zarządzania energią, który nie pozwoli na doprowadzenie do takiej sytuacji. W przeciwnym wypadku, nawet pojedyncze zbyt długie ładowanie, lub zwlekanie z podłączeniem do ładowarki, może skutkować uszkodzeniem ogniw.
Ładowanie samochodu elektrycznego w 15 minut? Już w 2025 roku!
Baterie litowo-polimerowe są już stosowane, głównie w urządzeniach mobilnych i to tych z wyższej półki, ze względu na ich cenę, większą niż w przypadku klasycznych, litowo jonowych odpowiedników. W motoryzacji znaleźć je można w nowej Kii Sorento z napędem hybrydowym typu plug-in, czy w podobnych modelach Hyundai’a.
Najnowsze
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Volvo EX30, najmniejszy SUV szwedzkiej marki, udowadnia, że bezpieczeństwo nie jest kwestią rozmiaru. Model ten właśnie uzyskał maksymalną, pięciogwiazdkową ocenę w najnowszych testach bezpieczeństwa Euro NCAP, potwierdzając tym samym zaangażowanie szwedzkiej marki w zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza w wymagających warunkach miejskich -
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
-
Nowa Toyota Hilux Mild-hybrid 48V od 170 900 zł netto
-
Dacia Duster z tytułem CAR OF THE YEAR POLSKA 2025
-
To auto kończy właśnie 10 lat – było pierwszą hybrydą coupe tej japońskiej marki
Zostaw komentarz: