Akademia WRC – szansa dla młodych kierowców

Akademia WRC oferuje młodym, utalentowanym kierowcom możliwość zmierzenia się w porównywalnych samochodach na trasach Rajdowych Mistrzostw Świata. Program będzie obejmował 6 rund i zobaczymy w nim kobiety!

Do pokonania będą 4 rajdy szutrowe oraz 2 asfaltowe, podczas których rywalizacja obejmie dwa dni – piątek i sobotę. Zawodnicy będą rywalizowali w samochodach Ford Fiesta R2 z M-Sportu. A dla jeszcze większego wyrównania szans, auta będą wyposażone w kontrolowane opony od Pirelli.

 

 

 

2011 FIA WRC Academy – kalendarz

1. Vodafone Rally de Portugal, 24-27 marca

2. Rally d’Italia-Sardegna, 5-8 maja

3. Neste Oil Rally Finland, 28-31lipca

4. ADAC Rallye Deutschland, 19-21 sierpnia

5. Rallye de France, 29 września – 2 października

6. Wales Rally GB, 10-13 listopada

Ale Akademia WRC to nie tylko jazda po odcinkach, to także kompleksowe szkolenia rozwijające potencjał młodych kierowców. Zawodnicy pod każdym aspektem są przygotowywani do kariery w rajdach WRC.

Ford Fiesta R2

Pierwsze zajęcia już się odbyły i dotyczyły: techniki jazdy, opisu, planowania kariery, kontaktów z mediami, psychologii sportowej. Ćwiczenia obejmowały pracę nad formą fizyczną i jazdy Fordami Fiesta R2 – testy odbyły się na zamkniętym lotnisku w Kirkbridge. Była to także szansa za zintegrowanie młodego środowiska w debiutanckim sezonie.

Koszt jednego sezonu ma wynosić 118 000 funtów, a to dużo mniej niż pochłaniał poprzedni cykl Junior WRC. Dla zachęty przygotowano także specjalny fundusz, z którego 500 000 euro otrzyma zwycięzca cyklu. Adepci będą musieli zapewnić transport i zakwaterowanie załogi, samochód do rekonesansu oraz z własnych środków naprawić uszkodzenia po wypadkach.

Do klasyfikacji generalnej Pucharu Akademii WRC zostaną przypisane punkty za zajęcie odpowiedniej pozycji w danym rajdzie. Jednak, aby zachęcić do bardziej zaciętej rywalizacji na OS-ach, za każdą wygraną próbę sportową kierowca otrzyma bonusowy punkt.

W młodzieżowym cyklu wystartuje 20 kierowców, którzy urodzili się po 1 stycznia 1986 r. Sześć miejsc przypadło zwycięzcom programu Pirelli Star Driver, wśród nich jest kobieta – Molly Taylor. Zawodniczka wystartuje z pilotką Rebeccą Smart, a na liście widnieją też nazwiska innych kobiet z Rosji i Australii, które wystąpią w roli pilotek. Są to: Rhi Smith, Natasha Potapova i Michele Ferrara.

Uczestnicy Akademii WRC 2011

2011 FIA WRC Academy – uczestnicy

100 Carl Ward (Szwecja) / Morten Abrahamsen (Norwegia)

101 Alastair Fisher (Wielka Brytania) / Daniel Barritt (Wielka Brytania)

102 Jose Suarez (Hiszpania) / Candido Carrera (Hiszpania)

103 Andrea Crugnola (Włochy) / Roberto Mometti (Włochy)

104 Jan Cerny (Czechy) / Pavel Kohout (Czechy)

105 Miko-Ove Niinemae (Estonia) / Timo Kasesalu (Estonia)

106 Brendan Reeves (Australia) / Rhi Smyth (Australia)

107 Sebastien Chardonnet (Francja) / Thibault de la Haye (Francja)

108 Egon Kaur (Estonia) / Mait Laidvee (Estonia)

109 Craig Breen (Irlandia) / Gareth Roberts (Wielka Brytania)

110 Yeray Lemes (Hiszpania) / Rogelio Penate (Hiszpania)

111 Victor Henriksson (Szwecja) / Joel Ardell (Szwecja)

112 Sergey Karyakin (Rosja) / Natasha Potapova (Rosja)

113 Miguel Baldoni (Argentyna) / Fernando Mussano (Argentyna)

114 Fredrik Ahlin (Szwecja) / Hakan Jacobsson (Szwecja)

115 Molly Taylor (Australia) / Rebecca Smart (Australia)

116 Christian Riedemann (Niemcy) / Michael Wenzel (Niemcy)

117 Philipp Knof (Niemcy) / Henry Wichura (Niemcy)

118 Timo van der Marel (Holandia) / Erwin Berkhof (Holandia)

119 Matteo Brunello (Włochy) / Michele Ferrara (Włochy)

Rajdówki będą z Krakowa!

Od 2011 r. M-Sport ze swojej filii w Krakowie będzie obsługiwał program WRC Academy, gdzie ma za zadanie dostarczenie fabrycznych Fordów Fiesta R2 dla wszystkich uczestników.

Polska będzie bazą dla wszystkich 24 przewidzianych rajdówek, a Kraków został wybrany dzięki swojemu centralnemu położeniu w Europie oraz dynamicznie rozwijającej się infrastrukturze transportowej, co ma pozwolić na łatwiejszą komunikację z partnerami polskiego oddziału M-Sportu.

Prace będą koordynowane przez Macieja Wodę, który jest zatrudniony u Malcolma Wilsona od 6 lat. Polak obecnie prowadzi rekrutację nowego personelu.

– To bardzo ekscytujący projekt – przyznał Malcolm Wilson, dyrektor M-Sportu. – Położenie Krakowa w samym sercu Europy jest idealne do rozwoju naszych interesów z naszymi dotychczasowymi partnerami i tworzenia dalszej strategii postępu. Akademia WRC to dokładnie właściwy program do wykorzystania takiej lokalizacji jak Europa Środkowa. Z zespołem kierowanym przez Macieja Wodę wyczekujemy na najbliższe wyzwania – dodał.

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze