Zapłaciłeś abonament RTV za radio w samochodzie? Jeśli nie, zapłacisz 30 razy więcej!
Abonament RTV budzi od lat wiele kontrowersji, ale nie zmienia to faktu, że odpowiednie przepisy obowiązują i co więcej, nie tylko odbiorników radiowych i telewizyjnych, które mamy w domu. Powinniśmy też płacić abonament RTV za radio w samochodzie.
Kto musi płacić abonament RTV za radio w samochodzie?
Przepisy regulujące abonament RTV za radio w samochodzie są dosyć liberalne, przynajmniej dla osób fizycznych. Przyjmuje się, że jeśli ktoś zapłacił daninę za odbiorniki posiadane w domu, to nie musi już za te w samochodzie. Co wydaje się logiczne – wszak abonament RTV nalicza się za fakt posiadania jakiegokolwiek odbiornika, ale nie powiela się jej, jeśli ktoś ma na przykład dwa telewizory.
Uważać powinni jednak przedsiębiorcy. Jeśli w ewidencji prowadzonej przez nich działalności, uwzględniony jest pojazd, który posiada na wyposażeniu radio, to w takim przypadku musimy zapłacić abonament RTV za radio w samochodzie.
Ile wynosi abonament RTV za radio w samochodzie?
Stawki za abonament RTV za radio w samochodzie, są zróżnicowane, zależnie od czasu, na jaki zdecydujemy się taką daninę zapłacić. Do wyboru mamy:
- 1 miesiąc – 7,50 zł
- 2 miesiące – 14,60 zł
- 3 miesiące – 21,60 zł
- 6 miesięcy – 42,80 zł
- 12 miesięcy – 81 zł
Czy muszę płacić abonament RTV za radio w samochodzie leasingowanym lub wynajmowanym?
A co w sytuacji, kiedy użytkujemy jakiś samochód, ale nie jesteśmy formalnie jego właścicielami? Firmy w większości leasingują auta, a osoby prywatne coraz częściej korzystają z opcji wynajmu długoterminowego.
Czy można pomijać biegi w manualnej skrzyni biegów? W tych sytuacjach możesz uszkodzić auto
W takim przypadku trzeba dokładnie sprawdzić zapisy umowy. Jeśli obowiązek uiszczania abonamentu RTV za radio w samochodzie, został przeniesiony na leasingodawcę lub firmę świadczącą wynajem długoterminowy, to stosowna adnotacja powinna być w umowie.
Jaka kara za nieopłacony abonament RTV za radio w samochodzie?
Podobnie jak w przypadku abonamentu RTV za odbiorniki posiadane w domu, fakt posiadania radia w samochodzie mogą sprawdzić kontrolerzy Poczty Polskiej. Przypominamy, że abonament naliczany jest za fakt posiadania radia umożliwiającego odbiór stacji radiowych. To czy faktycznie korzystamy z takiej możliwości, nie ma znaczenia.
W przypadku, gdy zostaniemy przyłapani na nieopłacaniu abonamentu RTV za radio w samochodzie, musimy liczyć się z karą w wysokości 30 miesięcznych opłat, czyli 225 zł. Będziemy musieli także opłacić zaległości.
Najnowsze
-
Nowa Toyota Land Cruiser. Ewolucja ikony samochodów terenowych
• Nowa Toyota Land Cruiser to wciąż niezawodny i trwały prawdziwy samochód terenowy • Stylistyka, która nawiązuje do legendarnych poprzedników • Zupełnie nowa konstrukcja ramowa na platformie GA-F o zwiększonej sztywności, lepszych właściwościach jezdnych oraz pewniejszym prowadzeniu na drodze i w terenie • Pierwszy Land Cruiser z elektrycznym wspomaganiem kierownicy oraz systemem rozłączania przedniego stabilizatora • Udoskonalony silnik 2,8 l i nowa skrzynia automatyczna o ośmiu przełożeniach • Land Cruiser z układem mild hybrid 48V dołączy do gamy pod koniec 2025 r. -
Nowa Škoda Elroq już w polskim cenniku i konfiguratorze
-
MOTORYZACYJNE MUZEA NA TRASACH SLOW ROAD
-
Elektryczny SUV Cadillac Vistiq wjedzie do salonów w 2025 roku
-
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
Zostaw komentarz: