Wiesz, że listonosz może sprawdzić, czy masz radio w aucie? Nie zapłaciłeś abonamentu, dostaniesz karę
Abonament radiowo-telewizyjny wydaje się być reliktem przeszłości, ale nic bardziej mylnego. Nadal istnieje taka opłata, a odpowiednie organy mogą kontrolować, czy zapłaciliśmy wymaganą daninę i nakładać kary, jeśli tego nie zrobiliśmy. Obowiązek dotyczy także kierowców.
Spis treści
- Abonament za radio w samochodzie – kto musi płacić?
- Abonament RTV za radio w samochodzie – stawki
- Czy ktoś może skontrolować czy mam radio w samochodzie?
- Jaka kara za brak abonamentu RTV za radio w samochodzie?
Abonament za radio w samochodzie – kto musi płacić?
Obowiązek płacenia abonamentu RTV dotyczy każdego, kto ma odbiornik radiowy. Również taki w samochodzie. Na szczęście osoby fizyczne muszą płacić taką daninę tylko raz, bez względu na liczbę posiadanych odbiorników. Te w samochodach oraz inne także liczą się do tej samej puli, co radio w domu.
W gorszej sytuacji są przedsiębiorcy, ponieważ muszą zapłacić abonament za każde auto z radioodbiornikiem, jakie posiadają w swojej ewidencji. A co jeśli dany pojazd jest w leasingu lub w wynajmie długoterminowym? Wtedy trzeba już sprawdzić zapisy umowy.
Abonament RTV za radio w samochodzie – stawki
Stawki za radio w samochodzie zależą od tego, na ile miesięcy wykupujemy abonament:
- 1 miesiąc – 7,50 zł
- 2 miesiące – 14,60 zł
- 3 miesiące – 21,60 zł
- 6 miesięcy – 42,80 zł
- 12 miesięcy – 81 zł
Czy ktoś może skontrolować czy mam radio w samochodzie?
Owszem, istnieje taka możliwość. Tak jak w przypadku kontroli obecności odbiornika w domu, informacje na ten temat zbierają listonosze. Nie musimy ich jednak wpuszczać do naszego domu, więc można łatwo uniemożliwić im przeprowadzenie kontroli.
Nie zapinasz pasów jako pasażer? Jak myślisz, kto dostanie mandat – ty czy kierowca?
Co innego samochód – jeśli stoi w miejscu ogólnodostępnym (a nie na przykład w garażu), nie ma problemu, żeby ktoś podszedł i zaglądnął do środka, czy mamy radio w aucie. Temu nie ma już jak zapobiec i podobne kontrole rzeczywiście miały miejsce.
Jaka kara za brak abonamentu RTV za radio w samochodzie?
Na koniec przypomnijmy jeszcze, że abonamentu RTV nie płacimy za słuchanie radia, ale za sam fakt posiadania urządzenia, które umożliwia takie słuchanie. Odwoływanie się od kar nic więc nie da, chyba że jesteśmy w stanie udowodnić przed sądem, że urządzenie zamontowane w naszym pojeździe, nie ma technicznej możliwości odbierania sygnału radiowego.
Kara za brak opłaconego abonamentu RTV to 30-krotność opłaty, czyli 225 zł. Do tego doliczane są także zaległe opłaty. Jeśli nigdy nie płaciliśmy abonamentu za radio w aucie, to najprawdopodobniej zostaniemy wezwani do zapłaty za każdy miesiąc od momentu zakupu pojazdu.
Najnowsze
-
Ford Ranger – idealny wóz strażacki
Ford Ranger to wszechstronny pickup, którego szeroka gama silników zapewnia wyjątkową ładowność i zdolność do holowania ciężkich przyczep. Najnowsza odsłona tego modelu sprawdza się również w roli samochodu straży pożarnej. -
2-milionowy Mercedes trafi do Polski. Jest to elektryczny SUV
-
Najbardziej srebrna Honda Civic na 25 lecie hybryd w Europie
-
Ferrari i Iveco kolejny raz łączą siły w Formule 1
-
Odświeżone Porsche 911 Carrera T zostało zaprezentowane. Ma być jeszcze lepsze niż jego poprzednik
Zostaw komentarz: