5 cech dobrego kierowcy – sprawdź, czy je masz

Badania przeprowadzone przez psychologów wykazują, że większość osób ocenia swoje umiejętności kierowcy jako powyżej przeciętnej, nawet mając świadomość, że inni oceniliby je niżej. Co naprawdę charakteryzuje dobrego kierowcę?

Z badań przeprowadzonych przez psychologów z Uniwersytetu Nowojorskiego można wnioskować, że ludzie mają skłonność do oceny swoich umiejętności prowadzenia samochodu jako powyżej przeciętnej. Z czego to wynika? Każdy odnosi samoocenę do własnego wyobrażenia dobrego kierowcy, nawet mając świadomość, że inne osoby stosowałyby zupełnie odmienne standardy*.

Jak więc rozpoznać dobrego kierowcę? Oto kilka wyznaczników:

1. Doświadczenie i pewność siebie, nie brawura

Dobrego kierowcę cechuje doświadczenie i umiejętność szybkiej reakcji w niespodziewanych sytuacjach. Taka osoba pewnie czuje się za kierownicą. Nie należy tego jednak mylić ze skłonnością do nierozważnych zachowań. „Jeżdzę szybko, ale bezpiecznie” – tego zdania nie wypowie naprawdę dobry kierowca.

2. Elastyczność i dobra ocena sytuacji

Bardzo ważną umiejętnością dobrego kierowcy jest dostosowanie się nie tylko do obowiązujących przepisów, lecz także do bieżącej sytuacji panującej na drodze. Oznacza to na przykład redukcję prędkości w przypadku jazdy  w kiepskich warunkach atmosferycznych albo utrzymanie większego dystansu od kierowcy poruszającego się niepewnie lub w sposób agresywny.

3. Maksymalne skupienie uwagi na prowadzeniu samochodu

Dobrego kierowcę można poznać nie po tym, że jest w stanie jednocześnie pisać
SMS-y i prowadzić auto, lecz po tym, że unika tego rodzaju zachowań. Podczas jazdy samochodem skupia się maksymalnie na tej czynności i nie chce, by coś go rozpraszało.

Nie dopuszcza też do sytuacji, w których jego zdolność koncentracji czy szybkość reakcji mogłyby się obniżyć, co oznacza rezygnację z jazdy pod wpływem zmęczenia, a tym bardziej alkoholu czy narkotyków

4. Ciągłe dokształcanie się

Aby być dobrym kierowcą, trzeba stale pracować nad swoimi umiejętnościami. Nie można poprzestawać na wiedzy nabytej kilka czy nawet kilkadziesiąt lat wcześniej na kursie nauki jazdy. Pomóc mogą specjalistyczne szkolenia z bezpiecznej jazdy, a także lektura artykułów na ten temat. Niezbędne jest również aktualizowanie wiedzy w dziedzinie przepisów ruchu drogowego.

5. Szacunek dla wszystkich.Dobry kierowca zwraca uwagę na innych uczestników ruchu, zwłaszcza tych najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo czy dyskomfort. Zadba o to, by nie ochlapać pieszego podczas deszczu, a wyprzedzając rowerzystę zachowa odpowiednio duży odstęp. Jasno sygnalizuje też swoje zamiary i wykazuje się uprzejmością wobec innych, o ile nie powoduje to utrudnień w ruchu.

* Roy, M. M., Liersch, M. J., 2014
Źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze